Architektura wnętrz – czy warto kształcić się w tej dziedzinie? Architektura wnętrz to branża, która przyciąga wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się z pracą kreatywną, a nawet można by powiedzieć, że artystyczną. Jest więc szczególnie pociągająca dla osób, które lubią tworzyć oraz posiadają wyobraźnię i talent. Jednak praca architekta wnętrz to nie tylko projektowanie tego, jak mieszkanie będzie wyglądać.
Projektowanie wnętrz to tylko część architektury wnętrz, na którą składa się więcej elementów. Wiążą się one z tworzeniem modeli wnętrz i odpowiednimi obliczeniami, które pozwolą na odpowiednie rozplanowanie elementów w mieszkaniu. Architekt wnętrz powinien więc też przede wszystkim posiadać sprawność w rachunku oraz w technicznym myśleniu. Jest to więc praca dla kogoś, kto zarówno jest kreatywny, jak i potrafi ściśle myśleć. To raczej rzadkie połączenie, bo większość ludzi posiada talent raczej w jednej z tych dziedzin.
Jak wygląda praca architekta wnętrz?
Praca architekta wnętrz to praca, która łączy pracę biurową związaną z tworzeniem projektów oraz rysunków technicznych, ale także pracę z ludźmi, bo architekci wnętrz muszą oglądać przestrzenie, z którymi mają do czynienia oraz uzgadniać z ich właścicielami kolejne etapy wykonywania projektu. Nie jest to więc prosta praca i wymaga także dużych umiejętności komunikacyjnych oraz negocjacyjnych. Zdarzają się klienci bardzo wymagający, o dużych oczekiwaniach, o których nie zawsze są w stanie jasno poinformować. W pracy architekta wnętrz często pojawiają się nieporozumienia z klientem, który wyobrażał sobie realizację projektu zupełnie inaczej niż my i ma do nas pretensje. Dobrze więc, żeby przyszły architekt wnętrz rozwijał w sobie umiejętności rozmowy, zadawania pytań, komunikację z ludźmi, ale także żeby kształcił w sobie cierpliwość. W dzisiejszych czasach architekt używa do swojej pracy głównie komputera oraz specjalistycznego oprogramowania. Pozwala ono tworzyć bardzo zaawansowane projekty i obliczenia. Architekci wnętrz przygotowują także wizualizacje 3D. Służą one głównie do komunikacji z klientem i zaprezentowania mu tego, jak mniej więcej będzie wyglądała realizacja projektu. Pozwala to na lepsze uzgodnienie z klientem jego oczekiwań a także na uniknięcie wielu rozczarowań.
Jak wyglądają studia architektury wnętrz?
Przede wszystkim musimy czuć, że jest to zawód dla nas. Jeśli czujemy się dobrze w projektowaniu mieszkań i jesteśmy twórczy oraz kreatywni, na pewno warto spróbować. Żeby jednak zostać architektem wnętrz trzeba się kształcić przez wiele lat. Musimy nauczyć się projektować w mieszkaniach i pomieszczeniach nie tylko ich wyglądu, ale przede wszystkim rzeczy, które są raczej mało efektowne wizualnie, ale jednak bardzo ważne. Architekt wnętrz zajmuje się rozplanowaniem elektryczności oraz hydrauliki, tak żeby odpowiadała rozkładowi mieszkania. Musi uwzględnić, w którym pomieszczeniach ma być doprowadzona woda, a także ile będzie potrzebnych gniazdek elektrycznych oraz lamp. Żeby to zrobić, architekt wnętrz musi więc mieć pojęcie o tych rzeczach i posiadać wiedzę techniczną i inżynieryjną na odpowiednim poziomie. Tego uczy się podczas studiów architektury wnętrz. Na tych studiach uczy się także jak wykonywać rysunek techniczny. Pomimo iż architekci projektują dzisiaj już niemalże wyłącznie na komputerach, na studiach architektury wnętrz studenci wciąż ćwiczą odręczny rysunek techniczny. Pomaga to wyrobieniu odpowiedniego sposobu myślenia oraz technicznego zmysłu.
Ile można zarobić jako architekt wnętrz?
Architektura wnętrz to dziedzina, w której można pracować na przykład dla jakieś firmy, w której nasze zarobki będą zależeć od pełnionej funkcji oraz zajmowanego przez nas stanowiska. Architektura wnętrz to jednak też branża, w której stosunkowo łatwo otworzyć własną działalność. Żeby prowadzić biuro architektury wnętrz nie trzeba zatrudnić bardzo dużo osób. Oczywiście własna działalność przynosi dużo większe zyski, a także pozwala na dużo większą wolność i lepszy rozwój kariery. Jeśli więc masz smykałkę do interesów, pomyśl o tym rozwiązaniu i zacznij przygotowywać się do tego już wcześniej, podejmując na przykład kursy z ekonomii i biznesu czy działalności gospodarczej. Początkowe zarobki architekta wnętrz dla zewnętrznej firmy nie są bardzo duże, ale gromadząc doświadczenie oraz portfolio można dość do etapu, w którym będziemy mogli zarabiać na naszym fachu dobre pieniądze.
Czy warto pracować jako architekt wnętrz?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Jest to dobrze płatna praca, a także posiadająca poszanowanie w społeczeństwie oraz dająca możliwości spotkania wielu ciekawych osób. Jeśli więc czujemy, że sprawdzilibyśmy się w niej, zdecydowanie warto. Jeśli jednak nie mamy zmysłu technicznego ani wizualnego, może być nam na studiach, a potem w życiu zawodowym niezwykle ciężko. Jeśli więc należymy do takich osób, lepiej znaleźć branżę, w której wykorzystamy nasze umiejętności.