Badania geotechniczne – kto je wykonuje. Kiedy zastanawiamy się nad tym, na jakie pójść studia, czasem mamy spory dylemat. Często zastanawiamy się nad pójściem na kierunki związane na przykład z geologią. Jest to dość ciekawa dziedzina nauki, ale czasami zastanawiamy się, czy oprócz na przykład pracy naukowej na uczelni, to czy po takim kierunku możemy znaleźć pracę, a w szczególności taką, która będzie przyzwoicie płatna i pozwoli nam na spokojne życie. Jak się okazuje pomimo naszych obaw, geologia jest to kierunek bardzo perspektywiczny i warto tutaj umówić sobie ten temat.
Co możemy robić po kierunku geologia?
Geologia do niedawna była traktowana dość po macoszemu, ale doświadczenie ostatnich kilkunastu lat oraz zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby, które skończyły kształcenie na kierunku geologia, zweryfikowały nieco pogląd na to, że studiowanie na takich kierunkach jak właśnie geologia kopalin, geologia górnicza, geologia złożowa czy geotechnika jest nieopłacalne, biorąc pod uwagę perspektywy zatrudnienia. Tak naprawdę po kierunkach geologicznych, możemy pracować w wielu zawodach. Możemy na przykład wykonywać badania geotechniczne pod grunty budowlane, możemy wykonywać badania złożowe dla firm wydobywczych, poszukiwać złóż surowców mineralnych , także możemy również pracować jako geodeci, ponieważ najczęściej na kierunkach geologicznych, również będziemy mieć do czynienia z geodezją i kartografią. Jak się okazuje po skończeniu geologii, możemy pracować w dość szerokim wachlarzu branż i jako specjaliści, będziemy na pewno doceniani.
Badania geotechniczne
Jedne z największych zapotrzebowań na osoby, które skończyły geologię oraz kierunki pokrewne, dotyczy specjalistów od badań geotechnicznych gruntów. Tak naprawdę duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów pojawiło się w ostatnich kilku latach. Przede wszystkim z tego powodu, że badania te stały się właściwie obowiązkowe. Niezależnie od tego, jak dużą inwestycję budowlaną, chcemy przeprowadzić. Wystarczy sobie wpisać w wyszukiwarce na przykład: “kto przeprowadza badania geotechniczne?”, aby zobaczyć, jak dużo osób szuka firm oraz specjalistów, nawet takich, którzy prowadzą własną działalność jednoosobową. Osób, które wykonują takie badania, jest naprawdę dużo. Jedno badanie geotechniczne standardowej działki budowlanej kosztuje około 1500 zł. Jest to z punktu inwestora wydatek niezbyt duży, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę na przykład to, że założymy własną działalność gospodarczą i za jednorazowe badanie dostaniemy 1500 zł, to nawet jeżeli odliczymy koszty, jakie musimy ponieść na to, aby te pieniądze zarobić oraz wszelkiego rodzaju podatki i opłaty, to się okazuje, że jest to całkiem przyzwoita stawka.
Bardzo pokrewnymi usługami są również usługi geodezyjne. Tutaj również możemy szukać naszej szansy na dobrą pracę i zatrudnienie. Pracy jest w tej branży tyle samo, a nawet więcej niż w przypadku przeprowadzania badań geotechnicznych gruntów. Bardzo często możemy również połączyć specjalizację geodety i kartografa ze specjalizacją geotechnika, ponieważ jeżeli na przykład wykonujemy badanie geotechniczne gruntu, to później musimy sporządzić raport, a w raporcie zawsze musi się znaleźć szczegółowa mapa, więc jeżeli będziemy zarówno geotechnikami, jak i geodetami, możemy świadczyć usługi zarówno w dziedzinie miernictwa, jak i w dziedzinie badań geotechnicznych gruntu.
Geolog złożowy oraz geolog górniczy
Są również dziedziny przemysłu takie, które szukają mniejszej ilości specjalistów, ale o zdecydowanie wyższych kwalifikacjach. Do tego typu dziedzin przemysłu zaliczymy geologię złożową oraz geologię kopalnianą. Geologia złożowa oraz geologia kopalniana, są to naprawdę bardzo istotne dziedziny przemysłu wydobywczego, jednakowo wtedy, kiedy wydobycie danych surowców już jest realizowane lub wtedy, kiedy nowe złoża są poszukiwane. Jeżeli chodzi o tę drugą sprawę, jest to szczególnie istotne, ponieważ dobry geolog złożowy lub geolog kopalniany, jest w stanie szybko oraz dość precyzyjnie określić, czy na danym obszarze znajdują się surowce i możemy ocenić wstępnie ich zasoby. Jeżeli mamy duże doświadczenie, możemy to zrobić, w zasadzie nie wychodząc z własnego biura. Następnie oczywiście przechodzimy do fazy prowadzenia badań terenowych i analizy chemicznej złoża, która jest niezbędna to określenia możliwości i kosztów technologicznych obróbki rudy.
Kto powinien iść na studia związane z geologią?
Oczywiście, jeżeli chcemy iść na górnictwo i geologię, to nie powinniśmy tylko i wyłącznie kierować się tym, że pójdziemy na dane studia po to, aby zarabiać dużo pieniędzy. Może się to bowiem skończyć tak, że kierunku danego nie skończymy, a nawet jeżeli skończymy go, to nie będziemy zainteresowani dalszą pracą w tym zawodzie. Więc kończy się tylko na tym, że zdobędziemy tytuł zawodowy, a tak naprawdę nie będzie z tego dla nas żadnej większej korzyści, chociażby pod postacią interesującego nas zawodu. Dotyczy to oczywiście geologii, ale nie ma co ukrywać, że dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju studiów, na jakie chcielibyśmy się dostać, niezależnie czy to będzie właśnie wspomniana geologia, czy na przykład polonistyka.