Bielizna termoaktywna na każdą porę roku

Bielizna termoaktywna na każdą porę roku

Bielizna termoaktywna na każdą porę roku – aktywność sportowa wymaga odpowiedniego stroju. Nie wyobrażamy sobie biegania, jazdy na rowerze, czy rolkach w butach na dużym obcasie lub w spódnicy, chodzenia po górach w klapkach. Itp.  Uprawianie sportu i wycieczek górskich wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi jedynie o kondycję, prowiant i sprzęt, ale także o odpowiedni strój dopasowany do warunków pogodowych, rozmiaru użytkownika i intensywności wysiłku. Przy każdej dłuższej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu najważniejszy jest komfort cieplny. Można go uzyskać zakładając bieliznę termoaktywną.

Definicja bielizny termoaktywnej

Pojęcie bielizny termoaktywnej stało się popularne wśród sportowców i miłośników zdrowego stylu życia. Jest to specjalny rodzaj bielizny produkowanej ze specjalnie zaprojektowanych tkanin syntetycznych, które mają zdolność odprowadzania potu ze skóry. Bielizna termoaktywna doskonale odprowadza pot dzięki kilku cechom. Po pierwsze jest elastyczna, czyli idealnie przylega do skóry. Po drugie: szybciej odparowuje wilgoć, niż ją absorbuje, co zapewnia suchość skóry  i bielizny. Po trzecie: utrzymuje się przy skórze cienka warstwa nagrzanego od ciała powietrza, co człowiek odczuwa jako komfort cieplny. Bieliznę termoaktywną dzieli się pod kątem tego, jaką zapewnią ciepłotę ciała, gdyby stosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

bielizna sportowa

Bieliznę termoaktywną można dopasować w zależności od pory roku, w której chcemy jej używać. Najlepiej mieć jeden komplet letni i jeden zimowy. W sprzedaży jest także bielizna całoroczna. Bielizna termoaktywna  lekka idealnie sprawdza się w okresie letnim, gdy temperatury oscylują w granicach 20 stopni. Nadaje się do ćwiczeń halowych. Wykonana jest z luźnego splotu i doskonale odprowadza wilgoć.  Zaleca się jej zakładanie osobom planującym intensywny trening w okresie letnim. Jej zaletą jest pozostawianie suchej skóry. Z kolei  bielizna termoaktywna średnia jest chętnie wykorzystywana przez osoby uprawiające sport outdoorowy, ponieważ  doskonale odprowadza wilgoć i zachowuje komfort cieplny. Cechuje gęstszym ułożeniem włókien niż bielizna lekka i dlatego może być stosowana w niższych temperaturach. Przez niektórych trenerów i miłośników sportu jest polecana jako bielizna całoroczna. Do uprawiania turystyki zimowej przeznaczona jest bielizna termoaktywna ciepła, która sprawdza się podczas spędzania urlopu zimą w górach. Dla narciarzy polecana jest bielizna termiczna wodoszczelna, która świetnie chroni przed śniegiem. Włókna odzieży termoaktywnej są wzbogacane w jony srebra, które neutralizują bakterie powstające na skórze. Krój i rozmiar bielizny  powinny być dopasowane do sylwetki.

Materiały stosowane do produkcji bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna na każdą porę rokuWiele osób za najzdrowszy materiał uważa bawełnę i ma spore obawy przed noszeniem ubrań uszytych z tkanin syntetycznych. Jednak w przypadku bielizny termoaktywnej bawełna nie sprawdza się, ponieważ nie odprowadza wilgoci. Do wyrobu tego typu bielizny najczęściej stosowane są następujące tkaniny:  rhovylon i rhovyl’as , coolma, thermolite, polactec, naturalna wełna z merynosów (owiec rasy merynos) oraz poundout dry.expert. Bielizna termoaktywna to najbliższa ciału warstwa ubraniowa. Najlepiej łączyć ją  z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec . Takie zestawienie zapewni odpowiednią izolację cieplną od otoczenia. Na bieliznę termoaktywną można włożyć  kurtki wykonane z membran półprzepuszczalnych, jak np.: Gore- Texu, które  zapewniają z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Unikalna kompozycja materiałów najczęściej nie powoduje uczuleń ani podrażnień skóry. Bielizna termoaktywna jest niewidoczna pod ubraniem. Najlepszej jakości modele bielizny termoaktywnej  zawierają także włókna polipropylenu, który ma właściwości bakteriostatyczne, to znaczy, że nie rozwijają się na tym materiale bakterie i grzyby. Nawet po ciężkim treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, choć pozostałe warstwy odzieży mogą być wilgotne.

Nie tylko dla sportowców

Bielizna termoaktywna jest stosowana przez sportowców, ceniona przez pasjonatów sportów ekstremalnych. Chętnie zakładają ją osoby pasjonujące się turystyką górską, sportami wodnymi, typu: kajakarstwo, żeglarstwo oraz jeździectwem. Coraz częściej jest stosowana przez wojsko, policję i straż pożarną. Bielizna termoaktywna sprawdza się także przy wspólnych, rodzinnych zabawach na śniegu. Po każdym wysiłku fizycznym należy prać bieliznę termoaktywną, ponieważ brudna bielizna gorzej wchłania pot i nieprzyjemnie pachnie. Należy ją prać bez zmiękczaczy, najlepiej w proszkach dla dzieci lub w szarym mydle.

Bielizna termoaktywna jest miękka i przyjemna w dotyku. Idealnie dobrana przylega do ciała, dzięki czemu chroni organizm przed wychłodzeniem, zapewnia pełną swobodę ruchów. Pasjonaci narciarstwa nie wyobrażają sobie wyjścia na stok bez bielizny termoaktywnej. Bez trudu kupimy taką bieliznę  także dla najmłodszych miłośników białego szaleństwa lub biegania.

angielski francuski niemiecki hiszpański