Co wybrać na pękające pięty?

Co wybrać na pękające pięty?

Co wybrać na pękające pięty? Niektórzy z nas borykają się z problemem pękających pięt. Jest to uciążliwe szczególnie dla kobiet, które chciałyby, żeby ich stopy pięknie prezentowały się w sandałkach w lecie. Jednak problem ten dotyka także wielu mężczyzn. Nieraz bolące pęknięcia są dla nas wielkim utrudnieniem w chodzeniu, również nie wyglądają one estetycznie. Podpowiemy Wam, jak poradzić sobie z tym problemem w zaciszu swojego domu i co wybrać na pękające pięty.

Objawy

Co wybrać na pękające pięty?

Rozpoznanie wczesnych objawów pękających pięt jest ważne, ponieważ szybka reakcja może zapobiec temu problemowi. Początkowo zauważamy, że skóra jest mniej elastyczna pod wpływem ciężaru. O powstaniu tego problemu może świadczyć również coraz grubsza warstwa naskórka, a także zmieniający się kolor pięty na szary, żółty lub brązowy. Dodatkowo jeśli odczuwamy, że nasza skora jest bardziej wrażliwa niż zwykle, do tego występuje swędzenie skóry i jej nadmierna suchość, to znak, że pora zacząć działać.

Jeżeli nie zauważymy wczesnych objawów bądź je zignorujemy, wtedy nasza skóra, pozbawiona nawilżenia, zmieni kolor na biały oraz zacznie łuszczyć się i pękać. Rany na piętach należą do wolno gojących się, zatem ważne jest, aby działać na początkowym etapie wystąpienia problemu.

Zobacz również:

Przyczyny pękających pięt

Żeby poradzić sobie z tym problemem, najpierw musimy poznać jego źródło. Tylko w ten sposób będziemy wiedzieć jak działać, żeby temu zapobiegać.

Nasze zdrowie

Z problemem pękających pięt boryka się wielu cukrzyków. Ich skóra jest dużo delikatniejsza, a przez to bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Problem ten dotyka też osób otyłych, ze względu na wagę zwiększa się nacisk na stopy, a jeśli skóra nie jest dość elastyczna pęka. Niedobór witamin, szczególnie B5, jak również żelaza i cynku może powodować trudniejsze gojenie się ran.

Nieodpowiednie obuwie

Ważną kwestią jest dopasowane obuwie. Zbyt ciasne lub zbyt luźne, nieprzepuszczające powietrza buty, bardzo źle wpływają na kondycję naszych stóp. To samo dotyczy również skarpetek, przy ich wyborze musimy kierować się jakością materiału oraz tym, aby był on możliwie jak najbardziej naturalny i przepuszczający powietrze.

Noszenie butów odsłaniających stopy, a zwłaszcza pięty, powoduje, że poduszka tłuszczowa, pozbawiona wsparcia, rozszerza się na boki. Chodzenie boso również może być przyczyną pękających pięt. Jednak nie jest to powód do wyrzucenia swoich ulubionych letnich butów. Wręcz przeciwnie, powinniśmy wtedy po prostu bardziej dbać o skórę na stopach, by dodać im elastyczności.

Brak wody

Nie tylko w czasie upałów powinniśmy pamiętać o przyjmowaniu płynów. Gdy w naszym organizmie brakuje wody, nasza skóra wysusza się, dotyczy to również naszych stóp. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu przez cały rok, ponieważ nawilżanie zewnętrzne może okazać się w tym przypadku niewystarczające.

Zła higiena stóp

Wiele osób traktuje zrogowaciały naskórek na stopach tylko i wyłącznie pumeksem. Jednak samo ścieranie, zazwyczaj zbyt intensywne, nie spowoduje rozwiązania naszego problemu. Również zbyt silne środki myjące oraz niezachowanie odpowiedniej higieny mogą przyczyniać się do problemu pękających pięt. Jeżeli chcemy ścierać naskórek, pamiętajmy również o jego nawilżeniu.

Nieprawidłowa higiena stóp lub nawet jej brak może doprowadzać do takich schorzeń jak grzybica. Jest ona również powodem pękających pięt.

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry

Wysuszona skóra jest najczęstszym powodem pękających pięt. Smarując swoją twarz kremem, a ciało balsamem, pamiętajmy również o nawilżaniu swoich stóp. Jest to podstawa do zachowania ich dobrej kondycji.

Jak zapobiegać?

Jeśli znamy już objawy oraz wiemy, co może powodować pękające pięty, warto jest wdrożyć działania, które mogą zapobiec temu problemowi. Nie warto czekać do ostatniego momentu, ponieważ leczenie może okazać się czasochłonne i kosztowne.

Tarka i pumeks

Pumeks i tarka nie są naszym wrogiem. Powinniśmy ich używać, gdy zauważymy, że nasza skóra robi się grubsza. Ważne jest jednak, by nie przesadzać i nie ścierać skóry zbyt często i zbyt mocno. Po takim zabiegu obowiązkowe jest nawilżanie skóry stóp.

Peeling i złuszczanie naskórka

W drogeriach oraz na stronach z artykułami kosmetycznymi możemy odnaleźć również wiele produktów, które pomogą złuszczyć nasz naskórek. Oprócz peelingów, skuteczne mogą okazać się skarpetki złuszczające. Nie wymagają one mechanicznego ściernia naskórka, tylko poprzez kwasy i inne substancje złuszczają naszą skórę. Efekt ten otrzymujemy zazwyczaj po około tygodniu od aplikacji. Należy pamiętać, żeby również nie przesadzać z tym rodzajem zabiegu, ponieważ może on spowodować odwrotny efekt. Ważne jest też, że jeśli na naszej skórze już pojawiły się rany lub otarcia, wtedy nie należy stosować skarpetek złuszczających, ponieważ spowoduje to ból, a nawet może utrudnić gojenie się ran.

Zmiana nawyków żywieniowych

Picie większej ilości wody oraz zmiana diety na bogatą w witaminy i minerały wspomoże kondycję naszej skóry, jak również zapewni jej elastyczność i miękkość. Przed drastyczną zmianą diety powinniśmy zasięgnąć porady dietetyka. Pomoże nam dobrać odpowiednią ilość kalorii oraz zbalansować ilość witamin, jaką powinniśmy przyjmować.

Natłuszczanie

Ważne jest nie tylko nawodnienie naszego organizmu od wewnątrz, ale również działanie na zewnątrz. Tak jak i całe ciało, tak i nasze stopy wymagają nawilżenia. Możemy je dostarczyć poprzez używanie kremów. Warto wybierać kremy z dużą ilością mocznika, musi on być wymieniony na pierwszym miejscu w składzie produktu. Dzięki niemu skóra zostanie zmiękczona, a proces rogowacenia się naskórka zostanie uregulowany. Pozwala on również na wnikanie wody do naszej skóry. Kremy z witaminą A, również będą dobrym wyborem. Witamina A reguluje wzrost tkanki nabłonkowej i pomaga w jej funkcjonowaniu.

Przy zakupie niektórych kremów w zestawie otrzymujemy skarpetki. Po wieczornej kąpieli, warto jest zatem posmarować swoje stopy grubą warstwą kremu i nałożyć je. Pozwoli to na optymalne wchłonięcie się kosmetyku, bez jego utraty poprzez wcieranie go w materiał naszej pościeli.

Regularność

Często popełniamy błąd, który polega na zbyt późnym reagowaniu na problem lub przypominaniu sobie o nim dopiero w okresie letnim, gdy chcemy, żeby nasze odsłonięte stopy pięknie się prezentowały. O ich higienę, a także nawilżanie musimy dbać cały rok. Warto wyrobić sobie takie nawyki, poprzez regularne stosowanie kosmetyków. Na początku może wydawać się to trudne, jednak po pewnym czasie takie czynności będziemy wykonywać automatycznie.

Jak leczyć popękane pięty?

Niestety problem już wystąpił i nie udało nam się mu w porę zapobiec. Nie oznacza to, że zostajemy z tym problemem już na zawsze. Istnieje kilka sposób leczenia pękających pięt.

Sposoby naturalne

Wiele osób chwali sobie dobroczynne działanie ziół. Często stosowana jest kąpiel stóp w siemieniu lnianym. Siemię lniane pod wpływem gorącej wody wytwarza substancję podobną do śluzu, który bardzo dobrze wpływa na skórę stóp. Dzięki takiej kąpieli stopy będą nawilżone i zmiękczone, a skóra będzie bardziej elastyczna. Również ziołowe napary dobroczynnie wpływają na skórę. Szałwia działa przeciwzapalnie, ziele nostrzyka przyśpiesza gojenie a nasiona kozieradki zmiękczają skórę.

Pielęgnacja kosmetykami

Przed nałożeniem kosmetyków powinniśmy najpierw namoczyć porządnie stopy, następnie delikatnie usunąć zrogowaciały naskórek, możemy to uczynić za pomocą pilnika lub pumeksu, przy czym należy wybrać pumeks, który się nie kruszy. W kolejnym kroku powinniśmy zaaplikować krem. Dobrze jest wybrać krem z mocznikiem, propolisem lub kwasem salicylowym.

Podolog

Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z pękającymi piętami, warto rozważyć wizytę u podologa. Jest to specjalista zajmujący się chorobami stóp. Praktycznie w każdym mieście znajdziemy gabinet podologiczny, lecz warto wybrać ten sprawdzony, używający profesjonalnych kosmetyków jak np. marki Kerpro. Podolog dokona diagnozy i dobierze dla nas najlepsze metody leczenia. Musimy pamiętać, aby stosować się do jego zaleceń i z nim współpracować.

angielski francuski niemiecki hiszpański