Czym jest vaporizer? Kto powinien korzystać z tego urządzenia?

Czym jest vaporizer? Kto powinien korzystać z tego urządzenia?

Czym jest vaporizer? Kto powinien korzystać z tego urządzenia? Od wielu lat znane są dobroczynne właściwości aromaterapii, która łagodzi nie objawy, lecz również dolegliwości związane z wieloma chorobami. Najbardziej nowoczesnym obliczem aromaterapii jest waporyzacja, dzięki której w zdrowszy sposób można skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii.  Czym jest waporyzacja? Jaki sprzęt do waporyzacji wybrać? Jaka jest zasada działania vaporizera?

Czym jest Vaporizer?

Vaporizer jest nowoczesnym urządzeniem służącym do bez dymowej inhalacji- bez procesu spalania.  W tym nowoczesnym urządzeniu podgrzewane są zioła bądź koncentrat do odpowiedniej temperatury w której zostają uwalniane wszystkie substancje aktywne. W  czasie podgrzewania generowana jest para, która nie zawiera żadnych toksycznych substancji oraz gazów.

Spalanie, a waporyzacja- różnice

Waporyzacja jest procesem podczas którego strumień gorącego powietrza wydobywa wszystkie substancje czynne z suszu bądź koncentratu. Para wytwarzana podczas waporyzacji jest wolna od wszelkich substancji smolistych oraz szkodliwych gazów. Podczas spalania ziół zostają nie tylko zniszczone wszelkie substancje aktywne (co sprawia, iż palenie jest mniej efektywne), lecz również wydobywają się substancje szkodliwe dla zdrowia. Walory smakowe podczas palenia są również dużo mniejsze niż podczas waporyzacji.

Waporyzacja jako nowoczesna aromaterapia

Aromaterapia to nie tylko walory zapachowe, to również leczniczy wpływ na zdrowie człowieka. Do aromaterapii wykorzystywane są głównie olejki eteryczne. Podobne działanie do olejków eterycznych ma vaporizer, który służy do aromaterapii suszem. Na rynku można obecnie znaleźć bardzo dużo różnych mieszanek ziół, które mogą zostać użyte do waporyzacji. Jednak każdy susz posiada inne zastosowanie oraz inne właściwości lecznicze.

Jakie są główne zalety Vaporizera?

Osoby, które skorzystały po raz pierwszy z vaporizera często bardzo chwalą sobie to urządzenie. Największymi zaletami tego urządzenia są nie tylko jego niewielkie wymiary, lecz również to, iż nie trzeba podgrzewać ziół ręcznie (podczas spalania). Dzięki temu przyjemność z zastosowania vaporizera jest duża.

O wiele ważniejsze jednak od kwestii estetycznych urządzenia są kwestie zdrowotne. Aby zrozumieć dlaczego waporyzacja jest dużo lepsza niż tradycyjne palenie suszu należy poznać działanie tego nowoczesnego urządzenia. Podczas tradycyjnego spalania suszu wydziela się dym, który zawiera nie tylko przyjemne aromaty, lecz również substancje groźne dla zdrowia m.in. substancje smoliste czy trujące gazy.

Vaporizery nie spalają suszu, jest on tylko podgrzewany w tym urządzeniu- w pewnym sensie nawet gotowany. Dzięki temu procesowi uwalniane są wszystkie aromaty suszu w formie pary, która nie zawiera dymu, a tym samym żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Susz w tym urządzeniu nie jest nigdy spalany jest tylko podgrzewany. Podczas tego procesu następuje zmiana barwy z zielonej na brązową.

Jaka jest podstawowa budowa vaporizera?

Nowoczesne urządzenia do spalania posiadają bardzo zróżnicowany kształt oraz formy. Jednak każde z nich posiada kilka elementów bez których vaporizer nie może istnieć. Do najważniejszych elementów urządzenia do spalania zalicza się:

  • ustnik dzięki niemu można zaciągnąć się parą podgrzanego suszu;
  • baterie (dotyczy to tylko urządzeń przenośnych)
  • komorę grzewczą- w tym miejscu umieszcza się susz do spalania; w zależności od modelu można użyć suszu bądź koncentratu;
  • wieczko komory- pozwala szczelnie zamknąć susz lub koncentrat;

Wiele modeli vaporizerów posiada regulację temperatury, która powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb. Po nabiciu urządzenia suszem należy zacząć od najniższej temperatury stopniowo ją zwiększając tak, aby sprawdzić na jakim poziomie temperatury najbardziej odpowiada smak podgrzewanego suszu.

W przypadku stosowania koncentratów należy od razu zacząć od najwyższej temperatury i powoli ją zmniejszać. Tak, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Przenośne czy stacjonarne, które vaporizery lepsze?

Czym jest vaporizer? Kto powinien korzystać z tego urządzenia?W chwili obecnej na rynku można znaleźć vaporizery stacjonarne przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku domowego. Modele te posiadają dość duży rozmiar oraz muszą być stale podłączone do prądu. Główną zaletą tych modeli jest to, iż posiadają dużą efektywność w produkcji pary oraz pozwalają się cieszyć czystym i nieskazitelnym smakiem suszu bądź koncentratu. Modele te są najczęściej zalecane w inhalacjach medycznej marihuany.

Vaporizery przenośne są niewielkimi urządzeniami, które najczęściej mieszczą się w dłoni. Zasilane są często na baterie, choć zdarzają się modele na ładowane akumulatory (niestety są dużo droższe). Vaporizery przenośne posiadają różne systemy grzewcze, a są to: konwekcja, kondukcja oraz hybryda.  System grzewczy ma duży wpływ na produkcję pary oraz zużycie suszu.

Waporyzacja jako forma aromaterapii jest czymś zupełnie nowym. Jednak posiada coraz więcej sowich zwolenników. Właśnie za pomocą vaporizera można cieszyć się pełnymi właściwościami ziół, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

angielski francuski niemiecki hiszpański