Gdzie kupić drewno konstrukcyjne, i jak wybierać dostawców?

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne, i jak wybierać dostawców?

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne, i jak wybierać dostawców? Drewno konstrukcyjne stanowi jeden z kluczowych elementów całej konstrukcji szkieletowej każdemu domu jednorodzinnego. Jego jakość powinna być jak najlepsza, ponieważ to daje gwarancję długowieczności budynku bez konieczności dokonywania poprawek w konstrukcji bazowej. Gdzie można kupić drewno konstrukcyjne, i jaka klasa najlepiej nadaje się do budowania domów?

Klasy drewna do konstrukcji szkieletowych – jaka jest najlepsza?

W budownictwie stosowane są różne klasy drewna, jednak wszystkie najpierw muszą przejść odpowiedni proces przygotowania, konserwacji i suszenia, by nadawały się do dalszego użytku w branży budowlanej. Drewno konstrukcyjne jest specyficznym rodzajem materiału, który spełniać musi szereg wymogów jakości – dbają o to nie tylko dystrybutorzy, ale badanie jakości odbywa się już w tartaku, który przekazuje drewno klientom. Normy jakości jakie konieczne są do spełnienia to przede wszystkim wytrzymałość, odporność na ściskanie i rozciąganie, wilgotność na poziomie co najmniej 12 %, a także brak widocznych niedoskonałości, np. sęków. Najczęściej do budowy domów jednorodzinnych wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne C24 – jest to drewno pochodzenia iglastego, które spełnia wszystkie powyżej wymienione założenia jakości. Drewno na dom występuje również w innych klasach, a także może pochodzić od drzew liściastych, wszystko zależy od zasobności kieszeni inwestora jak również sugestii projektanta i budowlańców pracujących przy budowie domu. Modrzew, sosna, świerk czy jodła to najpopularniejsze obecnie drzewa z których pozyskuje się drewno na konstrukcje szkieletowe domów, ponieważ cechują się średnio niską zawartością żywicy, oraz łatwo poddają się obróbkom termicznym, dzięki czemu wysychają do odpowiedniego poziomu i można je spożytkować do budowy.

Tartak czy Internet – gdzie lepiej się zwrócić?

Konstrukcja szkieletowa domu jest obok fundamentów najważniejszym elementem każdego domu, ponieważ to właśnie ona odpowiada za stabilność i trwałość całego domu. Kiedy otrzymujemy już gotowy projekt domu, z pewnością znajdują się w nim sugestie co do drewna konstrukcyjnego oraz zalecanej jakości, która utrzyma cały dom w sposób pewny i bezproblemowy. Mamy wówczas dwa wyjścia – albo zwrócić się bezpośrednio do tartaku który na nasze zlecenie dostarczy nam drewno, albo ewentualnie szukać w Internecie na portalach ogłoszeniowych, jak również kontaktować się z firmami które przyjmują zlecenia online. Obie te opcje są stosunkowo bezpieczne, jednak większość początkujących inwestorów nie jest zaznajomione z parametrami jakości drewna konstrukcyjnego i nie wie, jak te dane zweryfikować. Cena drewna konstrukcyjnego najlepszej jakości zależy głównie od dostawcy, oraz rodzaju drewna z jakiego wykonano materiały, jednak w tej kwestii nie warto szukać oszczędności. Drewno na domy szkieletowe to bardzo ważny element całej konstrukcji, ponieważ odpowiada za podtrzymywanie dachu oraz więźby dachowej, dlatego nieumiejętnie dobrane może sprawiać problemy w późniejszych latach, a nawet prowadzić do konieczności wymiany kluczowych elementów. Dla osób które po raz pierwszy inwestują w dom od podstaw, dobrym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do renomowanego tartaku, który przygotuje odpowiednie drewno a także dostarczy je na plac budowy. Warto dodatkowo wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o klejone drewno konstrukcyjne – przechowywanie go na placu budowy wymusza na nas stworzenie odpowiednich warunków, tzn. drewno musi oddychać, by uniknąć próchnicy czy sinizny. Wobec tego konieczne jest ustawienie go na podwyższeniu względem podłoża, by zapewnić odpowiednią wentylację, drewno będzie również dalej dosychać, co jest bardzo korzystne dla jego późniejszego zastosowania.

Tylko wysoka jakość usług!

Cennik drewna konstrukcyjnego liczony jest za metr sześcienny może być nieco przerażający, szczególnie że za jakość się płaci – niemniej jednak jest to inwestycja konieczna, na której oszczędzanie może skończyć się problematycznie dla inwestora. Po dostawę drewna szkieletowego warto zwrócić się do sprawdzonych tartaków oraz pośredników, którzy gwarantują wysoką jakość potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Gołym okiem nie da się stwierdzić jakości drewna oraz tego, czy spełnia ono wszystkie niezbędne wytyczne, dlatego warto zwrócić się do kogoś, kto da nam gwarancję że wydane pieniądze są dobrą inwestycją w trwałość konstrukcji naszego domu. Z pewnością bez problemu znajdziemy w najbliższym otoczeniu tartaki, które zajmują się dostarczaniem oraz przygotowywaniem drewna konstrukcyjnego dla swoich klientów, i którzy cieszą się niezmiennym zainteresowaniem i dobrymi opiniami. To właśnie tam warto szukać usług, zamiast oszczędzać pieniądze i zwracać się do niesprawdzonych firm których opinia pozostaje kwestią dyskusyjną. Oszczędności na tym etapie budowy są zwyczajnie niewskazane, dlatego warto wydać więcej pieniędzy, a przynajmniej mieć pewność, że drewno jest wytrzymałe i podźwignie całą konstrukcję domu

angielski francuski niemiecki hiszpański