Ile kosztuje gładź szpachlowa?

Ile kosztuje gładź szpachlowa?

Ile kosztuje gładź szpachlowa? Nie da się ukryć, że gładź szpachlowa to jeden z tych materiałów budowlanych, który stanowi nieodłączny element prac wykończeniowych. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią mieszankę, która sprawi, że uzyskamy efekt nieskazitelnej gładkości, na której nam tak zależy. Jakie rodzaje gładzi szpachlowych możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając idealną gładź szpachlową? Co wpływa na cenę kładzenia gładzi? Ile może kosztować nas gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Podstawowe rodzaje gładzi szpachlowych

Ile kosztuje gładź szpachlowa?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że gipsy szpachlowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Największą popularnością cieszy się gładź gipsowa, która sprzedawana jest w postaci suchej mieszanki bądź w gotowej postaci. W tym pierwszym przypadku otrzymujemy papierowy worek, na którym jest podana dokładna instrukcja zarówno co do użycia preparatu, jak i jego rozrobienia. Gotowe gładzie są sprzedawane natomiast w wiaderkach- wystarczy je otworzyć, aby móc rozpocząć proces nakładania. Nie da się ukryć, że gładź gipsowa sypka, zwana także suchą, musi być wymieszana w odpowiednich proporcjach z wodą, natomiast gładź gipsowa gotowa może być nałożona na ścianę bezpośrednio po zakupie, co jest pewnym sposobem na oszczędność czasu. Kolejna jest gładź szpachlowa wapienna, która charakteryzuje się tym, że nie wymaga szlifowania, a dodatkowo umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni. Może być stosowana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Istnieje także gładź szpachlowa na zewnątrz cementowa. Spośród pozostałych wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest odporna na wodę, zarysowania, a także na obtłuczenia, dlatego jest bardzo zalecana do stosowania na elewacje budynku. Co ciekawe- tej gładzi nie musimy szlifować. Możemy ją nakładać w dwóch lub trzech w warstwach, w zależności od indywidualnych preferencji, a także od stanu podłoża. Ostatnim rodzajem jest gładź polimerowa. Najczęściej występuje w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą, jednakże coraz częściej kupić możemy także produkty, które są od razu gotowe do użycia. Specjaliści zalecają polimery, jeśli nasze ściany regularnie ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Charakteryzują się odpornością na wilgoć. Ich położenie oznacza konieczność szlifowania. 

Na co zwrócić uwagę wybierając idealną gładź szpachlową?

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze gładzie gipsowe? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że opinie użytkowników na temat poszczególnych produktów mogą być podzielone, dlatego też warto kierować się własnym rozumem. Jeśli chcemy mieć pewność, że gładź na tynk gipsowy będzie spełniać nasze oczekiwania, powinniśmy w sposób szczególny zwrócić uwagę na skład produktu. Oczywiście nie ma konieczności analizowania każdej substancji, wystarczy rzucić okiem na podstawowe składniki. Dlaczego jest to tak istotna funkcja? Okazuje się, że każda substancja może mieć ogromny wpływ zarówno na właściwości mieszanki, jak i na jej funkcjonalność. Co ciekawe, często jesteśmy informowani przez producenta na temat tego, do jakich warunków przeznaczony jest preparat. Gładź na tynki gipsowe może mieć wiele składników. Przykładowo wapno umożliwia swobodne oddychanie ściany, w konsekwencji prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni znacznie się zmniejsza. 

Co wpływa na cenę kładzenia gładzi?

Końcowy koszt położenia gładzi składa się z kilku czynników, o których warto wspomnieć. Jeśli zależy nam na tym, aby stworzyć precyzyjny kosztorys, wówczas musimy wziąć pod uwagę wielkość wykańczanej powierzchni, a także jej stan. Nie bez znaczenia jest cena materiału, a także jej wydajność. W praktyce im większa jest powierzchnia i im bardziej jest ona chropowata, tym więcej produktów będziemy musieli zużyć. A przecież to od ilości materiału zależy, ile zapłacimy za poszczególne produkty. Wszelkie koszty mogą także różnić się w zależności od tego, na jaki rodzaj gładzi się zdecydujemy. Jeśli chcemy obliczyć, ile będzie nas kosztować kładzenie gładzi, musimy znać jej wydajność. 

Ile może kosztować gładź szpachlowa?

Ile z reguły kosztuje gładź szpachlowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy to od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim znaczenie ma to czy mamy do czynienia z produktem sypkim, czy gotowym. Gotowa gładź gipsowa jest zdecydowanie droższa. Na podstawie danych statystycznych wywnioskowano, że 5 kilogramowe wiaderko będzie kosztować od 15 do 20 zł, w zależności od producenta. Nieco korzystniej będzie się to prezentować w przypadku gładzi sypkiej. Cena produktu, którego masa oscyluje w granicach 20-25 kg, wynosi od 40 zł do 50 zł. Są to dość wysokie koszty, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przemyśleć poszczególne kwestie. Co prawda gotowa gładź gipsowa wydaje się być ciekawa, jednakże jej cena może nas skutecznie odstraszyć. 

angielski francuski niemiecki hiszpański