Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID? Z pewnością wiele osób słyszało kiedykolwiek o systemie RFID. Jest to dość charakterystyczna technologia, która dość szybko zyskała wielu fanów. W praktyce jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami musimy się liczyć. Czym charakteryzuje się system RFID? Jakie korzyści systemu RFID możemy wyróżnić? Gdzie stosowana jest technologia RFID? Ile może wynosić koszt systemu RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym charakteryzuje się system RFID?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie systemu RFID, wówczas moglibyśmy dojść do wnioski, że jest to pewien system identyfikacji, który bazuje na tym, że wykorzystywane są fale radiowe- są one medium transmisji danych o danym obiekcie. Niezbędne informacje zapisywane są na specjalistycznych nośnikach, mogą to być chociażby tagi lub transpondery. Okazuje się, że technologia RFID może być wykorzystywana podobnie jak tradycyjne kody kreskowe czy też kody 2D. W skład całego systemu wchodzi kilka elementów. Wśród nich najważniejsze są znaczniki RFID, a także czytniki RFID z anteną. Oczywiście nie obędzie się bez okablowania, dzięki któremu możliwe jest połączenie czytnika i anteny. Nad prawidłową pracą całości czuwa oprogramowanie, które umożliwia uzyskanie odpowiednich informacji, a także ich szybkie przetwarzanie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że system może być nieco bardziej rozbudowany, w konsekwencji składać się będzie z dodatkowych czujników ruchu lub z drukarki. W praktyce wszystko zależy od tego, w jaki miejscu system zostanie wykorzystywany, a także od indywidualnych preferencji. Niezwykle istotne jest, aby całość była odpowiednio skonfigurowana i dostosowana, co umożliwi dokonanie prawidłowych odczytów.

Zobacz koniecznie:

System RFID – jakie korzyści można wyróżnić?

Skoro wiemy już, jak duże korzyści niesie ze sobą system RFID, warto chwilę zastanowić się nad korzyściami, które wynikają z wdrożenia tego rozwiązania. Jest ich stosunkowo dużo, zapewne dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takich możliwości. Przede wszystkim mamy do czynienia ze zjawiskiem przyspieszania procesu rejestracji towarów. Doskonałym przykładem może być chociażby rejestracje palety, na której znaleźć możemy około 120 elementów. Pracownik, który korzysta z tradycyjnego czytnika kodów kreskowych jest w stanie tego dokonać w około 3-7 minut. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku technologii RFID, bowiem zarejestrujemy towary nawet w kilkanaście sekund. Co więcej- proces może być wykorzystywany niezależnie od etapu logistyki magazynowej. Kolejną ogromną zaletą jest zminimalizowanie błędów spowodowanych przez człowieka. Nie da się ukryć, że ręczne liczenie towaru może prowadzić do mniejszych i większych błędów. W przypadku wykorzystywania  technologii kodów kreskowych prawdopodobieństwo błędu zmniejsza się nawet do 1%. Mówiąc o zaletach systemu RFID nie w sposób nie wspomnieć o zmniejszeniu kosztów operacyjnych. Na podstawie statystyk wywnioskowano, że poziom zwrotu z inwestycji wynosi 90% w ciągu 1-2 lat od uruchomienia systemu, co z pewnością jest godne uwagi i jednocześnie dla wielu zaskakujące.

Gdzie stosowana jest technologia RFID?

System RFID- co to jest?Technologie RFID są bardzo powszechnie stosowane w wielu przypadkach. Jednym z przykładów są punkty dostępu. Każdy z użytkowników posiada swój własny znacznik i kartę, dzięki czemu ma dostęp do danego obiektu. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika, aby zwolnić zamek i jednocześnie zarejestrować to zdarzenie w systemie. Kolejnym zastosowaniem są magazyny i w szeroko rozumianej logistyce. Tagi RFID wykorzystywane są do tego, aby znakować towary w magazynie. Może odbywać się to zarówno na etapie produkcji, jak i w sytuacji, gdy towar trafi już do magazynu. System RFID sprawdzi się również na parkingach, a także w sklepach lub punktach sprzedaży. Jest to fantastyczne rozwiązanie w przypadku inwentaryzacji- proces ten ulega znacznemu przyspieszeniu. Dzięki możliwościom identyfikacji radiowej możliwe jest odczytanie tagów nawet z kilku metrów- nie musimy znać ich dokładnej lokalizacji. Gdzie jeszcze stosowany jest system RFID? Jest to popularne rozwiązanie do identyfikacji odzieży znajdującej się w pralni. Alternatywnym zastosowaniem są różne imprezy sportowe. Niekiedy liczba uczestników jest ogromna, dlatego warto wspomóc się zaawansowaną technologią.

Ile może wynosić koszt systemu RFID?

Wiele osób zastanawia się, ile może kosztować system RFID. Otóż dużo w tym przypadku zależy od producenta, a także od jakości komponentów. Za czytnik z antenami razem z konstrukcją bramki zapłacimy od 20 do 30 tys. zł. Musimy dodatkowo doliczyć specjalistyczne oprogramowanie razem z kosztami wdrożenia, co może kosztować nad od 10 do nawet 50 tys. zł. Dodatkowo musimy pamiętać o kosztach tagów, które oscylując w granicach od 0,80 do 2,50 zł. Podsumowując powyższe koszty, uruchomienie najtańszego systemu RFID to koszt rzędu około 40 tys. zł.

angielski francuski niemiecki hiszpański