Jak negocjować z deweloperem – sprawdzone sposoby na obniżenie ceny mieszkania

Jak negocjować z deweloperem - sprawdzone sposoby na obniżenie ceny mieszkania

Jak negocjować z deweloperem – sprawdzone sposoby na obniżenie ceny mieszkania – jak określają fachowcy negocjacja to rozmowa dwóch zainteresowanych stron, która ma doprowadzić do obustronnego porozumienia w danym temacie. Każdego niemal dnia prowadzimy negocjacje, czy to z dziećmi, partnerem czy też przełożonym. Nie zdając sobie z tego sprawy.

Jednak kiedy dochodzi do tego procesu w nieco poważniejszych aspektach naszego życia, jak na przykład negocjacje z deweloperem w sprawie ceny danego mieszkania, zaczyna paraliżować nas strach. Dlatego też do takiej rozmowy należy dobrze się przygotować, aby móc uzyskać najkorzystniejsze warunki dla siebie, które jednak nie będą krzywdziły drugiej strony. Przeprowadzając w odpowiedni sposób negocjacje z deweloperem, można zaoszczędzić na mieszkaniu nawet kilkanaście tysięcy złotych, może okazać się, że będzie to nasza największa oszczędność w życiu.

Proces negocjacji z deweloper nie należy do najprostszych, a wiele osób zadaje sobie pytanie, jak z nią negocjować, aby uzyskać najlepsze warunki i cenę rynkową. Poniżej znajdą Państwo kilka porad i wskazówek dotyczących tego, jak rozmawiać, aby wynegocjować korzystną cenę za zakup mieszkania z deweloperem.

Pewność siebie

Pierwszym i kluczowym elementem, który decyduje o powodzeniu negocjacji z deweloperem jest pewność tego, że uda nam się obniżyć wyjściową cenę mieszkania do zadowalającego nas pułapu. Deweloper to osoba z doświadczeniem w negocjacjach od razu wyłapie jakikolwiek moment zawahania się i wykorzysta go, aby postawić na swoim. Dlatego warto mieć tę świadomość, że cena ofertowa mieszkania, niemal zawsze przewiduje jakikolwiek upust, przy którym deweloper i tak zarobi na sprzedaży danego lokalu. Pewność i przekonanie co do swoich racji znacznie pomagają wynegocjować cenę, która stanie się sporą oszczędnością. Przy zdobywaniu pewność co do słuszności swojej ceny pomocna staje się także wiedza na temat tego ile tak naprawdę zarabiają deweloperzy na mieszkaniach. Szacuje się, że przy cenie ofertowej, bez rabatów ich zarobek po odjęciu wszelkich kosztów to nawet 40% ceny mieszkania. Dlatego deweloperzy mogą obniżyć cenę lokalu nawet o 10% bez znacznej straty w zyskach. Dlatego warto walczyć o swoje.

Solidne rozpoznanie

Zebranie informacji na temat inwestycji to kolejny etap przygotowywania się do negocjacji z deweloperem. Wszystko to, czego dowiesz się przed podjęciem rozmowy z deweloperem na temat ceny zakupu mieszkania, może Ci w jej trakcie posłużyć za argument, który przeciąża szalę na Twoją korzyść. Co warto sprawdzić? Po pierwsze to, kiedy inwestycja rusza i od kiedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań. Ta informacja da Ci informacje na temat ewentualnej konkurencji i ilości chętnych na zakup mieszkania. Po drugie ile mieszkań już się sprzedało. Jeśli budowa jest już na ukończeniu, a deweloper wciąż pozostaje ze sporą ilością niesprzedanych mieszkań, jesteś na wygranej pozycji, to Ty tutaj rozdajesz karty i dyktujesz warunki. Jeśli jednak chcesz walczyć o ostatnie mieszkanie, musisz liczyć się z tym, że cena może nie ulec znacznej jego zmianie. Po trzecie, jaka jest średnia cena mieszkań w innych inwestycjach prowadzonych w okolicy w tym samym standardzie. Dzięki tej informacji nie przepłacić za mieszkanie, ceny metra kwadratowego lokalu o tym samym standardzie nie powinny się zbytnio różnić na rynku nieruchomości.

Zobacz również:

Przygotuj argumenty

Ostatni etap, jaki czeka Cię przed podjęciem negocjacji z deweloperem to przygotowanie argumentów, które będą pomocne w trakcie rozmowy. W zależności od tego, jakie mieszanie wybrałeś, możesz powołać się na to, że mieszkanie jest na ostatnim piętrze lub parterze (te lokale bardzo często słabo się sprzedają). Jeśli nie ma dla Ciebie jednak znaczenia układ mieszkania oraz to, na której kondygnacji ono się znajduje, powiadom w trakcie rozmowy o tym dewelopera, taka informacja daje Ci kartę przetargową w postaci” ja nie wybrzydzam, więc Ty zejdź z ceny i nikt nie będzie miał kłopotów”. Elastyczność, jeśli chodzi o płatności, to także duża zaleta, jeśli możesz wpłacić od razu w gotówce część kwoty za mieszkanie, możesz poprosić o rabat w związku z tym. Zakup dodatkowego miejsca parkingowego to także argument z Twojej strony, który pozwoli liczyć Ci na upust. Natomiast płatność gotówką lub z góry pozwala nieraz zaoszczędzić około 8-7% ceny mieszkania.

Wszystkie te elementy pozwalają na rzetelne przygotowanie się do rozmowy z deweloperem. Z pewnością doskonale on wie, że będziesz chciał negocjować i posiada własny arsenał argumentów, dlaczego nie obniży ceny za mieszkanie, jednak zawsze warto próbować. Statystycznie najlepiej prowadzi się negocjacje na mieszkaniach, których cena ma nierówną kwotę końcową na przykład 263 000 złotych, w wielu przypadkach udaje się “urwać” końcówki wynegocjować cenę 250 000 złotych za mieszkanie, co daje oszczędność, aż 13 tysięcy. Dlatego pamiętaj w trakcie negocjacji z deweloperem, bądź pewny swego i swoich racji, miej wiedzę o danej inwestycji i miej w zanadrzu rzeczowe i logiczne argumenty, a powinna ona przepłynąć bezproblemowo i owocnie dla Ciebie.

 

Marina deweloper
ul. Przestrzenna 11
70-800 Szczecin
609 11 30 55
www.marina-developer.pl
Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl