Jak odnowić stare drzwi – co należy wiedzieć?

Jak odnowić stare drzwi - co należy wiedzieć?

Jak odnowić stare drzwi – co należy wiedzieć? Gdy drzwi z biegiem czasu stracą swój wygląd i dawną kondycję, nie trzeba ich od razu wymieniać na nowe. Wystarczy zastosować kilka trików, które nadadzą im świeżości, a także sprawią, ze staną się one niezwykle oryginalne. Ponadto nie wymaga to wcale wydania dużej sumy pieniędzy. Wystarczy dobrze przemyślany plan, następnie odpowiednia jego realizacja. Jak więc odnowić stare drzwi w domowych warunkach?

Odnowa starych drzwi – kiedy warto się na nią zdecydować?

Jak odnowić stare drzwi - co należy wiedzieć?
Jak odnowić stare drzwi – co należy wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, czy stare drzwi warto w ogóle odnawiać. Jeżeli nie są zbyt zniszczone to ich renowacja będzie na pewno tańsza niż zakup nowych. Szczególnie, gdy posiada się dość ograniczony budżet. Odnowienie starych drzwi to także świetnie rozwiązanie przy drzwiach stylizowanych. Wystarczy posiadać nieco zdolności manualnych, by otrzymać pożądany efekt. Jednakże renowacja wymaga sporego wkładu pracy. Ponadto może być nieco problematyczna. Dlaczego? Po pierwsze – trzeba znaleźć miejsce, gdzie będzie można swobodnie pracować. Po drugie niekomfortowe jest usunięcie na bliżej nieokreślony czas drzwi z konkretnego pomieszczenia. Dobrze odnowione, stare drzwi mogą zapewnić tak samo dobrą izolację akustyczną, jak i termiczną, co nowoczesny produkt.

Oględziny drzwi podstawowym krokiem w ich renowacji

Czy zawsze można odnowić stare drzwi? Nim zapadanie decyzja o ich renowacji, należy zweryfikować, czy będzie to w ogóle możliwe. W przypadku drzwi, gdzie:

  • powstały nieduże szczeliny
  • schodzi farba, 
  • uszkodzone są okucia, 

to ich odnowienie nie powinno sprawić problemów, ani być kosztowne.

Jednakże kiedy drewno:

  • gnije,
  • uległo poważnym zniszczeniom, 
  • zostało zaatakowane przez korniki,

korzystniej będzie zrezygnować z ich renowacji i zakupić nowe drzwi. Ponadto warto obejrzeć także futryny, które razem z drzwiami zazwyczaj trzeba odnowić. Oprócz tego przyjrzeć się klamce i okuciu, by zweryfikować, czy nie wymagają wymiany. 

Jak przygotować się do odnowy starych drzwi?

Jak wcześniej wspomniano, konieczne będzie wyjęcie drzwi z otworu drzwiowego na czas ich renowacji. Oprócz tego ważne jest przygotowanie miejsca, gdzie będzie można nad nimi pracować. Niewykluczone że podczas renowacji pojawią się: hałas, pylenie, nieprzyjemne zapachy. Dlatego też pracę te najlepiej wykonywać na podwórku, w garażu czy piwnicy z oknem. Oczywistym jest odkręcenie klamki, zamka, zawiasów oraz okucia, by nie przeszkadzały, a także nie uległy zniszczeniu przy odnawianiu skrzydła.

Zobacz koniecznie:

Dlaczego należy usunąć wcześniejszą powłokę malarską? 

Dawniej drewniane drzwi zazwyczaj były malowane farbą olejną. Ta z biegiem czasu ma jednak tendencję do odwarstwiania się, pękania i łuszczenia. Aby przywrócić starym drzwiom estetycznym wygląd niezbędne jest usunięcie tej farby. Przydatna w tym celu będzie opalarka. Dzięki niej stara powłoka malarska się nagrzeje, a usunięcie jej stanie się dużo prostsze za pomocą szpachelki. Bardziej pracochłonną alternatywą będzie papier ścierny. Jednakże ta metoda jest nie tylko czasochłonna, ale i trudniejsza. Specjalne środki chemiczne ułatwią zeskrobanie farby przy użyciu szlifierki do drewna lub szpachelki. Szlifowanie będzie konieczne w miejscach, w których impregnat jest trudny do usunięcia. Ponadto starej powłoki trzeba się pozbyć również z futryn.

Czas na szpachlowanie oraz wyrównanie

Kiedy można położyć nową farbę oraz impregnat? Wtedy, gdy powierzchnia drzwi będzie odpowiednio oczyszczona i wyrównana. Po pozbyciu się starej powłoki malarskiej konieczne jest zeszlifowanie – papierem ściernym lub szlifierką. Następne należy usunąć dokładnie pył.  Najpierw szmatką na sucho, a później na mokro. Ważne jest odczekanie do momentu wyschnięcia powierzchni. Szczególnie trzeba przyjrzeć się drzwiom pod kątem powstania większych ubytków. Gdy takowe zostaną zauważone  – po wysuszeniu niezbędne będzie szpachlowanie uzupełniające luki.  W ten sam sposób postępuje się także z futrynami, uprzednio je wyrównując i oczyszczając.

Kiedy położyć nową warstwę farby?

Gdy drzwi zostaną odpowiednio oczyszczone oraz wyrównane można przystąpić do nałożenia farby tudzież lakieru. Zaletą tego drugiego jest niewątpliwie widoczność na drzwiach naturalnych słoi drewna. Jednakże nie sprawdzi się w sytuacji, kiedy trzeba będzie uzupełnić wielu ubytków. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór farby przy odnawianiu drzwi wejściowych. Dlaczego? Ponieważ są one narażone na czynniki atmosferyczne. Powinny więc być stosowne zabezpieczone przed wahaniami temperatur czy wilgocią. Najlepsze do tego będą impregnaty i farby do drzwi zewnętrznych. Przy ich malowaniu dobrze jest położyć najpierw farbę podkładową, następnie dwie bądź trzy warstwy pożądanego koloru. Wszystko po to, aby uzyskać jednolitą barwę. Istotne jest odpowiednie ułożenie drzwi do malowania. Tak, by w jego trakcie nie doszło do pojawienia się nieestetycznie wyglądających zacieków. Powierzchnia powinna wyschnąć po nałożeniu każdej z warstw. Dobrze jest także, ostrożnie przy pomocy papieru ściernego, nieco zmatowić pierwszą warstwę nałożoną na drzwi.