Jak się rozwijać?

Jak się rozwijać?

Jak się rozwijać? Rozwój dla każdego człowieka powinien być bardzo ważny. Osoby, które swoją ścieżkę edukacyjną chciałyby zakończyć na szkole ponadgimnazjalnej, czy też na zdobyciu, chociażby wyższego wykształcenia, po pewnym czasie staną się mało atrakcyjne. Gdy pracodawca widzi, że pracownik się nie rozwija, to patrzy na niego, jak na osobę coraz mniej wartościową.

Całe życie na jednym stanowisku

Kiedyś ludzie byli przyzwyczajeni do tego, że całe swoje życie spędzali na jednym stanowisku. Awanse nie były takie częste, więc i umiejętności, które zdobywa się w młodości, starczały na całe życie. Jednak wykonywanie 40 lat powtarzalnych czynności może wydawać się nieco nużące. Są osoby, które przez całe życie mogą pracować w jednej branży, jednak zawsze znajdą pewne urozmaicenie swojej pracy. Oczywiście, jeśli komuś udało się znaleźć zawód i stanowisko, które jest pasją, to jest to także inna sytuacja, gdyż na tym stanowisku, ta osoba po prostu spełnia swoje cele i marzenia.

Jednak te czasy, gdy właśnie tak wyglądała praca, już dawno minęły. Niektórym trudno jest uwierzyć w to, że całego życia nie spędzą w zawodzie, w którym się kształcili. Przyjęło się mówić, że na zachodzie, głównie na myśli mamy Stany Zjednoczone, pracownicy zmieniają swoją pracę i nawet przebranżowili się średnio co 10 lat. Może się to wydawać często, ale takie są realia i trzeba być na to przygotowanym, ponieważ w Polsce również taki trend zapadnie. Dlatego, jeśli ktoś jest aktualnie na etapie edukacji, to powinien przygotować się na to, że trzeba być multidyscyplinarnym, elastycznym pracownikiem. Skutkiem nowego podejścia do pracy, jest między innymi powstawanie wielu kierunków studiów podyplomowych i wielu kursów.

Czy warto się rozwijać?

Jak się rozwijać?Już z pierwszych akapitów powinno się wywnioskować, że rozwój jest bardzo ważny i nie powinno się kończyć go na etapie szkoły. Fakt, że ktoś się rozwija, pokazuje, jakim jest się człowiekiem. Człowiek, który stale stara się zdobywać wiedzę, nie podnosi jedynie swoich kwalifikacji, lecz także ćwiczy swój mózg, swoje ciało. Na to również należy zwrócić dużo uwagi. Jeśli ktoś dba o to, by co jakiś czas, regularnie przyswajać pewną ilość wiedzy, czy też ćwiczy nowe umiejętności, to może być pewny, że przez długi czas jego mózg będzie działał na wysokich obrotach i łatwiej będzie się mu przystosowywać do zmian.

Dlatego też każdy, kto tylko ma taką szansę, powinien stawiać na rozwój. Rozwijanie się nie oznacza tylko i wyłącznie studiów, studiów podyplomowych, czy też odbywania kursów i szkoleń. To również jest zdobywanie wiedzy przy pomocy książek, filmów, plików audio, a nawet po prostu rozmów ze znajomymi. Każda forma przyswajania wiedzy jest dobra. Niestety przez lata edukacji szkolnej, wiele osób zdążyło się nastawić negatywnie do szkoły i nie chcą nawet myśleć o nauce. Dlatego też rozwój należy traktować jako przygodę i coś przyjemnego, ponieważ właśnie tak to powinno wyglądać.

Studia podyplomowe, choć odbywają się na uczelniach, nie zawsze muszą oznaczać nocne zakuwanie do egzaminów. To coraz częściej zdobywanie wiedzy przez rozmowy z praktykami i praktycznie ćwiczenia. Oczywiście wiedza teoretyczna jest ważna i czasem stanowi podstawę do wykonywania różnych czynności, jednak już nie wszystko się o nią opiera.

Osoby, które będzie uczęszczać na studia podyplomowe, na kursy językowe, na szkolenia z podnoszenia kwalifikacji, czy po prostu będą czytać tematyczne książki, mogą liczyć na takie zalety, jak:

  • Podniesienie kwalifikacji,
  • Polepszenie charakteru,
  • Kroczenie po atrakcyjnej ścieżce kariery,
  • Awans i podwyżka,
  • Satysfakcję i spełnienie

Wymienione powyżej, to zaledwie garstka zalet, jakie można otrzymać, gdy ktoś zdecyduje się na rozwój. W trakcie osiągania coraz to nowszych umiejętności i poznawania nowych osób można samemu doświadczyć wielu innych zalet.

Jak się rozwijać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa. Wbrew pozorom, właśnie fakt, że aktualnie można obrać tak wiele ścieżek rozwoju, stawia niektóre osoby na wielkim rozdrożu i po prostu trzeba zdecydować, co będzie potrzebne. Nie można myśleć o tym, jakie są aktualnie trendy i wymagania, lecz należy starać się przewidywać. Należy pomyśleć o tym, jakie wymagania będą stawiane pracownikom za 2 – 3 lata i przygotować się na to, aby być takim idealnym pracownikiem, który od razu będzie spełniać oczekiwania.

Po prostu idź do przodu i czerp z tego przyjemność

O rozwoju należy myśleć tak, jakby to było coś bardzo przyjemnego. Nie należy tego robić tylko dlatego, że takie właśnie oczekiwania stawiają przed pracownikami pracodawcy. Jeśli ktoś chce się rozwijać, to powinien myśleć w głównej mierze o sobie i o swojej pasji i przyjemnościach. Zmuszanie się do zdobywania wiedzy i chodzenia na zajęcia, nie będzie wcale służyło podniesieniu kwalifikacji. Będzie to tylko niemiłe i męczące zdobywanie informacji, które szybko i tak znajdą ujście z głowy. Dlatego czy to studia podyplomowe, czy też nawet nauka w domu, po prostu zdobywanie wiedzy musi być przyjemne.