Jak wypoczywać by wypocząć?

Jak wypoczywać by wypocząć?

Jak wypoczywać by wypocząć? Intensywny tryb życia, siedząca pozycja w pracy a do tego chroniczne zmęczenie, przekładają się na spadającą wydajność w pracy, ale przede wszystkim na Nasz nastrój. Staje się ona bardziej ponury co nie pozostaje bez wpływu na nasze życie. Niestety z roku na rok rośnie liczba pracowników, którzy rezygnują z urlopu lub nawet na nim wykonują obowiązki zawodowe, nie mogąc się w pełni skupić na wypoczynku. To ma poważne konsekwencje, zarówno dla nich, jak i pracodawców. Jak więc spędzać wczasy tak by w pełni na nich odpocząć?

Zobacz także:

Ile powinien trwać urlop?

Polacy są narodem, który najwięcej pracuje w całej Europie – w skali roku jest to prawie 2000 godzin. Po takiej liczbie przepracowanych godzin konieczny jest wypoczynek, które przysługuje ustawowo każdemu pracownikowi. Polacy najczęściej korzystają z 14-dniowego urlopu. Połowę z nich spędzając na zorganizowanych wyjazdach i zagranicznych wyjazdach a drugą połowę na odpoczynku w domu. Według badań prowadzonych przez lekarzy i ekspertów od wypoczynku idealne wczasy powinny trwać około 3 tygodnie, a minimum 8 dni. Skąd pojawia się liczba 8? Badania dowodzą, że w ciągu kilku pierwszych dni wypoczynku, Nasz poziom szczęścia wzrasta, a po około tygodniu zaczyna spadać. Niezależnie od tego czy musimy wracać do pracy czy jeszcze urlop przed nami. To właśnie dlatego liczba 8 dni urlopu wydaje się być najbardziej efektywną. Przy zagranicznym wyjeździe pozwala zarówno poznać miejsce, zaaklimatyzować się jak i w pełni wypocząć. Eksperci zgodnie wskazują, że ważne żeby urlop był spędzony daleko od miejsca pracy. Tylko w takich warunkach głowa jest w stanie w pełni wypocząć. Polacy najczęściej korzystają z 14-dniowego urlopu. Połowę z nich spędzając na zorganizowanych wyjazdach i zagranicznych wyjazdach a drugą połowę na odpoczynku w domu.

Sekret relaksu jest w głowie

Samo wypisanie wniosku urlopowego, wykupienie wczasów i spakowanie walizki to nie wszystko, żeby w pełni wypocząć potrzebne jest przede wszystkim dobre nastawienie. Idealny relaks powinien przebiegać z dala od miejsca pracy, w sensie dosłownym jak i przenośnym, więc daleko od Naszej pracy powinna być Nasza głowa. To właśnie problem wielu Polaków wyjeżdżających na wczasy, oprócz  rodziny i wakacyjnych gadżetów zabierają na nie służbowy telefon oraz laptop a nawet firmowe problemy. To duży błąd. Warto więc w trakcie wypoczynku odłożyć na bok wszystkie urządzenia elektroniczne, wylogować się z Facebooka a nawet nie przeglądać portali internetowych. Będąc w atrakcyjnym miejscu koniecznie skup się na nim. Warto zacząć poznawać lokalną kuchnię i miejscowe zabytki, spróbować poznać kilka zwrotów w danym języku czy też spróbować swoich sił w miejscowym sporcie. Czas pochłonięty nową pasją i dostarczanie nowych impulsów pozwala na pełny wypoczynek mózgu.

Aktywny wypoczynek

Jak wypoczywać by wypocząć?Ludzie mają bardzo zróżnicowane potrzeby odnośnie formy wypoczynku. Dla jednych wystarczającą aktywnością podczas urlopu jest leżenie na złotej plaży i popijanie drinków. Osoby, które siedzą w pracy przy biurku po kilkanaście godzin zazwyczaj roznosi energia, stąd oni chcą wspinać się w góry, uprawiać nieznany sobie czy też sezonowy sport lub biegać po lokalnych imprezach. Który wypoczynek jest efektywniejszy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Eksperci wskazują, że wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dla jednych samo wypoczywanie na leżaku i myślenie ‘o niczym’ będzie wystarczające do tego żeby naładować baterię. Jednak zdecydowana większość robi to źle, skupiając się wtedy na rozmyślaniu o problemach codzienności. Zjawisko to nazywane jest ‘chaotyczny mózg’, który nie pozwala skupić się na teraźniejszości czyli czerpania radości z wypoczynku.

Jeśli więc nie potrafisz odpoczywać biernie, należy poszukać aktywnych form wypoczynku. Wczasy to idealna okazja do uprawiania sportów, z którymi na co dzień nie ma się styczności jak np. kitesurfing, windsurfing czy też nurkowanie. Może się okazać, że któryś z nich stanie się pasją do której będzie się wracało co roku.

Poznaj miejsce, które odwiedzasz

Odwiedzając dany kraj, region czy też miasto warto poznać jego kulturę czy też historię. Nie bez powodu panuje przekonanie, że podróże kształcą. To prawda, jednak trzeba odpowiednio korzystać z podróży by mogło Nas czegoś nauczyć. Przebywając w innym kraju czy też regionie koniecznie należy poznać jego kulturę, która często odbiega od tej dobrze Nam znanej. Jednym ze składników kultury jest regionalna kuchnia i serwowanej w niej dania. To jeden z przyjemniejszych akceptów każdego wyjazdu – poznawania nowych dań. Część z nich może być szokiem dla Naszego podniebienia. Po zapoznaniu się z kuchnią, warto poznać historię i lokalne zabytki. Wystarczy podstawowa wiedza by znacznie rozszerzyć horyzonty myślowe. No koniec, najważniejsi są ludzie. Ich przyzwyczajenia, język, nawyki, religia oraz stosunek do innych. To fascynujące jak ten sam gatunek może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Tak spędzone wczasy pozwolą nie tylko wewnętrznie się rozwinąć, ale również poszerzyć horyzonty myślenia a przede wszystkim dobrze wypocząć.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl
Willa Ataman noclegi Trzęsacz
ul. Krańcowa 7
72-344 Trzęsacz
913862929
www.willaataman.com