Jaką witaminę C powinny jeść dzieci?

Jaką witaminę C powinny jeść dzieci?

Jaką witaminę C powinny jeść dzieci? Wiele osób zastanawia się, jaka witamina C jest najlepsza dla dzieci. Nie ulega wątpliwości, że nie ma prostej i jasnej odpowiedzi na to pytanie. Witamina C występuje w wielu formach, a wybór powinien opierać się na twoich preferencjach. Zanim jednak sięgniemy po konkretne suplementy, warto wiedzieć, jak naturalnie dostarczać sobie witaminę C. Warto też dowiedzieć się, co robi i jak wpływa na organizm. W ten sposób możemy łatwiej zapewnić sobie i naszym dzieciom odpowiednią ilość tej ważnej witaminy.

Dlaczego witamina C jest tak ważna?

witamina C ranking
witamina C ranking

Zanim dowiemy się, która witamina C jest najlepsza dla dzieci, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego witamina C jest ważna. Zapewne każdy z nas wie, że witamina C odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej odporności organizmu. Jeśli zadbamy o odpowiedni poziom witaminy C, bez wątpienia możemy uniknąć różnego rodzaju infekcji. Mówimy głównie o sezonowych infekcjach, takich jak przeziębienie. Nie da się ukryć, że witamina C jest bardzo ważna w dbaniu o stan naczyń krwionośnych.

Witamina C wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zapobiegając ich pękaniu. Nie musimy się więc martwić o brzydki wygląd skóry. Warto również pamiętać, że witamina C przyspiesza gojenie się ran. Dzięki temu możemy cieszyć się szybko gojącymi się ranami. Ponadto dzięki witaminie C można zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Są to głównie depresja i zaburzenia lękowe. Warto również wiedzieć, że witamina C jest ważna w pielęgnacji skóry. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Dlatego wolne rodniki można zwalczać. Powinieneś również wiedzieć, że witamina C pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie.

Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko ma niedobór witaminy C?

Jaką witaminę C powinny jeść dzieci?
Jaką witaminę C powinny jeść dzieci?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka witamina C jest dobra dla dzieci, powinniśmy zrozumieć, jak rozpoznać jej niedobór. Pierwszym poważnym objawem mogącym świadczyć o niedoborze witaminy C u dzieci są częste infekcje. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zwykłego przeziębienia lub grypy. Dzieci z niedoborem witaminy C mogą również narzekać na krwawienie dziąseł i oczywiście na próchnicę. Nie zapominaj, że niedobór witaminy C może objawiać się pękniętymi naczyniami krwionośnymi.

Osoby z niedoborem witaminy C mogą być również drażliwe. Jeśli więc Twoje dziecko nagle zacznie się denerwować, chcemy się upewnić, że poziom witaminy C we krwi jest prawidłowy. Oczywiście przyczyna Twojej irytacji może leżeć gdzie indziej i powinieneś być tego świadomy. Warto również pamiętać, że niedobór witaminy C może utrudniać gojenie się ran. Nie mówimy tutaj tylko o wielkich porankach, ale także o tych małych. Dlatego najlepiej jest patrzeć, jak goją się rany dziecka. Jak widać, nie jest to trudne do zdobycia, zwłaszcza jeśli dziecko jest aktywne i spędza dużo czasu na świeżym powietrzu.

Witamina C – jaki suplement wybrać dla dzieci?

Jeśli chcemy wiedzieć, jak zapewnić dzieciom odpowiednią ilość witaminy C, zwróćmy uwagę na dobrą dietę. Powinien być odpowiednio wyważony. Chodzi głównie o porzucenie przetworzonej żywności i spożywanie dużej ilości zdrowych produktów. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie dziecku świeżych owoców i warzyw. Warto przyjrzeć się owocom cytrusowym, ale także jagodom z Kamczatki i oczywiście jagodom goji. Kiwi są również bogatym źródłem witaminy C. Nie zapomnij o papryce, pietruszce i oczywiście ogórkach. Niestety nie zawsze jest możliwe dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości witaminy C poprzez dietę.

W wielu przypadkach konieczna jest suplementacja. Następnie należy zastanowić się, jakiego suplementu użyć. Jak się okazuje, wybór suplementu nie jest tak oczywisty, jak się wydaje. Liczne rodzaje suplementów zawierających witaminę C są dostępne w dużych ilościach w aptekach i drogeriach. Trzeba przyznać, że witamina C w tabletkach nie zawsze jest odpowiednia dla najmłodszych. Oczywiście jeśli pigułki są małe, starsze dzieci mogą je połykać bez problemu. Jednak mniejsze dzieci nadal są narażone na duże ryzyko zadławienia. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest witamina C w postaci proszku, a także witamina C w postaci tabletek musujących. Suplementy w takiej czy innej formie mają zazwyczaj określony smak. Zwykle o smaku owocowym.

Dzieci bardzo chętnie korzystają z tego suplementu. Należy jednak pamiętać, aby podawać dziecku suplementy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przeciwnym razie efekt suplementacji nie pojawi się. Nie zwiększaj też dawki witaminy C ani nie podawaj dziecku więcej niż jest to zalecane w ulotce. Dobrze jest też od czasu do czasu sprawdzać zawartość witaminy C w organizmie dziecka.