Jakich cążków używać do usuwania skórek u stóp?

Jakich cążków używać do usuwania skórek u stóp?

Jakich cążków używać do usuwania skórek u stóp? Cążki są jednym z podstawowych akcesoriów kosmetycznych, przeznaczonych do pielęgnacji paznokci stóp i dłoni. Mają one długie, cienkie i ostre końcówki, które przeznaczone są do usuwania nadmiaru skóry narastającej na paznokcie. Jest to niezbędny zabieg, który należy wykonywać systematycznie, aby paznokcie rosły zdrowo i estetycznie. Samodzielna pielęgnacja paznokci u stóp wymaga przestrzegania pewnych reguł. Wielu pacjentów korzystających z poradni podologicznej, to osoby, które same przyczyniły się do powstania schorzeń stóp.

Główne błędy popełniane w czasie domowej pielęgnacji stóp

Badanie stóp przeprowadzane przez podologa najczęściej wykonywane jest w sytuacji, kiedy stopy przysparzają bólu przy chodzeniu, często wykonywane zabiegi to usuwanie nagniotków i leczenie odcisków. Aby chronić stopy i nie narażać się tego rodzaju nieprzyjemności należy w odpowiedni sposób dbać o skórę stóp i unikać nagminnie popełnianych błędów, należy do nich między innymi:
– nieprawidłowe obcinanie paznokci,
– nieodpowiednie opiłowanie paznokci,
– nieumiejętne usuwanie naskórka,
– nieprawidłowe pielęgnacja skórek,
– nie zmywanie lakieru do paznokci,
– noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet wykonanych ze sztucznych tworzyw.

Używanie obcinacza lub nożyczek do obcinania paznokci powoduje, że paznokieć jest skracany i zgniatany. Między warstwami paznokcia powstają wówczas tunele, przez które do środka mogą się dostać jakieś drobnoustroje albo grzyby. Aby nie uszkadzać paznokcia, najlepiej do obcinania używać cążków. Powinny one być ostre, nie za długie, paznokcie muszą być odpowiednio przygotowane, umyte, ale suche i nierozmoczone. Skracanie paznokci zbyt krótko lub zbyt długo również nie jest zalecane przez podologa. Przy za krótkich paznokciach, opuszka jest narażona na urazy i powstawanie stanów zapalnych, co z kolei prowadzi do jej rogowacenia. Pozostawienie paznokci zbyt długich często prowadzi do ich pogrubienia, wystawanie poza wał paznokcia sprawia, że paznokcie zwijają się w rurki i wrastają w skórę paznokcia.
Pielęgnacja naskórka za pomocą tarki pobudza do jego szybkiego narastania, nie należy także samemu w domu próbować usuwania nagniotków i leczenia odcisków, ponieważ efekty mogą być odwrotne od zamierzonych. Zabiegi tego typu są skuteczne jedynie w takim wypadku, kiedy są przeprowadzane w poradni podologicznej po wykonaniu dokładnego badania podoskopowego.

Niebezpieczne w skutkach jest także nieprawidłowe przycinanie skórek na paznokciach stóp. Błąd w postaci zbyt dużego przycięcia skórki na dłoniach może spowodować nadmierny wzrost skórek, ale na palcach stóp tego rodzaju skaleczenia są niebezpieczne, ponieważ brak dostępu powietrza w obuwiu sprawia, że na ranach namnażają się wirusy, grzyby i bakterie. Poza tym systematyczne rany tego rodzaju prowadzą do rogowacenia naskórka, a w konsekwencji do powstawania odcisków, które powinny być leczone wyłącznie przez podologa.

Lakier nakładany na paznokcie, jeśli nie jest w porę usunięty, może utrzymywać się na płytce paznokciowej przez wiele tygodni. Wywołuje to powstawanie różnego rodzaju przebarwień i żółknięcie paznokcia, a wielu przypadkach, z powodu braku dostępu powietrza do płytki paznokciowej powstaje trudna do usunięcia grzybica. Lakier należy usuwać systematycznie, a na kruche i łamliwe paznokcie trzeba pamiętać o nałożeniu bazy pod lakier.

Wybierając odpowiednie obuwie, trzeba zwrócić uwagę, aby nie było ono za ciasne ani na długość, ani na szerokość. Zazwyczaj stopa rozszerza się w kierunku palców, większość obuwia zbudowana jest w taki sposób, że w tym kierunku następuje jego zwężenie. Żeby stwierdzić, czy kształt buta jest właściwy dla stopy, trzeba wykonać powierzchowne badanie stóp. Jeśli przyłożona bosa stopa od góry do buta, wystaje na zewnątrz, to znaczy, że nie jest to odpowiednia forma. Stopa musi wypełniać but swobodnie, bez ucisku. Dobro stóp wymaga także noszenia bawełnianych skarpet, ewentualnie z małą domieszką tworzyw sztucznych.

Jak wybrać odpowiednie cążki do skórek?

Należy zwrócić uwagę, aby miały one właściwą ostrość i prawidłowe wyprofilowanie. Najlepsze narzędzia tego typu z https://kerpro.pl mają ręcznie szlifowane końcówki, które umożliwiają wycinanie skórek bez wyrywania, trzeba też zwrócić uwagę, czy obydwie części przylegają do siebie bez zarzutu i czy nie ma między nimi przerw. Ramiona cążek muszą mieć odpowiednią długość, przekłada się to na siłę nacisku na skórki. Surowiec, z którego wytwarzane są cążki, musi być łatwy do utrzymania w czystości, a także powinien być zdolny do sterylizacji, którą zawsze wykonuje się w poradni podologicznej.

Polecamy uwadze:

W jaki sposób używać cążek do skórek?

Cążki to bardzo ostre narzędzie, które przy nieumiejętnym użyciu może spowodować wiele problemów. Podolog przed każdym użyciem powinien wysterylizować cążki. W poradni podologicznej wykorzystywane są także specjalistyczne cążki boczne, które oprócz skracania paznokci i wycinania skórek wykorzystywane są także do usuwania fragmentów wrastających paznokci. Przed przystąpieniem do usuwania skórek stóp, należy je odpowiednio przygotować poprzez użycie specjalnego płynu do zmiękczania skórek albo wymoczyć nogi w ciepłej wodzie.