Jakie mieszkania na sprzedaż oferują gminy?

Jakie mieszkania na sprzedaż oferują gminy?

Jakie mieszkania na sprzedaż oferują gminy? Dziś mieszkania na sprzedaż adaptowane są z naprawdę tak różnych obiektów, że czasem wręcz trudno uwierzyć w to, w jakim stanie przed gruntownymi przebudowami funkcjonowały dane miejsca. Coraz częściej w uboższych gminach Polski zauważa się proceder przygotowywania pustostanów oraz budynków starej daty do zaadaptowania na skromne miejsca do zamieszkania.

Są to mieszkania na sprzedaż za symboliczne kwoty. Można je otrzymać także z dotacjami, jeśli odpowiednio udokumentujemy naszą skomplikowaną sytuację. W każdej polskiej gminie czy powiecie znajduje się cały szereg rodzin narzekających na skomplikowaną sytuację materialną. Mieszkania za symboliczną sumę wraz z możliwością otrzymania dopłaty są dla nich ogromnym wsparciem. To samo dotyczy młodych rodzin, na dorobku, z dziećmi, gdzie tylko jedno z małżonków ma stały dochód. Jak w takiej sytuacji para dostać ma kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat? W praktyce jest to właściwie niewykonalne. Pozostaje więc szukać rozwiązania gdzie indziej, tam, gdzie się tylko da.

Adaptacja mieszkań w starych budynkach

Jakie mieszkania na sprzedaż oferują gminy?Odbywa się zawsze po dokładnych oględzinach oraz analizie prawnej. Jeśli na obszarze danej nieruchomości państwowej są wolne lokale do zagospodarowania i organy władzy wykazują chęć do ich przebudowy oraz remontu – rozpoczyna się prace. Najubożsi mają szansę otrzymać takie kawalerki na sprzedaż  zupełnie za darmo, ale pod warunkiem, że skrupulatnie udokumentują swoją trudną sytuację materialną. Wtedy władze przyznające mieszkania spojrzą na nich nieco innym okiem, niż na pozostałych. Sprawnie zarządzane i uruchamiane na szeroką skalę programy socjalne pozwalają wielu rodzinom odbić się od dna, niezależnie od tego, czy funkcjonują tam jeszcze problemy z pogranicza patologii, czy też nie. To temat na oddzielny rozdział naszych rozważań. Po dokonaniu remontu określonego budynku, w którym przygotowano choćby najmniejsze mieszkania, urzędy gminy ogłaszają przetargi lub po prostu licytacje na mieszkania o większym metrażu, mniej skromne od pozostałych. Gmina przecież też musi zarobić na nieruchomości.

Ogrom pracy w gminnych mieszkaniach na sprzedaż

Przy przystępowaniu do remontu opuszczonych budynków, ekipa pracowników budowlanych ma zawsze ręce pełne roboty. Zanim mieszkania  zostaną oddane do użytku, trzeba sprawdzić stan techniczny całego budynku. Być może w budynku starej szkoły, gdzie od lat nikt nie wchodził, zawalił się strop, co było wcześniej trudne do zauważenia. Może konstrukcja dachu jest zachwiana i trzeba ją całą podbudować? Obiekty niekontrolowane przez wiele lat szybko niszczeją i naprawdę musi upłynąć wiele czasu, aby doprowadzić je do stanu ponownej używalności. Dlatego, jeśli ktoś z gminy przy dobrym humorze obieca nam szybkie mieszkanko w starym budownictwie, za symboliczną cenę, bądźmy ostrożni z entuzjazmem. Do tego wiedzie jeszcze daleka droga! Będziemy musieli składać wnioski i dokumentacje – tak jak inni i nikt nie da nam gwarancji, że od razu otrzymamy przydzielone lokum. W tej branży, tak jak zresztą w każdej decyzyjnej, bardzo pomagają znajomości, ale nic tak naprawdę nie jest do końca pewne, jeśli o jedno mieszkanie ubiegają się cztery rodziny.

Różne typy mieszkań na sprzedaż

Przerabiane w starych obiektach mieszkania na sprzedaż mogą mieć różne metraże. Zaczyna się już od kilkudziesięciu metrowych kawalerek. Stworzone są one przede wszystkim dla ludzi młodych, dopiero startujących w dorosłe życie, ale decydujących się pozostać w rodzinnych miejscowościach z tylko sobie znanych powodów. Niewielkiego metrażu kawalerki przydatne są także w sytuacji, gdy ktoś samotny pragnie ograniczyć posiadanie czegokolwiek do minimum i chce zadowolić się minimalistycznymi warunkami bytowania. Wbrew pozorom, takich ludzi znajdziemy dzisiaj bardzo wielu, zwłaszcza wśród emerytów. Nie każdego przecież musi ciągnąć do wielkich miast. W starych obiektach przygotowuje się pod adaptację także mieszkania kilkupokojowe. Na lokale dwupokojowe nie powinny narzekać młode małżeństwa, zaczynające wspólne życie. Na początek dwa pokoje powinny wystarczyć. Gdy już pojawią się dzieci, będzie można pomyśleć o czymś innym.

Sprzedaż, oddanie czy wynajem?

Z nowych mieszkań na starych obiektach wiele ugrać może wybrana gmina lub powiat. Nie tylko forma mieszkania na sprzedaż przyniesie konkretny zysk. W większych miejscowościach, gdzie na przykład kwitnie turystyka i w sezonie przewija się sporo ludzi, można pomyśleć o udostępnianiu małych mieszkanek na tymczasowy wynajem, czyli coś w rodzaju hostelu. Na pewno takie rozwiązanie przyniosłoby określone zyski, z których gmina mogłaby skrupulatnie korzystać. Ale ostatnie słowo należy już do włodarzy. Na pewno takie inwestycje mają wiele zalet. Pozwalają ludziom w różnym wieku zdobyć dach nad głową. Takie rozwiązania pokazują, że dla zdobycia wymarzonego lokum nie trzeba zadłużać się w bankach na kilkadziesiąt lat. Mieszkania już po remontach w starych budynkach są ciepłe i bezpieczne. Widmo niewykorzystanych pustostanów i niszczejących, nierzadko zabytkowych obiektów, oddala się, gdy te miejsca na nowo zaczynają tętnić życiem.