Jakie nieruchomości najczęściej kupują Polacy? Rynek nieruchomości jest obszerny i tak naprawdę pod pojęciem “nieruchomość” rozumieć można naprawdę wiele rzeczy. Popularnie uważa się, że nieruchomościami w pierwszej kolejności nazywa się domy oraz mieszkania. Nie można jednak zapominać też, że nieruchomościami są także działki oraz grunty wolnostojące, przeznaczone pod budowę określonych budynków czy też zagospodarowanie przestrzeni w formie ziemi uprawianej.
Polacy, zarabiając w ostatnich latach najwięcej od czasu transformacji ustrojowej, nagle zainteresowali się rynkiem nieruchomości na sprzedaż na poważnie. Firm oferujących tanie mieszkania, domy oraz działki zaczęło przybywać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Widać to już w każdym średniej wielkości mieście. Przy głównych ulicach, czyli tam, gdzie każdego dnia przewijają się tłumy ludzi, napotkać można siedziby prywatnych biur nieruchomości. W witrynach, na szybach, niczym na wystawach wywieszone są oferty wraz z propozycjami cenowymi oraz fotografiami pokazującymi nieruchomość od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Zdjęcia oczywiście nie oddadzą wszystkiego, całej rzeczywistości i stanu technicznego mieszkania. Ewentualne decyzje możemy podejmować dopiero po szczegółowym obejrzeniu oferty podczas spotkania z przedstawicielem biura nieruchomości oraz podmiotem tę nieruchomość sprzedającym.
Pierwsza kawalerka na sprzedaż
Jednopokojowe kawalerki z aneksami kuchennymi i małymi łazienkami są marzeniem wielu młodych ludzi wchodzących w dorosłość i podejmujących pierwsze zobowiązania zawodowe. Ceny kawalerek na rynku nieruchomości na sprzedaż są tak zróżnicowane, że trudno jest oszacować jedną kwotę pod dany typ mieszkania. Przykładowo, jeśli interesować nas będzie przestronna kawalerka w samym centrum Wrocławia czy Poznania, wiadomo, że cena do najniższych nie będzie należeć. Nieruchomości w większych miastach zawsze są droższe, niż w małych miejscowościach, gdzie życie toczy się swoim rytmem i nie ma tak dużej pogoni za bogactwem oraz karierą. Współczesne kawalerki na sprzedaż, mimo że są małymi i ciasnymi metrażami, dopracowano architektonicznie w najdrobniejszym calu. Najpraktyczniejsze są kawalerki w wysoko ustawionym sufitem. W wysokich przestrzeniach zawsze istnieje szansa na zainstalowanie antresoli, dzięki której zyskujemy dodatkową przestrzeń. W skromnej kuchni można przygotowywać posiłki, a w łazience – wygodnie się relaksować.
Ceny kawalerek a mieszkań wielopokojowych
Za nową kawalerkę w dużym mieście zapłacimy około 120 tysięcy złotych. Czeka na nas mieszkanie w pełni dopieszczone, świeżo po wykończeniu, gdzie przed nami nie mieszkał jeszcze nikt. Kawalerki na rynku wtórnym lub mieszkania tego typu przeznaczone do wyremontowania już na własną rękę kupić można nieco taniej. W małych miastach i miasteczkach typowo powiatowych skromną kawalerkę nabyć można już za 40 – 50 tysięcy złotych. Wiele zależy też od lokalizacji miejsca, gdzie mieszkanie się znajduje. Mieszkania wielopokojowe to już zupełnie inny pułap cenowy. Rodzinom wychowującym kilkoro dzieci marzy się przynajmniej trzypokojowy apartament w dobrej lokalizacji, aby wszędzie było blisko. Mieszkanie oczywiście na najwyższym standardzie. Takie nieruchomości na sprzedaż pociągają ze sobą olbrzymie koszty. Mieszkania nabyć można za 300, 400, nawet 500 tysięcy złotych, jeśli interesuje nas to, aby mieściło się w elitarnej dzielnicy, gdzie za sąsiadów mieć będziemy kogoś sławnego, na stanowisku, dla kogo statystyczne problemy Kowalskiego są czymś dalekim i nierealnym.
Czy warto dziś kupować działki?
Spotykamy się z pytaniami typu “Czy warto w dzisiejszych czasach kupować działki pod nieruchomości, jeśli nie planujemy ich wykorzystywać i nie zależy nam na budowie nowego domu?” Ten temat można traktować bardzo indywidualnie. Działki własnościowe, ale niewykorzystane jednym wadzą, a drugim dają pewne poczucie bezpieczeństwa. Mając działkę, posiada się pewnego rodzaju spokój oraz poczucie, że gdy nadejdą ciężkie czasy i zabraknie nam pieniędzy, w kryzysowej sytuacji zawsze będziemy mogli sprzedać działkę i dzięki temu przetrwamy na powierzchni. Zresztą, wszystkie nieruchomości na sprzedaż, nieużytkowane, również mieszkania, można sprzedać w dowolnie wybranej chwili, jeśli tak czujemy. Nabywcy znajdą się zawsze. Przy korzystaniu z pośrednictwa sprzedaży biura nieruchomości kupiec znajdzie się szybciej, niż się nam wydaje. Jedynym minusem może być to, iż biura nieruchomości za każdą współpracę pobierają sobie prowizję od naszej należności.
Kupno nieruchomości zawsze się opłaca!
Ale tylko pod warunkiem, że kupimy ją od uczciwego sprzedawcy. Musimy mieć pewność, że nasz nabytek w postaci domu, mieszkania czy działki nie będzie przysłowiowym kotem w worku. Niedopuszczalny jest zakup nieruchomości zadłużonej lub należącej do grupy osób, które mają do niej prawo, a nic nie wiedzą o sprzedaży. Rynek nieruchomości na sprzedaż pełen jest oszustów i dobrze jest przy wyborze właściwej oferty kierować się rozwagą i uważnym czytaniem przygotowywanych specjalnie dla nas umów sprzedaży.