Jeździectwo dla dzieci – jak dobrać odpowiedni sprzęt dla małych jeźdźców?

Jeździectwo dla dzieci - jak dobrać odpowiedni sprzęt dla małych jeźdźców?

Jeździectwo dla dzieci – jak dobrać odpowiedni sprzęt dla małych jeźdźców? Jazda konna jest pięknym sportem. W przypadku dzieci, daje możliwość na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Jest to też świetna okazja do nauki opieki nad zwierzęciem i swoista terapia. Jeździectwo wykonywane może być zarówno sposób rekreacyjny, jak i profesjonalny. Im wcześniej się zacznie, tym łatwiej nauczyć się podstaw.

Z racji faktu, że jazda konna zyskała mocno na popularności w ostatnich latach, obecnie na rynku mamy szeroki wybór sprzętu dla jeźdźca . W przypadku dzieci, czasami część sprzętu warto wypożyczyć w szkółce, nie mamy bowiem pewności, czy maluchowi za kilka miesięcy nowe hobby się nie znudzi i nie sprawdzi. Dodatkowo mogą się mu zmienić upodobania i z dnia na dzień przestawi się z jazdy na kucyku na dużego konia.

Sprzęt jeździecki  dla dzieci niewiele różni się od sprzętu dla dorosłych. Tutaj też  podstawę stanowią ubrania, czyli odzież jeździecka. Dla dzieci wygoda jest niezwykle ważna – jeżeli jakaś część garderoby będzie uwierać, przeszkadzać albo być niewygodna  spowoduje to niechęć do jej używania, otarcia bądź rezygnację z jazdy.

Jeździectwo dla dzieci - jak dobrać odpowiedni sprzęt dla małych jeźdźców?Buty, nazywane sztybletami. Powinny być wykonane ze skóry i mają mały obcas, potrzebny do odpowiedniego ustawienia nogi w strzemionach. Same sztyblety, które są wysokie do kostki, są dobre do jazdy latem oraz w ciepłe dni. Dla dzieci dobrym pomysłem jest dokupienie sztylpów, które zastąpią oficerki, a są nieco wygodniejsze. Dobrze dopasowują się do nóżki, mają regulacje na paski i zamki, mogą mieć niezliczone kolory i wzory, i pasują do każdych sztybletów. Tu też warto pamiętać o fakcie, że w przypadku wyboru butów dla dziecka, jego noga rośnie w zastraszającym tempie. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie butów „z drugiej ręki”. Patrząc na materiał, który dostosowuje się do stopy, but będzie po prostu niewygodny. Najczęściej polecane są buty wykonane z miękkiej skóry cielęcej, które bardzo szybko, łatwo i odpowiednio układają się na stopie. Miękkość buta zapewnia brak otarć i odcisków. Kolejnym plusem jest łatwość w opiece: nie wymagają ciężkiego pastowania i przez dłuższy czas zachowują lśniący połysk, co motywować będzie dziecko do dbania o swój sprzęt. Tańszym odpowiednikiem są buty wykonane ze skóry bydlęcej, które dużo wolniej i trudniej przystosowują się do stopy. Dla dzieci nie są polecane najtańsze opcją, czyli buty ze skóry natłuszczanej, bądź w całości gumowe. W takich butach stopy mocno i szybko się będą pocić, i w związku z tym wzrasta niebezpieczeństwo otarć.

Drugim ważną częścią stroju i sprzętu dla małego jeźdźca są spodnie zwane bryczesami. Dobre bryczesy muszą być elastyczne i dobrze dopasowywać się do ciała oraz nie krępować ruchów. Te dla dzieci muszą być tak uszyte, aby nie uwierały i nie odparzały  w czasie jazdy. Bryczesy posiadają tzw. leje. Są to specjalne wzmocnienia, skórzane lub materiałowe doszyte na kolanach lub na całej powierzchni stykania się bryczesów z siodłem.

Najważniejszym elementem jest kask- gwarancja bezpieczeństwa głowy malucha. W szkołach jeździeckich istnieje możliwość wypożyczenia kasku z dodatkowymi regulacjami, aby dokładnie dopasować go do głowy dziecka. Jeśli już decydujemy się na zakup, warto pamiętać o tym, by wybrać kask posiadający odpowiednie atesty. Oczywiście, im więcej dodatkowych rozwiązań, tym cena kasku rośnie, ale pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i nie ma znaczenia, ile ono będzie kosztować. Kaski i kaskotoczki dostępne na rynku mają systemy regulacji rozmiaru, co szczególnie sprawdza się przy kaskach dla dzieci, które wciąż rosną.

Dla malucha dodatkowym sprzętem dla jeźdźców zwiększającym jego bezpieczeństwo są specjalistyczne kamizelki ochronne do jazdy konnej. Są wykonane z pianki, więc są lekkie, a dziecko nie czuje jej na sobie. Mają ogromne ilości wzorów i kolorów, co nakłoni dziecko do częstego noszenia jej w trakcie jazdy. Kamizelki odznaczają się też wytrzymałością. Można modyfikować ich rozmiary, dzięki temu minimalizujemy ryzyko odniesienia różnych kontuzji i możemy wykorzystywać je przez dłuższy czas. Świetnie się sprawdza dla dzieci zaczynających przygodę z jeździectwem.

Sprzęt dla jeźdźca to nie wszystko. Ważnym elementem wyposażenia jest też sprzęt dla konia. Dla osób początkujących ta część sprzętu jest możliwa do wypożyczenia, i nie generuje nadmiernych kosztów, szczególnie gdy nie wiadomo, czy dziecko będzie zainteresowane jazdą przez dłuższy okres czasu. Trzeba też nauczyć się dbać o zwierzę i nie pozwolić na zrobienie mu krzywdy.

Dla dziecka jazda konna jest niesamowitą formą spędzania wolnego czasu. Połączenia aktywności na świeżym powietrzu, możliwości obcowania ze zwierzętami, brania za nie odpowiedzialności, przełamywania swojego strachu, robienia nowych, nietypowych rzeczy sprawia że dzieci chętnie wybierają tę formę sportu. Po zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt dla jeźdźca staje się niezwykle przyjemną i komfortową. Odpowiednie ubranie i akcesoria dla konia i dla jeźdźca to elementy, na których nie warto oszczędzać, gdyż mają one wpływ przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.