Kremacja zwierzęcia nową metodą pożegnania ze zmarłym pupilem – utrata zwierzęcia, szczególnie ukochanego pupila, który przeżył ze swoim człowiekiem całe życie, jest traumatycznym i bolesnym przeżyciem. Wychodząc naprzeciw potrzebom pogrążonych w żałobie właścicieli zwierząt, które odeszły, powstają w całej Polsce cmentarze dla zwierząt, na których ich pochówek jest legalny i godny. W ostatnim czasie rozszerzeniem tej oferty stały się usługi kremowania zwierząt, świadczone przez kilka krematoriów na terenie całej Polski.
Tęczowy most
Bardzo często po utracie ukochanego zwierzęcia słyszy się, że odszedł za Tęczowy Most i dotarł na łąkę, na której może hasać i bawić się z innymi zmarłymi zwierzętami. Pojęcie to wywodzi się najpewniej z poezji pochodzącej z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, która miała pomóc właścicielom uporać się z bólem po stracie. Prawdopodobnie koncepcja Tęczowego Mostu wywodzi się z mitologii nordyckiej, w której funkcjonowało pojęcie „Bifrostu”, który łączy świat śmiertelników ze światem bogów. Z czasem termin ten zyskiwał coraz większą popularność wśród miłośników zwierząt. Nic więc dziwnego, że instytucje zajmujące się przygotowaniem pochówku zwierząt bardzo często się do niego odwołują. Również jedno z działających w Polsce krematoriów dla zwierząt przyjęło tę nazwę, aby lepiej kojarzyć się swoim pogrążonym w żalu klientom.
Kremacja zbiorowa i indywidualna
Pochówek zwierzęcia to sprawa, do której trzeba podejść indywidualnie, bardzo subtelnie i dyskretnie, aby nie urazić właściciela. Każde krematorium dla zwierząt oferuje dwa podejścia do tego bolesnego tematu. Pierwszym, tańszym i bardziej bezosobowym sposobem jest przekazanie ciała swojego zmarłego zwierzęcia do kremacji z pochówkiem w mogile zbiorowej, bez możliwości odzyskania prochów. Na takie rozwiązanie decydują się głównie osoby, które cierpią i nie chcą, aby dłużej przypominano im o stracie. Człowiek, który próbuje pogodzić się ze stratą jest pewny, że oddaje ciało swojego zwierzęcia w dobre ręce, że zostanie ono skremowane i godnie pochowane. Jego właściciel nie dostanie prochów we własne ręce i nie może uczestniczyć w procesie kremacji, co w pewien sposób pozwala zdystansować się od cierpienia. Drugim sposobem jest kremacja indywidualna, przy której uczestniczyć może pogrążona w żałobie rodzina zmarłego zwierzęcia. Przy wyborze tego rozwiązania właściciel zwierzęcia otrzymuje jego prochy w wybranej wcześniej urnie i, jeżeli krematorium dla zwierząt posiada własny cmentarz lub współpracuje z cmentarzem dla zwierząt, ma możliwość pochowania prochów w indywidualnym grobie. W przypadku towarzyszenia zwierzęciu podczas kremacji, należy się przygotować na czekanie nawet do czterech godzin, w przypadku większych zwierząt.
Docenianie zasług zwierząt
Poza tym, że zwierzęta są ukochanymi pupilami wielu ludzi, jest cała ich grupa, która nie wyobraża sobie życia bez czworonogiego towarzysza, który pomaga w codziennych obowiązkach. Do takich zwierząt należą przede wszystkim psy służące w policji, wojsku, straży granicznej i innych służbach utrzymujących porządek publiczny. Krematoria dla zwierząt, doceniając ich zasługi, oferują atrakcyjne rabaty dla ich właścicieli, jeżeli wyrażą chęć ich kremacji. Doceniani są również sami lekarze weterynarii i personel klinik weterynaryjnych – oni również mogą liczyć na rabaty cenowe, jeżeli zdecydują się poddać kremacji swojego zmarłego pupila. Z kolei kremacja psów przewodników osób niewidomych jest przeprowadzana bez żadnych kosztów. Pracownicy każdego krematorium dla zwierząt doskonale wiedzą, jaką stratą dla osoby niewidomej jest śmierć jego przewodnika. Z tego powodu, dokładając wszelkich starań, aby nie obciążać dodatkowo osoby niepełnosprawnej, krematoria świadczą te usługi całkowicie bezpłatnie, w uznaniu zasług psów przewodników.
Usługi dodatkowe
Cennik każdego krematorium dla zwierząt uzależniony jest od wagi zwierzęcia poddanego procesowi. Im większa waga zwierzęcia, tym cena jest wyższa, a czas spopielenia jego ciała dłuższy. Część krematoriów oferuje specjalnie zaprojektowane urny dla prochów uzyskiwanych w kremacji indywidualnej. Urny mają kształty klasyczne oraz są dostępne w kształcie figurek kota lub psa. Mogą stać się cenną pamiątką po ukochanym pupilu. W przypadku wyboru pochówku ziemnego, niektóre krematoria oferują miejsca na swoich lub współpracujących cmentarzach dla zwierząt. Pozwala to od czasu do czasu odwiedzić grób swojego zwierzęcia i nawet zapalić na nim znicz. W ofercie tych krematoriów dla zwierząt można też znaleźć granitowe tablice nagrobne, z możliwością wygrawerowania na nich dowolnego tekstu.
Najbardziej ekstrawagancką usługą dodatkową świadczoną przez niektóre krematoria dla zwierząt jest stworzenie diamentu z prochów pokremacyjnych lub sierści pupila. Od wyboru właściciela zwierzęcia, zależy wielkość diamentu, kształt szlifu i jego oprawa. Prochy są przez krematorium przekazywane do certyfikowanej firmy, która przekształca materiał w kamień szlachetny, który staje się piękną, niezniszczalną i cenną pamiątką po ukochanym zwierzęciu.