Metoda na więcej mocy, poznajcie Chiptuning

Metoda na więcej mocy, poznajcie Chiptuning – każdy właściciel samochodu marzy by jego auto było szybkie, mocne i świetnie się prezentowało. Wiele osób traktuje swoje pojazdy jak wizytówkę, która mówi o człowieku więcej niż 1000 słów. Jak więc poprawić osiągi naszego auta by nie tylko zachwycało innych, ale również ułatwiało nam wyprzedzanie? Przeciętnemu kierowcy słowo ‘tuning’ kojarzy się z elementami wizualnymi i karoserią samochodu. Doczepiany spojler, duże i lśniące alufelgi czy też przyciemniane szyby już dawno stały się obiektami kpin i żartów. By prawdziwie odmienić samochód, należy odmienić jego serce czyli silnik. Dzięki odpowiednim metodom, można poprawić parametry silnika jednocześnie podnosząc komfort i bezpieczeństwo jazdy, nie uszkadzając silnika. Tutaj do akcji, wkracza Chiptuning.

Co to jest Chiptuning?

Metoda na więcej mocy, poznajcie Chiptuning

Większość producentów samochodów pozostawia w silnikach zapas wielu parametrów po to, aby pokazywać je w nowszych modelach czy też dopasować osiągi do wyposażenia, wielkości, czy też masy modelu wybranego przez klienta. Ten sam silnik może mieć kilka znacznie różniących się od siebie wersji mocy oraz momentu obrotowego. Nie ma konieczności zakupu nowszego modelu lub najwyższej klasy danego pojazdu, by w pełni uwolnić moc silnika. Możliwe jest zastosowanie modyfikacji  fabrycznego oprogramowania komputera sterującego silnikiem, dzięki czemu mamy możliwość regulacji i poprawy parametrów silnika naszego samochodu. Na tym właśnie polega Chiptuning, przez odpowiednie regulacje i wprowadzenie zmian w oprogramowaniu silnika, podnosi moc silnika. Sami specjaliści z branży określają go jako elektroniczny tuning samochodu, polegający na modyfikacji programu sterującego silnikiem tak by pojazd miał więcej mocy i lepszy moment obrotowy.

Kto korzysta z Chiptuningu?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że z usług chiptuningu korzystają przede wszystkim, kierowcy, którzy lubią szybką i niebezpieczną jazdę. Przekonanie to jest błędne, oczywiście tacy kierowcy również zgłaszają się firm zajmujących się chiptuningiem, jednak portfolio klientów jest dużo szersze. Z chipowania aut często korzystają kobiety, poruszające się na co dzień dużymi rodzinnymi samochodami o dużej masie. Głównym powodem jest chęć uczynienia auta bardziej dynamicznym i elastycznym choć niekoniecznie szybszym. Wiele modeli samochodów dysponuje zbyt małym zapasem mocy i momentu obrotowego w porównaniu z dużą masą. Utrudnia to podjeżdżanie na wzniesienia i wykonywanie bezpiecznego manewrów wyprzedzania. Z tego samego powodu często zgłaszają się właściciele samochodów campingowych oraz małych busów. Kolejnym motywem, który skłania użytkowników do skorzystania z chip tuningu jest chęć oszczędności paliwa, takie działania określa się mianem ecotuningu. Fachowcy tak dostosowują mapę silnika, aby przy średnich obrotach i obciążeniu samochód jednocześnie był żwawszy i zużywał znacznie mniej paliwach. Przy rosnących cenach paliwa, metoda ta znajduje dużo chętnych.

Jak przebiega chipowanie?

W sieci i w zasadzie w każdym mieście można znaleźć wielu specjalistów oferujących usługę chiptuningu. Przy wyborze fachowcy warto pamiętać, że modyfikacja sterownika silnika nie jest prosta, a źle wykonana przynosi więcej szkody niż pożytku. Warto więc unikać mechaników oferujących taką usługę na małym parkingu czy garażu za kwotę 200 zł. Samo wyposażenie profesjonalnej pracowni może kosztować od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego dochodzi fachowa i specjalistyczna wiedza, dlatego więc taka usługa musi kosztować.

Cały proces poprawy osiągi naszego auto powinien zacząć się na hamowni podczas pomiarów diagnostycznych. Często podczas takiej diagnozy okazuje się, że jakiekolwiek działania są zbędne, ponieważ jednostka ma wady lub uszkodzenia. Prawidłowo wykonana diagnoza jest podstawą do podjęcia kolejnych działań.

Polecamy myjnia bezdotykowa inwestycja

Po właściwym zdiagnozowaniu stanu silnika można przystąpić do dokonywania zmian. Dobry, doświadczony mechanik wie, jakie modyfikacje może dokonać by osiągnąć założony cel, nie uszkadzając przy tym silnika. Po dokonaniu zmiany oprogramowania sterownika silnika samochód musi jeszcze raz trafić na hamownię, aby sprawdzić, czy osiąga zamierzone zmiany parametrów. W razie niespełnienia wymagań czynności te kilkukrotnie aż do skutku. Dobrze wykonany chiptuning nie wpływa na pogorszenie parametrów emisji spalin, które są określane ścisłymi normami i limitami.

Profesjonalnie wykonany chiptuning przyniesie silnikowi naszego samochodu dużo korzyści. Zapewnii więcej mocy a przez to wygodniejszy i bardziej dynamiczne wyprzedzanie oraz pokonywanie wzniesień. Do tego fachowo wykonana usługa potrafi obniżyć poziom spalania paliwa oraz przedłużyć żywotność samochodu. Warto jednak wystrzegać się naciągaczy, którzy bez odpowiedniego sprzętu oraz przede wszystkim braku odpowiedniej wiedzy mogą spowodować więcej szkód niż korzyści. Tak, więc decydując się na chiptuning naszego samochodu konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, w odpowiednie wyposażonych salonach.