Pianki neoprenowe – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Pianki neoprenowe - czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Pianki neoprenowe – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym i często wykorzystywanym materiałem w dzisiejszym świecie jest neopren. Przez wielu – niebezpodstawnie zresztą – nazywany “materiałem przyszłości”, stanowi idealny środek do uzyskania ubrań wysokiej jakości i o wielu właściwościach, które docenią przede wszystkim (ale nie tylko) osoby uprawiające sport.

Pianki neoprenowe, bazujące właśnie na tym materiale, produkowane są z myślą o ludziach w absolutnie każdym wieku. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by kupić je zarówno sobie, jak i swojemu dziecku. Czym tak naprawdę jest ten materiał, jakie są zalety kupowania wykonanej z niego pianki oraz kiedy tak właściwie powinno się po niego sięgnąć? Te, ale i wiele innych ściśle powiązanych kwestii opiszemy tym artykule.

Czym tak właściwie jest neopren oraz pianki neoprenowe?

Neopren to tkanina, która – wydawałoby się – pojawiła się na rynku dość niespodziewanie, bo w sposób w żaden sposób niereklamowany. Tak naprawdę jednak korzysta się z niego już od 1931 roku, kiedy to po raz pierwszy został on zarejestrowany (przez amerykański koncern chemiczny DuPoint). Bardziej technicznym osobom wiele powie fakt, że tak właściwie jest to kauczuk syntetyczny, który powstaje na bazie polimeryzacji emulsyjnej chloroprenu. Choć na samym początku był on wykorzystywany do produkcji wszelkiego rodzaju środków chemicznych, jego zbawienne działanie w produkcji odzieży zostało zauważone – dość późno, ale jednak. Dziś stosuje się go bardzo szeroko, a produktami produkowanymi na jego bazie są zarówno mniejsze akcesoria, jak i te większe elementy ubioru, jak właśnie pianki neoprenowe. Poniżej prezentujemy przekrój produktów, których częścią składową jest właśnie on.

Czy z neoprenu produkuje się wyłącznie pianki?

Pianki neoprenowe - czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?Neopren znalazł swoje zastosowanie w wielu różnorakich produktach, przede wszystkim tych związanych ze światem sportu. Wszystko ze względu na jego właściwości i zalety płynące z jego wykorzystania, o których mówimy w dalszej części artykułu.

Najpopularniejszym produktem tworzonym na jego bazie są pianki neoprenowe, czyli tak właściwie całe kombinezony, które pokrywają większą powierzchnię naszego ciała, pozwalając mu czerpać pełnię ze wszystkich jego zalet. Mimo ich popularności, ludzie równie chętnie decydują się na mniejsze elementy ubioru z tegoż materiału. Oferta największych sklepów prezentuje szeroki wybór skarpetek, krótkich spodenek, czepków i wielu innych akcesoriów neoprenowych. Z tego materiału produkuje się też większość strojów dl pływaków, ale też bardzo wymagających triathlonistów.

Główne zalety pianek neoprenowych

Na rynku istnieje wiele rodzajów różnorakich wyrobów piankowo-tekstylnych, a konkurencja na ich polu jest naprawdę ogromna. Tak właściwie jednak to właśnie pianki neoprenowe królują nad całą resztą i cieszą się niesłabnącą, a coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na to, że neopren – z którego są wykonane – zapewnia im:

  • odporność na działanie temperatury – zachowują swoje podstawowe właściwości w temperaturach z zakresu od -40 do +100 stopni Celsjusza – poradzą sobie więc z większością warunków obecnych na Ziemi;
  • wytrzymałość pod kątem uszkodzeń – pianki są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, również te mechaniczne, powstałe w wyniku tarcia. Choć jest to oczywiście limitowane (bo, mimo wszystko, są częścią garderoby), z pewnością pozwalają nam na więcej;
  • niską nasiąkliwość – nie bez powodu stanowią one częsty wybór osób, które uprawiają sport w ciężkich warunkach atmosferycznych, ale i tych uprawiających dyscypliny ściśle związane z wodą;
  • solidne właściwości termoizolacyjne – neopren daje im właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu nasze ciało wolniej się wychładza, ale też zyskuje ciepło (zachowuje więc swoją optymalną temperaturę);
  • komfort noszenia – ciuchy powstałe na bazie neoprenu są bardzo elastyczne, rozciągliwe i sprężyste, co wpływa na to, jak się je nosi – nie hamują żadnych naszych ruchów, a my sami praktycznie nie czujemy ich na sobie;
  • lekkość – pianki neoprenowe, ale i inne produkty na bazie tego materiału, nie ważą wiele, co docenią osoby poddające swój organizm większemu wysiłkowi przez dłuższy czas, w którym nawet detal i kilkaset gram jest w stanie zrobić różnicę;
  • uniwersalność – artykuły tekstylne na bazie neoprenu mogą być wykorzystywane przez kobiety, mężczyzny i dzieci. Dostępne są ich różnorakie wersje kolorystyczne, które z pewnością trafią w gusta każdej z tych grup odbiorców.

Pianki neoprenowe tak właściwie nie posiadają wad. Doskonale sprawdzają się w akcji, czego gwarantem jest częste wybieranie ich przez profesjonalistów.

 Podsumowanie

Choć z pewnością nie każdy zdaje sobie tego sprawę, pianki neoprenowe istnieją już od bardzo dawna i są szeroko wykorzystywane w najróżniejszych dyscyplinach sportowych, ale i życiu prywatnym osób lubiących przebywanie na zewnątrz, niekoniecznie w warunkach sprzyjających ich organizmom. Warto zdawać sobie sprawę z zalet towarzyszących ich wykorzystaniu – niewykluczone jest przecież, że kiedyś również i my będziemy musieli po nie sięgnąć.