Piaskowanie

Piaskowanie

Piaskowanie jest to jedna z technik obróbki powierzchniowej. Kiedyś uznawana była za nowinkę technologiczną i właściwie nie można było dokonać jej samodzielnie, a elementy lub części do piaskowania trzeba było wozić do specjalistycznych warsztatów, w których były urządzenia lub komory do tego celu przeznaczone. Obecnie jednak z piaskowaniem jest dużo łatwiej, ponieważ same urządzenia na rynku są dostępne w bardzo szerokim wachlarzu parametrów oraz w szerokim przedziale cenowym, co oznacza, że nawet zwykły Kowalski, który zbyt wiele pieniędzy nie ma, może sobie kupić prostą piaskarkę w cenie dobrej wiertarki. Nie jest to na pewno cena dla nikogo zaporowa.

Piaskowanie – dlaczego w ogóle piaskować?

Wiele osób mogłoby sobie zadać pytanie, po co w ogóle kupować piaskarkę i piaskować, skoro można wiele rzeczy, których dokonujemy piaskarką, wykonać za pomocą innych materiałów. Oczywiście osoby takie mają sporo racji – ale nie do końca. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, że piaskowanie jest to technika zdecydowanie łatwiejsza, a w większości przypadków szybsza, dzięki czemu oszczędzamy bardzo dużo czasu oraz siły i energii. Dodatkowo jest to technika, która pozwala nawet osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w piaskowaniu, na sprawną obróbkę powierzchni w taki sposób, w jaki chcą to zrobić. W przypadku innych technik, na przykład takich jak szlifowanie papierem ściernym, trzeba posiadać już pewną wiedzę oraz umiejętności. Nie każdy taką wiedzę i umiejętności posiada. Może to skończyć się tym, że zamiast oczyścić z rdzy dany element w ciągu 20 minut, będziemy musieli spędzić nad nim godzinę lub dwie, ponieważ w trakcie usuwania korozji wykonaliśmy głębokie rysy, które musimy następnie wyszlifować, co wiąże się, jak wspomniano z większą ilością pracy, ale też i z większym ubytkiem materiału, co często jest bardzo niepożądane.

Do czego możemy wykorzystać piaskowanie?

Piaskowanie możemy wykorzystać do naprawdę bardzo wielu czynności, jednak większość z nich skupia się na tym, że chcemy oczyścić powierzchnię z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przez słowo zanieczyszczenie, rozumiemy tak naprawdę wszystko, co na danej powierzchni się znajduje, czyli za zanieczyszczenie uznajemy na przykład korozję, ale również starą farbę czy stary lakier, brud czy inne substancje na powierzchni się znajdujące, a będące niepożądanymi.

 

Klasyczne przykłady piaskowania

Piaskowanie bardzo chętnie wykorzystywane jest do piaskowania ram rowerowych w momencie ich renowacji. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, iż rama rowerowa jest dość nieporęczna do klasycznego szlifowania, ze względu na dużą ilość załamań, cienkie rurki i wiele skomplikowanych kształtów, które tak naprawdę skutecznie uniemożliwiają prawidłowe wyszlifowanie całej ramy klasycznymi metodami. Jeżeli chodzi o piaskowanie, problemu tego nie mamy, ponieważ drobiny piasku są na tyle małe, że wcisną się w każdą szczelinę i w każde załamanie. Bardzo szybko usuną starą powłokę malarską, dzięki czemu otrzymujemy bardzo szybko oczyszczoną ramę, która jest w zasadzie po odtłuszczeniu gotowa do lakierowania. Piaskuje się samochody również przed lakierowaniem, po prostu piaskowanie jest metodą zdecydowanie szybszą i bezpieczniejszą dla karoserii. Istnieje mniejsze ryzyko powstania różnego rodzaju nierówności w blasze karoserii, która mogłaby być w przyszłości początkiem powstania korozji. Innym dobrym przykładem, do czego możemy zastosować piaskowanie, jest czyszczenie różnego rodzaju elementów z rdzy, ponieważ piaskowanie usuwa samą rdzę, nie ingerując w materiał bazowy, dzięki czemu w zasadzie nie odczuwa się różnicy wymiarowej oczyszczonych detali.

Mniej znane przykłady zastosowań piaskowania

Do mniej znanych przykładów zastosowań piaskowania, możemy spokojnie zaliczyć na przykład piaskowanie jachtów. Piaskowanie jachtów może mieć przynajmniej kilka zastosowań. Jednym z najczęstszych jest czyszczenie kadłubów łodzi po zakończonym sezonie. Piaskowanie w kontekście piaskowania kadłuba z zewnątrz, ma swoje zastosowanie przede wszystkim dlatego, że kadłub łodzi po dłuższym pobycie w wodzie, pokrywa się różnego rodzaju zanieczyszczeniami, a jeżeli pływamy po wodach, w których jest bardzo dużo wodnych zwierząt, często na kadłubie mogą powstać kolonie różnych rodzajów drobnych skorupiaków lub innych żyjątek, które skutecznie zwiększają opory hydrodynamiczne. Z tego to powodu właśnie piaskowanie jachtów, jest tak istotne. Szczególnie piaskowanie jachtów zaleca się osobom, które mają łodzie sportowe, i które biorą udział w zawodach takich jak regaty żeglarskie. Po prostu piaskowanie jachtu sprawia, że łódź taka ma możliwość rozwinąć optymalną dla siebie prędkości. Innym rodzajem zastosowania piaskowania, może być coraz częściej wykonywane piaskowanie kamienia, w kontekście elewacji budynków. Piaskowanie czasami zastępowane jest pokrewną metodą, nazywaną sodowaniem. Zasada działania jest z grubsza podobna, ale różnią się te metody przede wszystkim tym, że w metodzie sodowania zamiast piasku stosowana jest soda oczyszczona.