Przegląd najpopularniejszych programów graficznych

Przegląd najpopularniejszych programów graficznych

Przegląd najpopularniejszych programów graficznych – tworzenie grafiki to działania mające na celu wykonywanie różnorodnych projektów, zdjęć czy obrazków. Jest to podstawowy element programowania, jak również wszelkich czynności biurowych. Niegdyś zajęcie zarezerwowane tylko dla specjalistów i profesjonalistów, dziś możliwe do wykonania niemalże przez każdego. Gdzie i w jakim celu wykorzystać grafikę? W jaki sposób nauczyć się profesjonalnego tworzenia projektów? Jakie programy graficzne znacznie ułatwią pracę?

Wykorzystanie grafiki w pracy i codziennych czynnościach

Grafika komputerowa to dział, który jest powszechnie znany i wykorzystywany. Działania oparte na tworzeniu projektów znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, branżach, przemyśle, a także życiu codziennym. Podstawowa wiedza z zakresu posługiwania się komputerem umożliwia wykonanie wielu czynności graficznych oraz konkretne ich wykorzystanie. Procesy graficzne można podzielić na standardowe oraz zaawansowane. Wykorzystując elementarne umiejętności możliwe jest stworzenie:

  • raportów,
  • ogłoszeń,
  • prezentacji,
  • banerów,
  • wykresów,
  • różnorodnych interfejsów użytkownika,
  • projektowania,
  • tworzenia zaproszeń
  • i wiele innych.

Przegląd najpopularniejszych programów graficznychDodatkowo, zaawansowana wiedza, doświadczenie i bardzo dobrze przygotowane programy graficzne umożliwiają tworzenie projektów bardziej skomplikowanych, do których należą przede wszystkim: branding – tworzenie logo, znakowanie, projektowanie systemów identyfikacji; tworzenie stron www – blogów, sklepów internetowych; tworzenie ilustracji – grafika filmowa, ilustracje do gier; projektowanie publikacji oraz większych nakładów druku, itp.

Do tego rodzaju działań, warto wykorzystać innowacyjne programy, jak również zbierać doświadczenie z zakresu marketingu czy samego tworzenia i działań artystycznych. Czym są programy graficzne? Które z nich spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających programistów?

Programy graficzne – ogólna charakterystyka

Coraz mocniej rozwijająca się technologia i możliwości komputerowe, dają wsparcie wielu informatykom. Branża IT to stale rozwijający się dział, a wszelkie wykonywane projekty z dnia na dzień zyskują jeszcze większą popularność. Dziś, niemalże każdy może zostać szanowanym informatykiem, grafikiem czy programistą, a stosowanie programów graficznych znacznie ułatwia pracę.

Czym zatem charakteryzują się tego rodzaju aplikacje?

Programy graficzne to narzędzia dzięki, którym możliwe jest edytowanie lub tworzenie od podstaw różnego rodzaju elementów, zdjęć czy obrazków. Cechami ułatwiającymi wykonywanie poszczególnych zadań są przede wszystkim: intuicyjność postępowania, łatwość poruszania się po oprogramowaniu, jak również wielozadaniowość aplikacji. Wybór najlepszego edytora uzależniona jest od kilku czynników takich, jak:

– doświadczenie i zaawansowanie w działaniach graficznych,

– wiedza na temat grafiki i użytkowania aplikacji,

– cel i przeznaczenie programu,

– rodzaj projektu,

– grupa klientów, do których trafić ma projekt, itp.

Te i wiele innych czynników ułatwi podjęcie decyzji w sprawie odpowiedniego oprogramowania. Swoje poszukiwania warto zacząć od przeanalizowania poniższych propozycji.

Ranking najlepszych programów graficznych

Wśród powszechnie znanych i cenionych programów, należy wyróżnić kilka wartych instalacji aplikacji. Dzięki nim, praca stanie się łatwa, przyjemna i co najważniejsze skuteczna. Należą do nich:

Adobe Photoshop

Photoshop to najpopularniejszy i najbardziej ceniony program graficzny używany przez większość początkujących i profesjonalnych grafików. To bardzo zaawansowana aplikacja umożliwiająca obróbkę grafiki rastrowej. Narzędzie to posiada wiele szczegółowych opcji wśród których znajdują się: możliwość tworzenia projektów 3D, obróbka zdjęć cyfrowych, tworzenie grafiki internetowej, możliwość dostosowania jasności i wyglądu panelu sterowania, możliwość tworzenia grafiki wysokiej rozdzielczości, itp. Narzędzie umożliwia pracę zarówno w systemie Windows, jak i macOS.

Canva

Internetowe narzędzie do tworzenia grafiki online. Program umożliwia zaawansowaną edycję z wykorzystaniem wielu projektów udostępnionych w bibliotece.  Canva posiada wiele oryginalnych filtrów, frontów oraz grafik, a dzięki niemu możliwe jest wykonywanie banerów, ogłoszeń, wizytówek czy plakatów. Aplikacja wykorzystywana jest również do tworzenia ogłoszeń i postów umieszczanych na portalach społecznościowych. Praca możliwa jest po odpowiednio przeprowadzonej, darmowej rejestracji.

GIMP

GIMP to popularne, bezpłatne, pełne możliwości narzędzie edytorskie. Dzięki wysoko wyspecjalizowanym opcjom wykonywanie powierzonych zadań jest proste i intuicyjne. Oprogramowanie pozwala wykonywać operacje takie jak: retusz, rysowanie, obróbka grafiki, zmiana kolorów, zmiana wielkość grafiki,  skalowanie, tworzenie skryptów czy dodawania oryginalnego tekstu. Program graficzny wykorzystujący wszystkie aktywne klawisze myszy co w dużym stopniu ułatwia wszelkie prace.

Illustrator

Zaawansowany, godny polecenia program do tworzenia i rysowania grafiki wektorowej. Aplikacja dzięki, której możliwe jest wykonywanie oryginalnego, profesjonalnego logo. Program niezwykle funkcjonalny, oferuje wiele ciekawych elementów, profesjonalnych  motywów czy synchronizację przestrzeni roboczej.

Inne popularne programy graficzne to:

– Photoline,

– Paint,

– IrfanView,

– Corel Photo – Paint,

– i wiele innych.