Sztuczne czy prawdziwe? O tym, dlaczego warto kupować sztuczne kwiaty

Sztuczne czy prawdziwe? O tym, dlaczego warto kupować sztuczne kwiaty

Sztuczne czy prawdziwe? O tym, dlaczego warto kupować sztuczne kwiaty – niegdyś kojarzone były z babcinym pokojem i wypłowiałymi kolorami, stanowiąc wątpliwą ozdobę wnętrza. Dziś sztuczne kwiaty przechodzą niesamowitą metamorfozę i znów wracają do łask, stając się nieocenionym dodatkiem do dekoracji pomieszczeń.

Historia sztucznego kwiatu

Sztuczne kwiaty powstały w odpowiedzi na ogromny popyt na kwiaty prawdziwe, którego nie można było zaspokoić. Ceny prawdziwych kwiatów były dosyć wysokie, dlatego też szukano rozwiązania, które pozwoli udekorować wnętrze, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niemniej jednak cena odpowiadała jakości – sztuczny kwiat był o wiele tańszy od prawdziwego, ale różnicę było widać już na pierwszy rzut oka. Jego kolory były albo mdłe albo do przesady neonowe – naturalne kwiaty często w ogóle nie występowały w takich barwach, w jakich sztuczne kwiaty były produkowane. W dodatku kolor szybko płowiał, przez co kwiaty nadawały się jedynie do kosza. Dlatego też sztuczne kwiaty były synonimem kiczu i tandety. Na szczęście od pewnego czasu możemy zapomnieć o ich wątpliwej jakości.

Sztuczne czy prawdziwe?

Sztuczne czy prawdziwe? O tym, dlaczego warto kupować sztuczne kwiatyOd kilku lat sztuczne kwiaty w niczym nie przypominają tych, które część z nas pamięta z dzieciństwa. Dzięki nowoczesnym technologiom materiał, z którego wykonywane są kwiaty niemal w stu procentach odzwierciedla żywą roślinę. Kolory coraz bardziej przypominają naturalne kolory płatków, a łodygi pozostają lekko wygięte, jak w prawdziwych kwiatach. Czasami trudno odróżnić sztuczny kwiat od prawdziwego. Ceny takich kwiatów są oczywiście odpowiednio wyższe, ale zakup sztucznych kwiatów staje się coraz bardziej opłacalny. Dlaczego? Przede wszystkim jest to zakup jednorazowy, a sztuczne kwiaty mogą ozdobić nasze wnętrza przez długi czas. Wystarczy je tylko przetrzeć suchą szmatką, aby pozbyć się kurzu z ich powierzchni. Jeżeli nie stoją w miejscu mocno nasłonecznionym, kolor nie powinien wyblaknąć. Producenci często oferują specjalne farbki czy inne preparaty, które pozwalają zachować pełnię barw kwiatu na dłużej. Sztuczne kwiaty mają przewagę nad prawdziwymi w tym aspekcie, że nie więdną i nie wydzielają przy tym nieprzyjemnego zapachu. Ile razy zdarzyło nam się wyjechać choćby na weekend i zostawić w wazonie kwiaty, które po powrocie w niczym nie przypominały tych sprzed kilku dni? Ponadto woń zwiędniętych kwiatów wypełniała całe mieszkanie, które bezwzględnie wymagało długiego wietrzenia. Przy sztucznych kwiatach nie mamy takiego problemu.

Sztuczne kwiaty są świetną propozycją dla osób zapracowanych, które nie mają czasu dbać o kwiaty prawdziwe bądź często zdarza im się zapomnieć, że wymagają one choćby wymiany wody. Jest to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy zwyczajnie nie mają odpowiedniej ręki do utrzymania i pielęgnacji prawdziwego kwiecia, a chciałyby móc się cieszyć pięknymi kwiatami w swoim domu.

Na co dzień i na specjalne okazje

Jeżeli szukamy ozdoby do salonu, biura czy innego pomieszczenia, warto zastanowić się, jak w tej roli sprawdziłyby się sztuczne kwiaty. Być może okażą się dużo lepszą dekoracją niż kolejny bibelot. Możemy postawić na mały bukiecik w wazonie lub większą kompozycję, która na przykład zawiśnie na ścianie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, ponieważ w sklepach dostępne jest wiele rodzajów sztucznych kwiatów w różnych odmianach i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Sztuczne kwiaty od pewnego czasu używane są także przez dekoratorów wnętrz do ozdobienia sal restauracyjnych na różnego typu imprezy okolicznościowe. Kwiaty te nie tracą na wartości wraz z upływem dni, dlatego ową dekorację można przygotować wcześniej, niekoniecznie w dzień przyjęcia lub w dzień bezpośrednio go poprzedzający. Przy sztucznych kwiatach nie ma także obawy o to, że nie wytrzymują wysokich temperatur.

Bukiet ze sztucznych kwiatów i nie tylko

Nie bójmy się zamawiać bukietu wykonanego ze sztucznych kwiatów jako prezentu dla bliskiej osoby bądź dodatku do niego. Będzie on nie tylko długotrwały, ale także oryginalny, ponieważ sztuczne kwiaty pozwalają florystom ponieść się wenie twórczej, dlatego też bukiety z nich są piękne. Możemy także zdecydować się na mieszankę kwiatów sezonowych i sztucznych, dzięki czemu poza sezonem kwiatowym mamy dużo większy wybór kompozycji. Sztuczne kwiaty idealnie nadają się do wykonania wieńców cmentarnych, ponieważ są odporne na zmiany temperatur. Są one także coraz powszechniej stosowane w celu ozdobienia miejsc publicznych, w tym placów, pomników, witryn sklepowych. Sztuczne kwiaty możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet supermarketach. Pamiętajmy jednak, że im bardziej profesjonalny sklep, tym bardziej możemy być pewni jakości tych kwiatów, a dodatkowo możemy otrzymać profesjonalną poradę na temat ich pielęgnacji czy doboru do wnętrza.

Sztuczne kwiaty do ogrodu?

Pielęgnacja kwiatów ogrodowych wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu, energii i cierpliwości. Nie wszyscy mamy możliwość, aby zadbać o ogród, dlatego w wielu przypadkach domowe otoczenie to tylko trawa i ewentualnie kilka drzew. Nie trzeba jednak rezygnować z pięknych kwiatów, ponieważ do ogrodu świetnie nadają się także kwiaty sztuczne, których nie trzeba sadzić, plewić ani wyrywać z nich chwastów. Jeśli nasz ogród w niczym nie przypomina pięknego, bajkowego ogrodu, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.