Trampoliny dla dzieci, czyli sposób na aktywność fizyczną i dobrą zabawę

Trampoliny dla dzieci, czyli sposób na aktywność fizyczną i dobrą zabawę

Trampoliny dla dzieci, czyli sposób na aktywność fizyczną i dobrą zabawę – w sklepach znajdziemy spory wybór trampolin ogrodowych czy domowych. Jednakże poszczególne modele różnią się od siebie, przede wszystkim ceną. Widoczna różnica wynika zwłaszcza z jakości oferowanego sprzętu. Najtańsze sklepowe trampoliny przeważnie mają o wiele słabsze parametry aniżeli lepiej wykonane odpowiedniki.

Trampolina jest doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej i spędzeniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zapewnia maluchom świetną zabawę, dzieci kochają trampoliny. Sprzęt dostarcza sporej dawki ruchu dzieciom w każdym wieku. Z trampoliny mogą korzystać także maluchy.

Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru trampoliny?

1. Maksymalne obciążenie.

Parametr ten określa maksymalną wagę osób, które mogłyby w tym samym czasie korzystać ze sprzętu. Przekroczenie wyznaczonej wagi może spowodować zepsucie trampoliny. Mogą bowiem zerwać się sprężyny albo złamać stelaż, co doprowadzi z pewnością do uszkodzenia ciała użytkowników. Z tego względu nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnej wagi.

2. Stelaż

Stelaż powinien być wykonany w solidny sposób. Ważna jest przede wszystkim grubość wszystkich elementów. W przypadku, gdy stelaż byłby cienki, wówczas mogłoby dojść do jego złamania w trakcie skoków na trampolinie. Cały stelaż musi być pokryty pianką, która skutecznie zabezpieczy osoby skaczące przed możliwym uszkodzeniem ciała o twarde oraz odstające elementy.

3. Mata do trampoliny

Mata do trampoliny, czyli inaczej siatka do skakania. Musi być wyprodukowana ze sprężystego oraz odpornego materiału. W trakcie kupna dodatkowej maty do naszej trampoliny trzeba sprawdzić jej średnicę i ilość sprężyn.

4. Sprężyny

To właśnie dzięki sprężynom, możliwe jest skakanie na trampolinie. Sprężyny powinny być bardzo solidnie wykonane, a montaż ich do maty i stelaża musi być bardzo dokładny i stabilny.

5. Osłona na sprężyny

Zadaniem osłony na sprężyny jest przede wszystkim ochrona przed utknięciem stopy w sprężynach. Kolejną funkcją osłony jest ochrona sprężyny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Decydując się na dane osłony, należy sprawdzić wcześniej średnicę trampoliny.

6. Siatka

Jeżeli zależy nam na trampolinie z siatką, wówczas musimy sprawdzić jakość jej wykonania. Siatka powinna zabezpieczyć użytkownika trampoliny przed wypadnięciem z niej, musi więc mieć właściwą wysokość, która będzie zależeć od średnicy trampoliny.

Jaki wymiar trampoliny wybrać

To, jaki wymiar trampoliny wybierzemy, będzie zależeć przede wszystkim od ilości wolnego miejsca w domu czy w ogrodzie, jakim dysponujemy. Jeżeli z trampoliny będzie korzystać tylko jedno dziecko, wówczas spokojnie wystarczy sprzęt o średnicy 200 do 300 cm. Jeśli natomiast z trampoliny będzie korzystać większa ilość dzieci, wówczas najlepiej zdecydować się na trampolinę o średnicy minimum 400 cm. Dla mniejszych dzieci najlepiej wybrać bezpieczną trampolinę z siatką. Bardziej zaawansowani użytkownicy, mogą użytkować trampolinę bez dodatkowych zabezpieczeń.

Czy powinno się chować trampolinę na zimę?

Trampolina składa się z różnych elementów z innych materiałów. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, niska temperatura, śnieg czy wiatr mogą zniszczyć niektóre części trampoliny. Metalowe elementy mogą ulec zardzewieniu, guma może popękać, jak również siatka zabezpieczająca. Z tego względu najlepiej rozmontować siatki, a wszystkie pozostałe elementy przykryć folią czy pokrowcem, który zabezpieczy urządzenie. Dobrym rozwiązaniem jest także schowanie trampoliny, o ile mamy wystarczającą ilość wolnej przestrzeni na przykład w garażu czy schowku. Odpowiednie przechowywanie trampoliny ma spore znaczenie, gdyż dzięki niemu wyeliminujemy możliwe zniszczenia sprzętu, jakie powstałyby w okresie zimowym.

Czy trampoliny są dla dzieci całkowicie bezpieczne?

Każde urządzenie niewłaściwie użytkowane może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Należy więc mieć na uwadze, aby dziecko prawidłowo korzystało z trampoliny, wówczas użytkownicy tego urządzenia będą bezpieczni i nic nie popsuje im dobrej zabawy. Z modelu o średnicy 2 metry powinna korzystać tylko i wyłącznie jedna osoba na raz. Większy rozmiar trampoliny oznacza większą ilość dzieci, która może korzystać z urządzenia. Warto wybrać dużą trampolinę, jeśli przewidujemy, iż będzie z niej korzystać spora ilość dzieci. Mali użytkownicy trampoliny nie mogą bowiem na siebie wpadać, a przestrzeń do zabawy powinna być wystarczająca, żeby wyeliminować ryzyko kontuzji.

Ile kosztuje trampolina ogrodowa?

Trampoliny ogrodowe znajdziemy w każdym sklepie z akcesoriami do domu i ogrodu. Ich cena jest bardzo różna. Najtańsze modele kosztują około 200 złotych. Za większą trampolinę będziemy musieli zapłacić około 600 złotych i więcej. Najdroższe trampoliny kosztują nawet parę tysięcy złotych, jednakże w większości korzystają z nich profesjonalne firmy, organizujące eventy dla dzieci. Trampolina ogrodowa nie jest ekskluzywnym sprzętem, na rynku znajdziemy wiele modeli w przystępnych cenach. Każdy znajdzie model idealny dla siebie i w dobrej cenie.