Ukraińscy pracownicy czyli skuteczna siła robocza w naszym kraju

Ukraińscy pracownicy czyli skuteczna siła robocza w naszym kraju

Ukraińscy pracownicy czyli skuteczna siła robocza w naszym kraju – coraz częściej decydujemy się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Obecni są w wielu branżach, nie tylko tych, które działają sezonowo czy okresowo. Z czego wynika trend zatrudniania ukraińskich pracowników? Dlaczego tak chętnie wybierają nasz kraj, gdy szukają miejsca, gdzie można dobrze i szybko zarobić? Gdzie leży fenomen tej migracji i czy naprawdę warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Wielu pracodawców stoi właśnie przed takim dylematem i zadaje sobie te pytania. W Polsce przebywa około 3 miliony imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Możemy ich spotkać jako sprzedawców w sklepach i na targu, w branży handlowej, ale także branży turystycznej i hotelarskiej. Nie rzadko pracują także w międzynarodowych korporacjach. Co skłania pracodawców do zatrudniania pracowników z Ukrainy? Czy są to tylko kwestie finansowe? Wśród ukraińskich pracowników można spotkać wielu wyspecjalizowanych fachowców, którzy mogą poszczycić się dużym i bogatym doświadczeniem zawodowym. Jak ich znaleźć? Czy możliwe jest w ogóle dotarcie do pracowników z Ukrainy, którzy posiadają wymagane przez nad doświadczenie i umiejętności? Jaką rolę w procesie rekrutacji powinna pełnić agencja pracy i czy warto korzystać z jej usług? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której poruszymy wymienione powyżej kwestie i postaramy się rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Co wyróżnia ukraińskiego pracownika?

Ukraińscy pracownicy czyli skuteczna siła robocza w naszym kraju

Pracodawcy rzadko narzekają na pracowników z Ukrainy. Częściej mówią o bardzo pozytywnych wrażeniach i chętnie korzystają z ich pomocy po raz kolejny. Dlaczego? Główną przyczyną jest fakt, iż pracownicy przybywający z Ukrainy do pracy w Polsce mają jeden cel: znaleźć dobrą pracę i szybko zarobić pieniądze. Praca w naszej ojczyźnie daje im większe szanse zarobku, dlatego wybierają nasz kraj i bardzo angażują się w pracę. Właśnie to zaangażowanie ich wyróżnia i sprawia, że pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnienie pracowników ukraińskich. Pracują dużo, w święta i dni wolne, często w godzinach nadliczbowych. Dla pracodawcy zwłaszcza zatrudniającego pracowników sezonowo i dorywczo to wielki atut i szansa zdobycia pracownika, który zapewni mu wykonanie potrzebnej pracy bezproblemowo i efektywnie. Dodatkowym atutem także bardzo istotnym dla pracodawcy jest fakt, że pracownicy z Ukrainy nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań co do wynagrodzenia. Są gotowi do pracy za znacznie niższe stawki niż polscy pracownicy. Wynika to z tego, iż sytuacja na rynku ukraińskim jest znacznie gorsza niż w Polsce i tam za tę samą pracę można otrzymać znacznie mniej niż w Polsce. To powód dla którego Ukraińcy wybierają za kraj do emigracji właśnie Polskę. Jest blisko, nie wiąże się z daleką podróżą, a podobieństwo kulturowo-językowe sprawia, że wyjazd zarobkowy nie jest aż tak trudną i stresującą decyzją.

Polak Ukrainiec – dwa bratanki

Czy zatrudnienie obcokrajowców jest ryzykowne i niesie ze sobą konfliktu lub niesnaski? Pracodawcy są raczej w tej kwestii zgodni i mają pozytywne doświadczenia w pracy z imigrantami napływającymi do Polski z Ukrainy. W firmach gdzie pracują polscy i ukraińscy pracownicy panuje przyjazna atmosfera. Pracodawcy często wspominają o tym, że pracownicy z Ukrainy szybko się asymilują z Polakami, nie czują się wykluczeni, a brak różnic kulturowych ułatwia zacieśnianie więzi i komunikację na wielu poziomach. Istotnym aspektem jest brak różnic kulturowych, ale także brak bariery językowej. Przybywający do Polski pracownicy często świetnie władają językiem polskim, mają polskie korzenie i są związani z krajem, do którego przyjechali w poszukiwaniu pracy. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów między pracownikami, brak konfliktów i umiejętność współpracy zapewnia efektywną pracę, wysokie wyniki i skuteczne działania. A na tym najbardziej zależy przedsiębiorcy.

Prostota zatrudnienia, czyli minimum formalności

Ukraińscy pracownicy często korzystają z agencji pracy. Ta załatwia za nich wszelkie formalności, dba o to, by ich pracodawca okazał się rzetelny, uczciwy i zapewnił odpowiednie wynagrodzenie. Korzystanie z agencji pracy chwalą sobie także pracodawcy. Dzięki pomocy agencji pracy mają szansę znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, wymaganym doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami. Agencja zajmie się także wszystkimi niezbędnymi formalnościami. Warto także wiedzieć, że procedury związane z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy są aktualnie bardzo uproszczone i nie wymagają spełnienia wielu formalności. Zwłaszcza jeśli chodzi o pracę sezonową, dorywczą i okresową zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest bardzo łatwe i szybkie. Jeśli pracownik jest zatrudniony na czas określony, nie dłuższy niż sześć miesięcy wtedy nie wymaga specjalnego pozwolenia na pracę. Zatrudnienie go przebiega w sposób szybki i bezproblemowy. Praca na dłużej lub na stałe wiąże się już z takimi dokumentami. Pracownik musi postarać się o specjalne pozwolenia, by mógł legalnie pracować w Polsce powyżej tego półrocznego okresu.