Uzależnienie od komputera – jak rozpoznać i zwalczyć?

Uzależnienie od komputera - jak rozpoznać i zwalczyć?

Uzależnienie od komputera – jak rozpoznać i zwalczyć? Współcześnie technologia odgrywa coraz to bardziej znaczącą rolę w życiu każdego człowieka. Nikt z nas nie jest już sobie w stanie wyobrazić życia bez jakiegoś jej udziału. Na co dzień mamy styczność z różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak choćby telefony komórkowe, komputery oraz tablety.

Można by tak jeszcze długo wymieniać, jednak wszystkie te przykłady łączy jedna rzecz: mają za zadanie ułatwić nam codzienność. Co prawda, robią to w sposób różny, jednak człowiek otaczając się nimi oszczędza przede wszystkim dużo czasu. Co więcej, technologia dała nam nowe możliwości w zakresie rozrywki. Atrakcyjność gier, seriali czy też mediów społecznościowych znacznie przerosła najśmielsze oczekiwania ich wynalazców. Pomimo, iż zjawisko to może wydawać się pozytywne, niesie ze sobą wysokie ryzyko uzależnienie. Nie bez powodu coraz bardziej popularne stają się wszelakie terapie uzależnień od Internetu. Ale właśnie, kto jest czemu winny? Czy za uzależnienia odpowiedzialne są bezpośrednio urządzenia technologiczne, Internet, czy może ich połączenie?

Jak komputery opanowały świat?

Przenieśmy się więc do 1945 roku, kiedy to powstał pierwszy komputer ENIAC. Nie był on niesamowicie wydajny, ani szybki w porównaniu do dzisiejszych czasów, jednak rozpoczął pewien etap w dziejach ludzkości. Oczywiście, nikt wtedy nie myślał o czymś takim jak ośrodki leczenia uzależnień od Internetu, gdyż ten został wynaleziony blisko 25 lat później. Mimo wszystko jednak komputer ENIAC był początkiem ery komputerów desktopowych. W latach 80. XX wieku stały się one dostępne dla zwykłych ludzi, co było powodem ich ogromnej na te czasy popularności. Każdy młody człowiek na świecie, jak i w Polsce marzył o posiadaniu takowego urządzenia. Pomimo faktu, iż nie pozwalało ono wykonywać tyle operacji, co dziś, komputer stanowił nowy wymiar rozrywki, a jego obecność w domu znacznie podnosiła status społeczny rodziny. Jednak, już 10 lat później rozpoczęły się prace nad laptopami, które w swoim założeniu miały stać się przenośnymi i tak samo wydajnymi komputerami stacjonarnymi. Tak oto dochodzimy do czasów współczesnych, gdy w większości domów znajduje się jedno z wspomnianych urządzeń z połączeniem do Internetu.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie?

Uzależnienie od komputera - jak rozpoznać i zwalczyć?Obecnie, już najmniejsze dzieci są w stanie całkiem dobrze obsłużyć komputer czy też laptop. Skutkuje to faktem, iż już od najmłodszych lat ludzie podatni są na wpływ technologii. W przyszłości może to skutkować potrzebą leczenia uzależnienie lub w skrajnych przypadkach pobyt w ośrodku odwykowym. Dzieci bowiem wykazują największą tendencją do wszelakich uzależnień. Ich ciało, w tym mózg przechodzą intensywny rozwój, stąd regularne bodźce, jak choćby kilkugodzinne granie w gry na komputerze, mogą powodować nieodwracalne zmiany w zdrowiu, jak i w ich psychice. Nie bez powodu coraz bardziej powszechne stają się wszelkie choroby wzroku oraz kręgosłupa, które są kosztowne w leczeniu. Warto więc, szczególnie jako rodzic, pamiętać o kontroli swoich pociech, by nie dopuścić do takiego problemu. Co jeśli jednak mamy obawy, że nasze dziecko jest uzależnione?

Uzależnienie to nie wyrok

W dzisiejszych czasach udało się wypracować wiele sposobów na poradzenie sobie ze wspomnianym problemem. Prawdopodobnie najbardziej skutecznym z nich wszystkich są ośrodki leczenia i terapii uzależnień. Umożliwiają one bowiem skuteczne leczenie pod okiem wielu specjalistów, dzięki czemu sukces jest wręcz gwarantowany. Alternatywą dla nich mogą być także centra psychoterapii, dzięki którym możemy osiągnąć taki sam skutek, czyli rozwiązać problem uzależnienia. Leczenia warto jest rozpocząć jak najszybciej, gdyż mamy wtedy najlepsze rokowania, stąd czas terapii może zostać znacznie skrócony, a tym samym także koszty mogą ulec redukcji. Dzięki zastosowaniu wspomnianych metod nie tylko dbamy o swoje zdrowie psychiczne, ale też o aspekt fizyczny. Kontrolowany czas spędzany przed komputerem zmniejsza skutki szkodliwego promieniowania z ekranu. Dodatkowo, nie nadwyrężamy pleców, przez co nasza postawa ulega poprawieniu. Warto więc przemyśleć decyzję o udaniu się na odwyk.

Jak uchronić się przed problemami zdrowotnymi?

Jeśli jesteśmy rodzicami, warto jest przede wszystkim kontrolować czas spędzany przez nasze dzieci przy urządzeniach takich jak laptop czy też telefon komórkowy. Obecnie, istnieje wiele programów umożliwiających wyznaczenie określonego czasu użytku niektórych programów, jak i całych sprzętów. Według badań, najbardziej szkodliwy wpływ na dzieci mają media społeczne. Nie jest więc dobrym pomysłem, by jak najszybciej zakładać profil na Facebooku. Sami ludzie w dużej mierze odpowiedzialni za współczesny obraz technologii, jak chociażby Bill Gates, otwarcie wypowiadają się w wywiadach na temat ograniczeń, jakie stosowali wobec swoich dzieci, które dotyczyły używania urządzeń elektronicznych. Jeśli więc takie autorytety krytycznie podchodzą do osiągnięć technologicznych, warto, abyśmy także mieli kontrolę nad swoimi nawykami, jak i naszych dzieci.