W jaki sposób bada ortopeda?

W jaki sposób bada ortopeda?

W jaki sposób bada ortopeda? Niestety, coraz więcej osób zapisuje się na wizyty do ortopedów. Komu pomagają tacy właśnie lekarze? Czym zajmują się przedstawiciele tej gałęzi w medycynie? W jaki sposób są diagnozowane schorzenia? Jakie badania najczęściej zleca ortopeda? Odpowiedzi na wszystkie zagadnienia znajdziesz poniżej.

Kim jest i czym zajmuje się ortopeda?

ortopeda Ortho Expert
ortopeda Ortho Expert

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się w swojej specjalizacji schorzeniami narządu ruchu. Nie da się ukryć, że jest to temat bardzo rozległy. Nic zatem dziwnego, że bycie ortopedą nie jest łatwe. Co trzeba zrobić, by w ogóle pracować w ramach tego zawodu i nie narzekać na zadowolonych Pacjentów? W pierwszej kolejności należy ukończyć studia medyczne. Nie każdemu zaś taka sztuka się udaje. Potem trzeba rzecz jasna zrobić staż. Trwa on zaś przez 13 miesięcy.

Następnie należy zdać egzamin. Jeśli wszystko będzie szło bez żadnego problemu, to można rozpocząć wykonywanie specjalizacji. To kolejne lata, w czasie których lekarze muszą zdobywać dużo wiedzy teoretycznej oraz przede wszystkim praktycznej. Istotne jest to, że nauka nie kończy się wraz z zakończeniem studiów albo wybranej specjalizacji. Tak naprawdę dobry ortopeda musi się bowiem uczyć przez całe życie. Choroby związane z narządem ruchu nieco zmieniają bowiem swoją charakterystykę. Inna kwestia jest taka, że obecnie lekarze mają zdecydowanie więcej możliwości pod względem diagnozowania i leczenia.

Na co najczęściej skarżą się Pacjenci przychodzący na wizyty do ortopedów? Przede wszystkim są to problemy z kręgosłupem. W gestii tego lekarza leży rozwiązywanie różnych problemów dotyczących na przykład bioder, kolan, barków, klatki piersiowej, rąk itp. Jakie choroby są zaś przede wszystkim leczone przez ortopedę? W głównej mierze chodzi o zmiany zwyrodnieniowe. Często Pacjenci narzekają również na liczne urazy (chodzi o złamania, zwichnięcie, skręcenia itp.). Kiedy jeszcze pomoc ortopedy jest na wagę złota? Wówczas, kiedy mamy wady postawy.

A może w swojej pracy nadmiernie obciążasz konkretne części ciała? Przez to masz problem z nie do końca komfortowym funkcjonowaniem? Lepiej jak najszybciej zgłosić się do dobrego ortopedy. Im wcześniej postawiona diagnoza, tym szybciej można wrócić do pełnej sprawności. Trzeba zauważyć, że ortopeda pomaga także Pacjentom z takimi przypadłościami, jak rwa kulszowa, choroby zapalne stawów oraz kości, mineralizacja kości, dyskopatie itp. Ortopeda zajmuje się także nowotworami kości.

Polecamy również:

Wywiad medyczny jest bardzo istotny

Jak przebiega wizyta u ortopedy? Zamierzasz po raz pierwszy wybrać się do takiego właśnie lekarza? Na początku czeka Cię zatem kilka formalności. Musisz być bowiem zapisany w komputerze jako Pacjent. Trzeba zatem podać podstawowe dane, PESEL itp. Dopiero po kilku minutach rozpoczyna się właściwy proces leczenia. Na samym początku jest przeprowadzany wywiad medyczny. Na jego podstawie można stwierdzić, jakiej jakości jest konkretny ortopeda. Fachowiec pyta o rozmaite szczegóły dotyczące funkcjonowania naszego zdrowia. Załóżmy, że przychodzi do niego ktoś narzekający na silne bóle kręgosłupa, które utrzymują się już od dobrych kilku miesięcy.

Kiepski lekarz zleca podstawowe badania, przepisuje leki przeciwbólowe i zaleca zgłosić się na kontrolę za kilka tygodni… Jak zaś działa profesjonalista z prawdziwego zdarzenia na tym froncie? Fachowiec wypytuje m.in. o styl życia. Bóle kręgosłupa mogą być spowodowane przeciążeniami w miejscu pracy. Tak samo, jak pracą w domowym zaciszu. Dopytuje o to, jak śpimy. Wszak rodzaj poduszki, jej gabaryty itp. mają znaczenie dla prawidłowej postawy ciała w czasie snu itp. Ważne są oczywiście inne choroby, a także przyjmowane leki. Dobry lekarz tak naprawdę wypytuje o szereg istotnych zagadnień. Wszystko może mieć bowiem znaczenie pod względem danej przypadłości.

Jakie badania są najczęściej zlecane?

Zastanawiasz się, jak bada ortopeda? W czasie wizyty są czasami wykonywane pewne określone badania. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Załóżmy, że ktoś najprawdopodobniej cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Wtedy ortopeda każe Pacjentowi wykonać pewne ćwiczenia, by mieć pewność, że to rzeczywiście jest taka właśnie przypadłość. Nie da się jednak ukryć, że dobry fachowiec przede wszystkim wspomaga się badaniami realizowanymi poprzez specjalistyczne urządzenia. Tylko czasami bowiem badanie palpacyjne będzie wystarczające do określenia problemu konkretnego Pacjenta.

O co tutaj jednak dokładnie chodzi? Bardzo często stosowane są w dzisiejszych czasach zdjęcie rentgenowskie (RTG). Przede wszystkim takich obszarów naszego ciała, jak kręgosłup, stopy, czy klatka piersiowa. Kiedy jeszcze ortopeda wydaje skierowanie na takie badanie? Kiedy mamy na przykład problemy z przedramieniami.

Co jeszcze jest wykorzystywane w jego codziennej praktyce lekarskiej? Są to również badania ultrasonograficzne (czyli USG). Bardzo pomocna okazuje się również tomografia komputerowa. Pamiętaj, że jest to badanie mogące mieć skutki uboczne. Dlatego dobry ortopeda sięga po nie tylko w ostateczności. Jakie jeszcze badania są zlecane przez ekspertów? Chodzi o rezonans magnetyczny, densytometrię, czy testy radiologiczne.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl