Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korygowaniem defektów ciała, a także eliminacją widocznych objawów starzenia się naszej skóry. Obecnie coraz większa liczba zarówno kobiet, jak i mężczyzn decyduje się na przeprowadzenie wybranego zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej, jeżeli jest to jedyny sposób poprawienia mankamentów własnej urody. Jakie jednak zabiegi cieszą się największą popularnością i skutecznością?

Powiększanie piersi

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej jest powiększanie piersi, które ma na celu albo korygowanie ich kształtu, albo zmianę ich objętości. W wielu przypadkach operację wykonuje się ze względów estetycznych, gdyż wiele kobiet uskarża się na to, że ich piersi są za małe lub niesymetryczne. Niektóre panie wygląd swoich piersi muszą jednak zmienić na skutek wskazań medycznych np. w wyniku ich amputacji na skutek przebytego nowotworu. W jaki jednak sposób powiększa się chirurgicznie piersi? Najczęściej poprzez wszczepienie specjalnych implantów wypełnionych żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Czasem wykorzystuje się również tkankę tłuszczową pacjentki pobraną z okolic pośladków, ud lub brzucha (można ją również pobrać z innych problematycznych miejsc), jednak efekty nie są tak spektakularne, jak ma to miejsce w przypadku implantów. Operację powiększania piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i polega ona na odpowiednim nacięciu skóry, oddzieleniu od niej brodawki, włożeniu w powstałą kieszeń implantu, przyszyciu z powrotem brodawki i zszyciu przy pomocy szwów fragmentu skóry. Tuż po przeprowadzonej operacji pacjentka przez pewien czasu musi nosić specjalny biustonosz, pamiętać również o tym, aby zrezygnować z noszenia ciężkich przedmiotów oraz uprawiania aktywności fizycznej.

Korekta nosa

Zbyt duży, spiczasty lub krzywy nos to problem wielu osób, jednak przy pomocy chirurgii plastycznej można sobie z tymi defektami poradzić. Z pomocą przychodzi bowiem rhinoplastyka, czyli korekcja nosa przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Wśród głównych wskazań do korekcji nosa są przede wszystkim nieprawidłowości funkcjonalne takie jak chrapania oraz bezdech senny, a także walory estetyczne. Jeśli chodzi o operację klasyczną, to wykonuje się ją poprzez cięcie wewnątrz nosa, dzięki czemu bez problemu można dojść do jego rusztowania. Chirurg plastyk podczas operacji ścina w razie konieczności garb, usuwa niektóre fragmenty chrzęstnej lub kostnej, a także kształtuje ostateczny profil nosa. W niektórych przypadkach konieczny może się okazać przeszczep kości lub chrząstki pobranej z innej partii ciała. W sytuacji, gdy nos jej skrzywiony chirurg wykonuje korekcję skrzywionej przegrody, co ma na celu udrożnienie przewodów nosowych.

Plastyka powiek

 Kolejnym cieszącym się sporym zainteresowanie zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej jest tzw. blefaroplastyka, czyli korekta powiek polegająca na usunięciu nadmiaru skóry z powiek oraz mięśnia. Wśród głównych wskazań do zabiegu można wymienić w szczególności problem opadających powiek, worków pod oczami, a także zwiotczenia skóry powiek. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i zazwyczaj trwa od 2 do 3 godzin. Plastyka górnych powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz mięśnia okrężnego oka a w razie takiej potrzeby również nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z kolei plastyka dolnych powiek obejmuje usunięcie nadmiaru przepuklin tłuszczowych oraz zwiotczałej skóry.

Korekta uszu

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznejOdstające uszy to dosyć poważny problem natury estetycznej, który w wielu przypadkach obniża samoocenę i może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. Nikt nie lubi być przecież wyzywany przez innych. Głównym wskazaniem do otoplastyki, czyli korekty uszu są odstające lub nierówne małżowiny uszne. Jest to dosyć powszechnie spotykany problem i jeśli fundusze na to pozwalają, warto zdecydować się na operację. W trakcie trwania zabiegu chirurg plastyk wykonuje cięcie na tylnej powierzchni małżowiny usznej, następnie nacina i ścieńcza chrząstkę, kształtując odpowiedni profil małżowiny. Zabieg kończy się założeniem szwów (wchłanialnych lub niewchłanialnych) oraz opatrunku. W sytuacji, gdy odstające uszy związane są z nieprawidłowościami muszli, operacja polega wówczas jedynie na przyszyciu muszli do wyrostka sutkowatego. Efekty korekcji uszu są trwałe i pod żadnym pozorem nie należy obawiać się powrotu do stanu pierwotnego.

Dzięki nowoczesnym metodom chirurgia plastyczna ma nam do zaoferowania szereg niezwykle skutecznych zabiegów, które w widoczny sposób pomagają poprawić wygląd naszych piersi, powiek, nosa oraz uszu. Choć nie należą wprawdzie do najtańszych, to jednak zapewniają trwały efekt, dlatego też warto się na nie zdecydować, jeśli oczywiście istnieje taka potrzeba. Wygląd zewnętrzny dla większości z nas jest niezwykle ważny, a jeśli poszczególnych defektów nie da się naprawić mało inwazyjnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym, to z pomocą przychodzi nam właśnie szeroko rozwinięta chirurgia plastyczna.