Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów

Na ocieplanie dachów wykorzystywane są różne materiały budowlane. Styropian, wełna mineralna, natryskiwanie pianką poliuretanową to najczęściej stosowane produkty do izolacji termicznej dachów. Aby nie płacić dużych rachunków za ogrzewanie, aby zapewnić komfortowe warunki życia w domu o każdej porze roku, trzeba właściwie i ostrożnie podejść do wyboru izolacji dachu.

Należy zauważyć, że prawidłowa izolacja termiczna domu jako całości to długofalowa udana inwestycja w Twoje życie, dlatego przy ocieplaniu dachu  na podkarpaciu trzeba pomyśleć o dociepleniu innych elementów domu, takich jak ściany, podłogi, a nawet fundamenty.

Styropian do ocieplania dachów

Styropian to jeden z pierwszych materiałów i służy do zmniejszania przewodnictwa cieplnego dachów i ścian. Jest to ekspandowany styren, składa się z komórek – pęcherzyków. Zalety styropianu jako materiału do izolacji dachu to niska waga. Materiał ten słabo przewodzi ciepło, z powodu zawartości powietrza. Posiada dobrą izolację akustyczną. Dobrze znosi zmiany temperatury.

Można korzystać z hydroizolacji, a także wysokiej jakości połączeń i szwów, także połączeń między styropianem a dachem. Przy długotrwałej wysokiej wilgotności i braku wystarczającej wymiany powietrza na styropianie tworzy się czarna pleśń. Aby temu zapobiec, w trakcie instalacji trzeba zrobić odstęp co 2 centymetry. Struktura materiału jest jednorodna, bez mikroporów. Nie boi się dużych zmian temperatury. Inną jego cechą jest dość wysoki stopień wytrzymałości na ściskanie.

Pianka poliuretanowa PUR do ocieplania dachów

Świetna alternatywa dla styropianu to pianka poliuretanowa PUR. Pod kątem właściwości przeciwpożarowych pianka poliuretanowa, przewyższa styropian, ponieważ jest całkowicie niepalna. Jest to półpłynna substancja, łączy w sobie wszystkie zalety polistyrenu i ma nad szereg zalet. Tak więc, ocieplanie dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ za pomocą pianki, zapewnia doskonałą termoizolację. Po rozpyleniu PUR przylega do podłoża, wypełniając wszystkie wgłębienia i tworzy z podłożem rodzaj monolitu bez szczelinowania. Nie ma pustek, nie ma kondensatu, nie ma możliwości tworzenia lodu.

Zalety pianki poliuretanowej PUR do ocieplania dachów

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Pianka poliuretanowa to uniwersalny materiał, który znajduje szerokie zastosowanie. W porównaniu z innymi materiałami termoizolacyjnymi PUR ma niską przewodność cieplną (przewodność cieplna pianki poliuretanowej może wahać się w granicach 0,019-0,028 W/(m×K)), hydrofobowa (słabo wchłania wodę), ma dobrą przyczepność podczas natryskiwania, dzięki czemu można ją łatwo nakładać zarówno na proste, jak i złożone powierzchnie, w pionie lub poziomie.

Podczas ocieplania dachu pianka poliuretanowa nakładana jest warstwami. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 40-50 mm (przy izolacji zamknięto-komórkowej), ponieważ przy jednokrotnym nałożeniu warstwy powyżej 40-50 mm w materiale powstają naprężenia, które mogą prowadzić do pękania a nawet rozwarstwienie materiału. PUR to wyjątkowa izolacja, w zamkniętych komórkach w których znajduje się gaz o niskiej przewodności cieplnej. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą izolację termiczną nie tylko dachu, ale również wszelkich innych elementów konstrukcji. A bezszwowość izolacji sprawia, że ten materiał jest wyjątkowy. Żadne inne ocieplanie dachów nie może osiągnąć takiej szczelności jak przy zastosowaniu pianki poliuretanowej https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/.

Metoda ocieplenia dachu pianką poliuretanową PUR

Izolacja termiczna dachu pianką poliuretanową jest metodą wielozadaniową, która wypełnia przestrzeń między krokwiami, belkami, nie pozostawiając łączeń i szwów, zapewniając wysoką szczelność warstwy termoizolacyjnej. PUR tworzy izolującą hermetyczną barierę między strychem domu a światem zewnętrznym, zapewniając tym samym niezawodną ochronę przed konwekcją, przenoszeniem ciepła i kondensatem, a także hałasem, kurzem oraz wszelkiego rodzaju insektami i alergenami. Energia cieplna wewnątrz budynku jest przekazywana przez dach poprzez konwekcję i przewodzenie ciepła.

Przewodność cieplna i ocieplanie dachów z pianki poliuretanowej 

Przewodzenie ciepła występuje, gdy ciepło jest przenoszone z gorętszej części ciała stałego do mniej nagrzanej części ciała stałego w wyniku zderzenia cząstek. Oznacza to, że ciepło może zostać utracone przez krokwie, ściany i podłogi poddasza, jeśli nie zostaną odpowiednio zaizolowane. Koszt ocieplenia dachu pianką poliuretanową minimalizuje przenikanie ciepła przez poddasze na zewnątrz. Przenikanie ciepła z krokwi, ścian, belek gwałtownie zwalnia, co ostatecznie prowadzi do przytulniejszego, cieplejszego i bardziej komfortowego klimatu w domu.

Prace przygotowawcze przy ociepleniu dachu pianką poliuretanową PUR

Przed nałożeniem pianki poliuretanowej na izolowaną powierzchnię należy ją oczyścić z brudu i kurzu. Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych i sposobów ich montażu, co należy wziąć pod uwagę przed ociepleniem dachu pianką poliuretanową. Nawet jeśli Twój dach został wykonany z dachówki bitumicznej, dachówki ceramicznej lub metalowej, prace wykonane przez specjalistów zminimalizują negatywne konsekwencje podczas eksploatacji.

Wykwalifikowana kadra uwzględni wszystkie wymagania, sprawdzi stan dachu, drewna, istniejącej izolacji, doradzi, który materiał będzie najkorzystniejszy i odpowiedni dla Twojego domu. Posiadanie umiejętności niezbędnych do pracy z izolacją z pianki poliuretanowej, pracując na najlepszym profesjonalnym sprzęcie specjaliści wykonają wszelkie niezbędne prace przy montażu i ocieplaniu dachu pianką poliuretanową w możliwie najkrótszym czasie i bez dodatkowych kosztów.