Co to znaczy OCP?

Co to znaczy OCP?

Co to znaczy OCP? Firmy transportowe zajmują się przewożeniem towarów na zlecenie poszczególnych klientów. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby samochód i towar były bezpieczne, wówczas konieczne może okazać się ubezpieczenie. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W jaki sposób działa OCP przewoźnika? Kto może zdecydować się na ubezpieczenie OCP? Jakie rodzaje ubezpieczeń OCP możemy wyróżnić? Jaką gwarancję daje polisa OCP? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem polisy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

OC przewoźnika – jak działa?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat OCP, warto wcześniej zainteresować się, czym owo ubezpieczenie jest. Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować to pojęcie, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewna polisa ubezpieczeniowa, która chroni przewoźnika, który decyduje się na transport towaru. W sytuacji, gdy towar nie zostałby dostarczony na czas ze względu na kradzież, uszkodzenie lub pożar, wówczas osoba poszkodowana może wnosić o należne za straty odszkodowanie. Warto wspomnieć, że polisa działa od chwili, w której towar zostaje przyjęty przez przewoźnika, aż do chwili wydania odbiorcy. W końcu właśnie w ciągu tego okresu cała odpowiedzialność spoczywa na osobie, która zdecydowała się na transport. Dzięki polisie OCP możemy liczyć na to, że odszkodowanie zostanie wypłacone z pieniędzy danej ubezpieczalni. Co ciekawe- ochroną możemy objąć również niedostarczenie przesyłki na czas. Oczywiście nie jest to obowiązkowe ubezpieczenie, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji zależy przede wszystkim od przewoźnika.

Poznaj również:

Kto może zdecydować się na ubezpieczenie OCP?

Jeśli wiemy już, co to znaczy OCP, warto teraz zainteresować się, kto może skorzystać z takiego udogodnienia. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że ubezpieczenie to zostało stworzone przede wszystkim dla firm transportowych, niezależnie od tego, jak duże są. Niejednokrotnie przewoźnikowi powierzany jest towar o stosunkowo dużej wartości. Dlatego też w przypadku kradzieży czy też uszkodzenia podczas transportu mogłoby dojść do sytuacji, w której firma znalazłaby się na skraju bankructwa. Jeśli chcielibyśmy uwolnić się od odpowiedzialności finansowej za powierzony towar, wówczas warto skorzystać z ubezpieczenia OCP. Co prawda przewoźnik jest jedynie stroną polisy OCT, to w praktyce klient także na tym zyskuje. Zdaje on sobie bowiem sprawę, że w razie jakichkolwiek szkód otrzyma odszkodowanie, co jest dla niego dodatkową gwarancją bezpieczeństwa.

Rodzaje ubezpieczeń OCP – jakie można wyróżnić?

Skoro zdajemy sobie sprawę, kto może zdecydować się na ubezpieczenie, a także co to znaczy OCP, zastanówmy się nad rodzajem ubezpieczeń. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły proponują dwa rodzaje OCP- w ruchu międzynarodowym i tym krajowym. To pierwsze charakteryzuje się tym, że korzystają z niego firmy oferujące międzynarodowy transport. Postępują one zgodnie z zasadami, które określone są w konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów. W przypadku ubezpieczenia w ruchu krajowym- w sposób szczególny zalecany jest firmom przewozowym, które zdecydowały się tylko na działalność na terenie Polski. W takich przypadkach odpowiedzialność wynika z ustawy o prawie przewozowym. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe w takich przypadkach gwarantuje wypłatę świadczenia zgodnie z tym, co podpisujemy na umowie.

Jaką gwarancję daje polisa OCP?

Co to znaczy OCP?
Co to znaczy OCP?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego tak właściwie polisa OCP jest w ogóle godna uwagi. Co ona tak właściwie gwarantuje? Okazuje się, że kiedy zdecydujemy się na wykupienie polisy OCP, wówczas przenosimy odpowiedzialność finansową na towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego też w razie nierzetelnego wykonania transportu lub niewykonania, wówczas firma może liczyć na odszkodowanie adekwatne do strat. Inaczej ujmując powyższe- ubezpieczenie to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla firmy transportowej, jak i dla klientów. To właśnie dlatego polisa ta cieszy się tak dużą popularnością, natomiast klienci dopytują się o szczegóły przed podjęciem współpracy. Oczywiście zakres ochrony może różnić się w zależności od zapisów, które znajdują się w umowie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem polisy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie OCP dostosowywane jest do potrzeb przewoźników. W zależności od tego, jakie towary są przewożone, a także jakie trasy są pokonywane, powinniśmy zwrócić uwagę na czas trwania ubezpieczenia. W zdecydowanej większości przypadków jest to 12 miesięcy, jednakże regularnie dochodzi do sytuacji, w których umowa podpisywana jest na zdecydowanie dłuższy okres. Nie bez znaczenia jest również obszar działania polisy- niektóre państwa mogą znajdować się na liście wyłączeń. Warto również dowiedzieć się, ile samochodów zostanie objętych ubezpieczeniem.

angielski francuski niemiecki hiszpański