Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne? Płytki drewnopodobne są często wybierane jako praktyczny i funkcjonalny element wystroju wnętrz. Zapewniają ciepły, domowy klimat, ale pozbawione są wad charakterystycznych dla naturalnego drewna. Doceniane są także ze względu na swój aspekt dekoracyjny. Ich specyficzne właściwości sprawiają, że sprawdzają się również we wnętrzach o stosunkowo wysokiej wilgotności, czyli w łazience i kuchni.

Płytki podłogowe imitujące drewno należy jednak precyzyjnie ułożyć, aby wypełniały prawidłowo swoją funkcję. Co jest potrzebne do montażu? Na czym polegają kolejne etapy prac? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj płytek? Warto poznać odpowiedzi na wyżej postawione pytania, decydując się na zakup płytek, które imitują drewno.

Jak kupić idealne płytki drewnopodobne?

Płytki ceramiczne podłogowe drewnopodobne wiernie imitują prawdziwe drewno. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór. Płytki o większej powierzchni umożliwiają ograniczenie liczby spoin, co daje wrażenie przestronności. Natomiast ustrukturyzowana faktura sprawia, że materiał prezentuje się jak naturalne drewno, który posiada nawet takie same żłobienia. Aby zachować ich dobrą kompozycję, warto dopasować szerokość fugi. Najlepiej sprawdza się ta o szerokości 2 mm i większa. Co z kolorem? Aby współgrała z wystrojem wnętrza, powinna być  ciemniejsza o kilka tonów niż płytka. Z kolei tonalność gwarantuje większą różnorodność. Zwiększa atrakcyjność wystroju dzięki niejednolitemu kolorowi płytek i kontrastowości słojów.

Jakie są typy płytek drewnopodobnych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek drewnopodobnych, w tym przede wszystkim płytki ceramiczne zewnętrzne i wewnętrzne. Dużym zainteresowaniem cieszą się gresowe, które wykazują właściwości mrozoodporne. Jednocześnie są trwałe, a także łatwo poddają się czyszczeniu. Idealnie potwierdzają to płytki zewnętrzne antypoślizgowe. Wybierane są przede wszystkim na taras lub schody zewnętrzne, ale ważny jest ich montaż. Kolejną propozycją jest gres szkliwiony, który pokryty jest specjalną, ochronną warstwą szkliwa. Inną opcją jest dekoracyjny gres polerowany, który jest bardzo dekoracyjny, ale mało odporny i szybko się brudzi. Płytki imitujące drewno stosowane są również wewnątrz mieszkań i domów jako glazura lub terakota. Pierwsza jest materiałem bardzo delikatnym, dlatego wybierana jest przede wszystkim do łazienki i kuchni. Jej powierzchnia pokryta jest szkliwem, dlatego z łatwością można ją czyścić. Terakota jest również mniej odporna niż gres. Wykazuje natomiast dużą odporność na działanie czynników chemicznych, jest również łatwa w czyszczeniu.

Jak zacząć montaż płytek?

Płytki podłogowe należy sprawdzić przed ich położeniem. Opakowanie może zawierać różne wzory. Mieszając twarze płytek, można wprowadzić nieco odmienny styl i wzbogacić wystrój wnętrza. Wybierając płytki tonalne, można też zapomnieć o monotonii. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala dopasować wersję płytek do indywidualnych potrzeb oraz aranżacji konkretnego pomieszczenia.

Zobacz również:

Układanie płytek jako praca podzielona na etapy

Przed rozpoczęciem pracy właściwej, warto rozłożyć płytki na sucho. W ten sposób można sprawdzić, jak się prezentują, a także zaplanować niezbędne modyfikacje. Pozwala to również zweryfikować ułożenie płytek, jak i wygląd poszczególnych wzorów i ich wzajemne dopasowanie. Wybierając tonalne płytki podłogowe, które imitują drewno, warto zestawić kilka różnych wzorów. Ciekawym rozwiązaniem może być również zmiana kąta ich ułożenia. Pozwala to nie tylko na stworzenie oryginalnej podłogi, ale również odwzorowanie efektu sęków czy słojów. Inną propozycją jest połączenie płytek o różnych kolorach czy fakturach. Mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest zestawienie płytek zróżnicowanych pod względem tonacji kolorów. Bardziej odważni decydują się na kontrastowość. Niemniej, płytki powinny przede wszystkim pasować do pozostałego wystroju wnętrza: mebli, koloru ścian czy zasłon. Należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie te elementy.

W jaki sposób układać płytki podłogowe?

Po zaplanowaniu rozmieszczenia płytek, można zająć się ich układaniem. Montujemy całe płytki, stosując się do wcześniej zaplanowanego ułożenia. Następnie dopasowujemy ich kształt do miejsc przy ścianach. Aby płytki drewnopodobne prezentowały się estetycznie, można je przesunąć nie więcej niż do 1/3 długości płytki sąsiadującej. Specjaliści odradzają natomiast montaż w tzw. cegiełkę (gdzie przesunięcie wynosi do 1/2 długości). Dlaczego? Metoda może doprowadzić do uwypuklenia naturalnych krzywizn płytki, co jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym. Szczególnie w odniesieniu do długich i wąskich elementów płytek.

Podsumowując, płytki drewnopodobne to popularny wybór, szczególnie wśród osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup naturalnego drewna. Efekt może być ten sam, ale pozbawiony wad drewna. Poza tym można takie płytki kłaść w kuchni czy łazience, gdzie naturalne drewno jest niepożądane. Dzięki temu można zwiększyć zakres ich stosowania i cieszyć się pięknym wyglądem.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl