Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmowej do biura rachunkowego?

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmowej do biura rachunkowego? Absolutną podstawą w zarządzaniu własną działalnością gospodarczą, jest prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Istotne wydaje się także to, aby zawarte w nich informacje były jak najbardziej przejrzyste. Udział biura rachunkowego w życiu przedsiębiorstwa jest ważny, zarówno w przypadku jednoosobowych firm, jak i tych zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę.

Porządek w dokumentach jest kluczowy w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego i nie tylko. Nie każdy właściciel działalności gospodarczej jest doskonale zorientowany w przepisach podatkowych. To właśnie z tego powodu tak ważne jest wsparcie profesjonalistów. Nie zawsze zachodzi konieczność zatrudniania księgowej na etat. Takie rozwiązanie generuje wiele dodatkowych kosztów, których można uniknąć decydując się na usługi świadczone przez firmę zewnętrzną.

Jakie plusy wynikają ze współpracy z biurem rachunkowym?

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmowej do biura rachunkowego?

Największym atutem zdecydowania się na podobną kooperację, jest zysk w postaci większej ilości wolnego czasu. W chwilach, które musiałyby zostać poświęcone na kwestie związane z rachunkowością i księgowością, właściciele przedsiębiorstw współpracujących z firmami zewnętrznymi, mogą zająć się rozwijaniem własnej działalności i pomnażaniem zysków. Co więcej, większość biur rachunkowych pełni kompleksowe usługi, w których znajdują się także konsultacje z prawnikami, czy też doradcami finansowymi. Dodatkowym atutem jest fakt, że pracownicy obsługi zewnętrznej mają uprawnienia do reprezentowania swoich klientów przed urzędami.

Dobre biuro rachunkowe zatrudnia specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie. Ważne jest, aby ich praktyka dotyczyła różnych podmiotów i miała związek z wieloma branżami. Oznacza to, że księgowa pracująca w takim biurze ma ogromną wiedzę zarówno w obszarze księgowości, jak i zagadnień związanych z kadrami, płacami, a także doskonale odnajduje się w obrębie prawa podatkowego. Taka sytuacja sprzyja temu, że prowadzenie ksiąg któregokolwiek przedsiębiorcy nie stanowi najmniejszego kłopotu, ponieważ pozostaje ona na bieżąco ze zmianami w przepisach podatkowych.

Biuro rachunkowe – Informacje praktyczne

Zakres wiedzy oraz umiejętności pracowników firmy zewnętrznej jest wysoce imponujący. Przekłada się to także na zapewnienie satysfakcjonującego poziomu bezpieczeństwa przedsiębiorców decydujących się na nawiązanie współpracy z takim biurem. Otrzymują oni gwarancję rzetelnego i profesjonalnego prowadzenia księgowości. Wybierając takich wspólników warto jednak zwrócić uwagę na to, czy dana firma dysponuje certyfikatem Ministerstwa Finansów oraz ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (OC). To drugie stanowi rodzaj zabezpieczenia na wypadek, gdyby pracownik biura popełnił błędy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, co doprowadziłoby do znacznej szkody po stronie klienta.

Co ciekawe, choć wiele osób obawia się wysokich cen korzystania z usług biura rachunkowego, to w rzeczywistości okazuje się ono o wiele ekonomiczniejszą opcją od zatrudnienia księgowej na etat. Wbrew powszechnej opinii, firma zewnętrzna stanowi skuteczny sposób zredukowania kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To szczególnie dobra propozycja dla małych przedsiębiorstw oraz firm jednoosobowych.

Należy pamiętać, że zatrudnienie księgowego wymaga zorganizowania dla niego przestrzeni do pracy, wypłacania stałego wynagrodzenia oraz inwestowania w jego rozwój. Trzeba zatem do kosztów podstawowych doliczyć także te wynikające z konieczności wysyłania takiego pracownika na szkolenia oraz kursy. Co więcej, ważne jest także, aby zapewnić mu dostęp do fachowej literatury traktującej o prawie podatkowym oraz finansowym oraz o wielu innych, istotnych niuansach, które generują kolejne wydatki. Biuro rachunkowe daje większą swobodę i okazuje się o wiele tańsze niż utrzymanie pracownika na etacie. To jeden z wielu powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z podobnych usług.

Dobra obsługa zewnętrzna, czyli jaka?

Niezwykle ważne wydaje się to, aby klient mógł w każdej chwili liczyć na wsparcie ze strony biura rachunkowego , z którym współpracuje. Wiele firm zewnętrznych oferuje przedsiębiorcom możliwość kontaktu nawet poza godzinami swojej pracy. Jest to możliwie dzięki opcji skorzystania z kontaktu mailowego. Takie rozwiązanie w znaczący sposób zwiększa poziom komfortu kontrahentów.

Co więcej, takie biuro powinno być jak najbardziej elastyczne i umożliwiać przekazywanie wszelkiej dokumentacji bez potrzeby zgłaszania się w ich placówce. Nowoczesne biura same odbierają wszelkie dokumenty lub przewidują ich przesyłanie z wykorzystaniem Internetu. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskują jeszcze więcej czasu, a firma zewnętrza wydaje się bardziej profesjonalna, przez co również godna dalszego polecenia. Warto pamiętać, że trzeba na samym początku ustalić z biurem to, po której stronie będą przechowywane dokumenty księgowe. Wszystko zależy od preferencji, jednak większość przedsiębiorców woli mieć je jak najbliżej siebie.

angielski francuski niemiecki hiszpański