Jak się zachować w trakcie pożaru?

Jak się zachować w trakcie pożaru?

Jak się zachować w trakcie pożaru? Ogień jest żywiołem, który czasem może się nam zdawać, że pojawia się znikąd. Pożary nie zawsze da się pokonać podręcznym sprzętem ppoż. Podchodźmy więc do każdej takiej sytuacji poważnie i przede wszystkim bądźmy świadomi tego, jak powinniśmy się zachowywać. Właśnie taka świadomość bardzo często może nam, a także osobom w naszym otoczeniu uratować życie. 

Co robić w czasie pożaru?

Pożary bardzo często powstają nagle, a ich źródłem są nierzadko zaniedbania ludzkie. Niestety nie każdy dobrze wie, jak się zachowywać, gdy nagle w budynku, w którym będziemy się znajdować powstanie pożar, a gdy mijamy jedną z tabliczek, które mówią o zachowaniu w trakcie pożaru i o sprzęcie ppoż., to nawet nie zwracamy na nie uwagi, tylko mijamy, nie wiedząc, że możemy z nich dowiedzieć się wiele istotnych rzeczy, na przykład tego, jak uciec z konkretnego budynku, gdy będzie pożar, a także gdzie znaleźć sprzęt ppoż. który pomoże nam w ugaszeniu pożaru u źródła. Dlatego też zamiast być osobą, która wszystko lekceważy, lepiej jest po prostu czasem poważnie się zastanowić, czy naprawdę zależy nam na naszym życiu i czy warto poświęcić dwie minuty na to, by z instrukcją zachowania się w trakcie pożaru się zapoznać.

Jak się zachować w trakcie pożaru?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, by w trakcie pożaru zachować spokój. Bieganie w kółko po wszystkich pomieszczeniach i szukanie drogi wyjścia wcale nam nie pomoże. Niektórzy niestety jeszcze gorzej reagują w sytuacjach stresowych i stoją w miejscu, nie wiedząc, co ze sobą zrobić. Na pewno też należy unikać zachowania, za które potem mogliby nas nazywać bohaterami, czyli chwycenie sprzętu ppoż. i rzucenie się w źródło pożaru. Po prostu bądźmy spokojni i dajmy miejsce do popisu dla naszego zdrowego rozsądku. Czyli oceńmy na szybko sytuację, czy jest zła, czy bardzo zła i co możemy zrobić. Nie powinno to nam zająć więcej niż kilka sekund. W tym czasie możemy na przykład, choć w pewnym stopniu odciąć źródło tlenu, czyli zamknąć drzwi i okna, a także odsunąć materiał, który mógłby się zająć ogniem. Jednak lepiej jest przy źródle pożaru nie spędzać zbyt wiele czasu, więc gdy już wiemy, co robić, jaka jest sytuacja i przede wszystkim zadbaliśmy o własne bezpieczeństwo, to bardzo dobrym pomysłem jest zaalarmowanie wszystkich. Nie bójmy i nie wstydźmy się krzyczeć, że jest pożar, że pali się i że trzeba uciekać. Tylko róbmy to bardziej informacyjnie, a nie wprowadzajmy chaosu. Nie chcemy chyba w dużym budynku nagle spowodować, aby tłum ludzi zaczął zeskakiwać ze schodów. Jeśli ktoś będzie panikować, to należy go uspokoić. Jeśli już wiemy, że wszyscy są spokojni i dbają o swoje bezpieczeństwo, wychodzą z budynku, czy też chronią po prostu się przed ogniem, to przechodzimy do kolejnego zadania.

Czyli w tym momencie nie chwytami jeszcze za sprzęt ppoż. tylko staramy się zawiadomić odpowiednie służby o tym, co się stało. Najlepiej jest już wybrać odpowiedni numer w trakcie, gdy informujemy innych w budynku o tym, co się dzieje. Dość szybko powinniśmy zostać połączeni z dyspozytorem. Gdy tylko tak się stanie, to jak najszybciej postarajmy się podać miejsce z jak największą dokładnością, w którym doszło do pożaru. Powinno to być miasto, ulica, budynek, a także miarę możliwości piętro. Umożliwi to straży pożarnej jak najszybsze zlokalizowanie źródła pożaru i w dość szybkim tempie powinni oni poradzić sobie z użyciem profesjonalnego sprzętu ppoż. i ugaszeniem pożaru u źródła. Prócz lokalizacji, o ile mamy takie informacje, możemy także podać, co dokładnie uległo zapaleniu, czy też, do czego powstał pożar i jak szybko się rozprzestrzenia. Postarajmy się także dowiedzieć i poinformować, czy jest ktoś ranny, ile osób może przebywać w budynku, czy jest możliwość ucieczki, no i na koniec powinniśmy dyspozytorowi się przedstawić. Jeśli o czymś zapomnimy, to na pewno zostaniemy o to dodatkowo spytani, więc tym nie powinniśmy się martwić. Na pewno nie rozłączajmy się pierwsi, ponieważ w każdej chwili nagle dyspozytor może dopytać się nas o jakieś informacje.

Gdy już rozmowa się zakończy, to jeśli mamy taką możliwość i w ogóle szanse, możemy spróbować ugasić pożar. W tym celu właśnie przyda się świadomość, gdzie znajduje się sprzęt ppoż. i jak go użyć. Najczęściej będzie to gaśnica. Starajmy się gasić pożar u źródła. Jednak gdy nie ma takiej szansy, to powinniśmy podjąć po prostu decyzję o ucieczce, a gdy nie ma takiej możliwości, to o schowaniu się w bezpiecznym miejscu.

Pożary są dla nas bardzo groźne i tak naprawdę nie wiele trzeba, aby skończyły się tragicznie. Dlatego nie bawmy się w bohaterów, tylko zawsze do sprawy podchodźmy poważnie. Czasem fakt, że mamy sprzęt ppoż. wcale nie będzie dla nas pomocny.