Jak przygotować nieruchomość, aby zdobyć więcej ofert kupna? Domy na sprzedaż na rynku pierwotnym w Szczecinie niezwykle często borykają się z problemem braku zainteresowania nimi ze strony klientów. Wszystko dlatego, że potencjalni kupcy chętniej decydują się na budowę domu od podstaw, tak aby był dokładnym odzwierciedleniem ich indywidualnych potrzeb, lub kupno nowej nieruchomości od dewelopera. W związku z tym, właściciele nieco bardziej leciwych budynków cierpią z powodu znikomej liczby ofert zakupu tych posiadłości.
Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób przygotować swoją propozycję sprzedaży, aby była bardziej zachęcająca i stanowiła podstawę do ewentualnej zmiany zdania wśród inwestorów. Starsze domy często kryją o wiele większy potencjał od gotowych projektów. Poniżej zostało zaprezentowanych kilka wskazówek, które w znaczny sposób usprawnią tworzenie atrakcyjnej oferty.
Domy na sprzedaż: w obliczu wyzwania
Choć mogłoby się wydawać inaczej, to przygotowanie domu na sprzedaż wcale nie jest prostym zadaniem. Takie nieruchomości są źródłem wielu niewidocznych w pierwszej chwili problemów. Jako przykład obrazujący tę sytuację, można podać fakt, że posiadłości wybudowane na przełomie lat 1970-1980 prezentują zupełnie inne standardy, przez co dzisiejsi klienci zwykli uważać ich gabaryty za zbyt okazałe. Sytuacja ta stwarza dla nich realną obawę, że nie podołają zagospodarowaniu tak dużej powierzchni, ponieważ przekroczy to ich możliwości finansowe. Obecnie największą popularnością cieszą się domy, które nie są większe niż 150-170 m2. Co należy więc zrobić, aby odpowiednio przygotować się do sprzedaży swojej nieruchomości i szybciej zwrócić uwagę potencjalnych kupców?
Cena jako rzeczywiste odbicie wartości
Wiele osób planujących sprzedaż domu, utrudnia sobie ten proces przez bezpodstawne windowanie ceny i zupełny brak chęci do podjęcia negocjacji z kupującym. Zazwyczaj wszystkiemu winne są emocje. Sprzedający już na samym początku musi zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli jest on związany mentalną więzią z danym budynkiem, to nie może oczekiwać, że potencjalny kupiec to zrozumie. Cena nieruchomości w Szczecinie nie może zatem być podwyższana ze względu na ilość wspomnień zawartych w ścianach domu, wysiłek włożony w remont, czy też lata zamieszkiwania go przez obecnego właściciela. Domy na sprzedaż zyskują zainteresowanie tylko wtedy, gdy ich cena jest realnym odzwierciedleniem wartości. Wycena budynku powinna zostać poprzedzona poznaniem aktualnej sytuacji rynkowej i być wolna od wszelkich sentymentów.
Wycena nieruchomości a wsparcie profesjonalisty
Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o wystawieniu domu na sprzedaż w Szczecinie, warto rozważyć skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy. O ile wartość mieszkań znajdujących się w jednej dzielnicy można porównywać ze sobą na podstawie ich wielkości, o tyle w przypadku domów jednorodzinnych, kwoty mogą w znaczący sposób różnić się od siebie. Co więcej, wycena ustalona przez rzeczoznawcę jest niepodważalnym argumentem świadczącym o wartości domu, a więc może występować w roli swoistego „asa w rękawie” podczas negocjacji.
Nie warto podejmować działań takich, jak zawyżanie ceny domu sugerując się własnymi wyobrażeniami. Często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością i zamiast zwiększać liczbę ofert kupna, jedynie odstraszają klientów.
Home staging, co to takiego?
Domy na sprzedaż, podobnie jak każdy przedmiot, który docelowo ma zostać kupiony, powinny być atrakcyjne wizualnie. Bałagan oraz rozrzucone po całej posiadłości ubrania i inne osobiste rzeczy właściciela, nie wpływają w pozytywny sposób na wizerunek miejsca. Kiedy potencjalny kupiec spogląda na ogólny rozgardiasz, trudno mu wyobrazić sobie to, w jaki sposób zagospodaruje daną powierzchnię. Co więcej, zagracone wnętrza wydają się mniejsze i są wysoce odpychające.
Wniosek jest prosty. Zanim zostanie zaproszony ktokolwiek z zainteresowanych kupnem, konieczne jest przeprowadzenie generalnego sprzątania domu oraz przylegającej do niego działki. Pamiątki, ubrania i zdjęcia w ramkach muszą zniknąć z półek. Nieruchomość ma sprawiać wrażenie gotowej do tego, aby w niej zamieszkać.
Koszty utrzymania domu i dopracowanie oferty
Kupujący z pewnością będzie zainteresowany tym, na jaką wysokość rachunków musi się przygotować, mieszkając w danym domu. Dlatego już na początku warto zadbać o to, aby mieć przy sobie rachunki za zużycie wody, prądu oraz inne media. Dzięki możliwości zapoznania się z takimi dokumentami potencjalny klient będzie miał okazję przemyśleć z faktyczne koszta utrzymania nieruchomości.
Należy pamiętać także o tym, że opis nieruchomości znajdujący się w ogłoszeniu dotyczącym chęci sprzedaży, powinien być dopracowany i profesjonalny. Zbyteczne jest nadmierne zachwalanie posiadłości, o wiele lepszym rozwiązaniem jest skupienie się wokół istotnych informacji na jej temat. Mowa tutaj m.in. o tym, czy w ostatnich latach były wykonywane jakieś prace remontowe lub to, jakich materiałów użyto podczas budowy. Najistotniejsze informacje można sporządzić w formie pisemnej, ułatwiając tym samym inwestorowi ponowny dostęp do nich.