Dobieramy elegancką damską koszulę do wizytowej stylizacji

Dobieramy elegancką damską koszulę do wizytowej stylizacji

Dobieramy elegancką damską koszulę do wizytowej stylizacji – koszula to podstawa wizytowego ubioru nie tylko w przypadku mężczyzn. W cenie wciąż pozostają eleganckie koszule w wersjach dla płci pięknej. Nie jest to tak uniwersalna część garderoby, jak koszule męskie, jednak wciąż znakomicie sprawdza się w wielu różnych stylizacjach. Czy koszula to naprawdę męska część garderoby? Czym cechuje się elegancka koszula damska i w jakim zestawie sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy!

Krótka historia koszul

Koszule kojarzą się raczej z męską częścią garderoby, chociaż właściwie niesłusznie. Swoją nazwę, ciuch ten zawdzięcza bodajże słowu “camicia”, które oznaczało po prostu tunikę posiadającą rękawy. Ciekawostką jest, że podobne określenie funkcjonuje dzisiaj w języku hiszpańskim, gdzie polskie słowo “koszula” tłumaczona jest jako “la camisa”. Koszule towarzyszą nam od tysięcy lat i wbrew stereotypom, korzystali z nich nie tylko mężczyźni, ale i kobiety.

Wybieramy materiał, z którego wykonana będzie elegancka koszula.

Wybór materiałów jest dosyć szeroki, jednak zdaje się, iż idziemy w kierunku, który zostawia w tyle wszystko prócz bawełny. Prym wiodą zatem koszule w stu procentach wykonane z tego materiału, szczególnie takie o kroju uniwersalnym, który będzie dobrze wyglądać w połączeniu z wieloma różnymi dodatkami. Mimo to, na rynku znajdziemy kilka różnych odmian bawełny, które również mogą prezentować się dobrze w sytuacjach oficjalnych. Drugim najpopularniejszym wariantem jest flanela bawełniana. Znajdziemy również tkaniny, które teoretycznie słabiej nadają się do eleganckich kompletów, takie jak jeans.

Kolejną z grup materiałów, z których wykonana może być elegancka koszula damska, są tzw. materiały miękkie, do których należą oczywiście jedwab i troszkę mniej znana wiskoza. Tę drugą wyróżnia w szczególności wysoka wytrzymałość, a przez to praktyczność.

Jak zestawić elegancką koszulę z resztą stylizacji?

Klasyczną opcją pozostają spódnice, chociaż, mimo iż nasz strój musi być elegancki, niekoniecznie muszą być stonowane i minimalistyczne. Najczęściej spotykamy elegancką koszulę damską w połączeniu z zapinanymi na suwaki, jednolitymi kolorystycznie spódnicami za kolano. Uzupełnieniem tego wizytowego zestawu są najczęściej eleganckie szpilki. W połączeniu z białą koszulą ładnie komponować będą się spódnica i buty w jednym kolorze. Dość popularnymi opcjami są oczywiście kolory takie jak czarny, popielaty czy bardziej wyraziste jak różne odmiany czerwieni, niebieski czy kolor morski. Zdarza się, iż możemy odwrócić sytuację i uzupełnić koszulę w danym kolorze, minimalistycznym dołem garderoby.

Dobieramy elegancką damską koszulę do wizytowej stylizacjiKolejną opcją, która nieco traci na popularności, a jeszcze kilka, kilkanaście lat temu kojarzona była z klasycznym eleganckim zestawem, są spodnie, szczególnie takie wykonane z bardziej błyszczących, rzucających się w oczy materiałów. Podstawą pozostaje jednak wspomniana wcześniej minimalistyczna koszula w kolorze białym, ale zdarzają się także kręcące nosem panie, które uważają ją za zbyt nudną i upodobały sobie bardziej ekstrawaganckie kroje i kolory tej części garderoby.

Biała, elegancka koszula damska wcale jednak nie musi być nudna. Wszystko jest kwestią detali i wykończenia ciuchu i w ten sposób możemy urozmaicić nasz ubiór, wybierając koszulę z niecodziennym kołnierzykiem. Tych jest sporo — oprócz klasycznych koszul, których kołnierzyki posiadają prosty, “męski” kształt, bardzo często natrafiamy na te z kołnierzykami okrągłymi czy nawet kokardami. Szukając elegancji wzbogaconej ciekawymi rozwiązaniami, możemy także poszukać koszul z ledwie widocznymi wzorami, które ze smakiem uczynią stylizację dużo ciekawszą.

Jeśli jesteśmy przy ubiorze wizytowym, który będzie prezentował się odpowiednio na oficjalnych spotkaniach czy w pracy, warto zwrócić szczególną uwagę na grubość i rodzaj bawełny. W pracy chcemy oczywiście unikać materiałów prześwitujących, dlatego jest to dość ważne.

Wkładając na siebie białą koszulę, świetnie będzie skontrastować ją mniej lub bardziej rzucającymi się w oczy, dodatkami. Warto poeksperymentować, ponieważ w ten sposób na pewno trafimy na coś ciekawego. Jedną z propozycji są np. dobierane do koszul, apaszki w delikatnych kolorach.

Najmodniejsze eleganckie koszule dla kobiet

Jeden z najsilniejszych trendów stylistyk, w których utrzymana może być elegancka koszula damska, są motywy kwiatowe. Nie ma tutaj miejsca na nudę, albowiem ilość dostępnych wzorów jest niemalże nieograniczona. Od koszul z motywami imitującymi malowane kwiaty, po zdobywają swoich zwolenników i wśród mężczyzn, szkockie wzory Paisley. Równie modne stały się ostatnio koszule inspirowane latami pięćdziesiątymi, siedemdziesiątymi, popartem, a także skrojone z materiałów w kropki czy tzw. pepitkę. To opcje dla kobiet ceniących sobie eksperymenty i ciekawe stylizacje. Jedne z ostatnich miejsc wśród najmodniejszych ciuchów, okupują nieśmiertelne koszule “drwala” we wzory w szkocką kratę. To ten rodzaj ubioru, który świetnie sprawdzi się w pracy, jako część eleganckiego, a jednak niezobowiązującego, wygodnego zestawu “na luzie”. Możemy ją wykorzystać zarówno jako elegancką koszulę damską, jak i podstawę codziennego ubioru.

angielski francuski niemiecki hiszpański