Jesteś fizjoterapeutą i zastanawiasz się, jaki kurs warto zrobić? Koniecznie przeczytaj! Aby dobrze wykonywać swój zawód, bez względu na to, co robimy w życiu, konieczne jest abyśmy posiadali jak najwięcej praktyki. Dla rozwoju zawodowego niezbędne jest inwestowanie w siebie, uczestnictwo w kursach, szkoleniach i poznawanie nowych ludzi, którzy pozwolą nam dostrzec i odkryć nowe horyzonty.
Podobnie wygląda zawód fizjoterapeuty. Ta praca to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, analiza jego ciała i wzorców ruchowych. Często praca wykonywana jest z pacjentem ciężko chorym lub powracającym do zdrowia po wypadku. Wyklucza to możliwość popełnienia w pracy błędu, a także niekompetencję. Dlatego wybierając kursy dla fizjoterapeutów warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Przede wszystkim – praktyka
Podobnie, jak w przypadku szkoleń dla trenera personalnego lub instruktora fitness, kluczowym elementem każdego kursu powinna być część praktyczna. Nie znaczy to oczywiście, że teoria jest całkowicie zbędna. Należy ją bowiem poznać, abyśmy wiedzieli, czego szukać w ciele pacjenta, na jakie dysfunkcje zwrócić uwagę i jak je wspierać. Ostatecznie jednak, każdy z nas jest inny i pracy z drugim człowiekiem nie da się nauczyć na wzorach i schematach. Zanim zdecydujemy się na kurs dla fizjoterapeuty https://kursy-fizjoterapia.eu/ koniecznie upewnijmy się, że obok części teoretycznej zajęcia oferują także część praktyczną, która pozwoli przećwiczyć zastosowanie zdobytej wiedzy.
Po drugie – podstawy
Jeżeli nie mamy lub nie planujemy określonej specjalizacji, wybierając kurs dla fizjoterapeuty skupmy się na tym, co dotyczy każdego człowieka. Tak naprawdę, bardzo wielu pacjentów cierpi z powodu przykurczy mięśniowych, problemów z powięziami lub bólów kręgosłupa, wynikających z siedzącego charakteru pracy. W dobie rosnącej popularności aktywności fizycznej, doskonałym wyborem będzie kinesiotaping, rehabilitacja https://spondylus-rehabilitacja.pl/ sportowa lub kursy poświęcone neuromobilizacjom i punktom spustowym oraz studia osteopatyczne. Oczywiście możemy specjalizować się w zakresie uroginekologii lub integracji sensorycznej, ale jeżeli nie mamy pomysłu, jak rozwijać swoją działalność gospodarczą jest bardzo prawdopodobne, że utkniemy w martwym punkcie bez klientów i dochodów.
Trudno wskazać konkretne metody, w które zawsze warto inwestować. Dobre podstawy znajomości stawów i biomechaniki ruchu daje terapia Evjenth-Kaltenborn. Choć ma swoje lata, nadal daje doskonałe podstawy dla tych osób, które planują specjalizować się w terapii manualnej. Dla tych fizjoterapeutów, którzy poszukują czegoś trudniejszego, dobrym rozwiązaniem będą techniki HVLS, czyli krótkodźwigniowe techniki manipulacyjne. Tego typu kursy są bardzo drogie, ale przekazana podczas ich trwania wiedza pozwala na wdrożenie w swojej praktyce technik dźwigniowych, które stanowią także zaawansowane formy terapii manualnej.
Bardzo popularnym szkoleniem dla fizjoterapeutów (a także metodą lubianą przez pacjentów) jest także Kinesiotaping, który przydaje się nie tylko podczas pracy ze sportowcami. Często jest wykorzystywana nie tylko jako metoda wspomagająca leczenie urazów, ale także ich profilaktyka. W trakcie tego szkolenia nauczymy się, jak prawidłowo umieszczać plastry na ciele po to, aby skutecznie pełniły swoja rolę, to jest, odklejały mięśnie od powięzi pozostawiając wolna przestrzeń dla krążących w ciele płynów. Zasadniczą zaletą tego szkolenia jest także jego niska cena oraz krótki czas trwania.
Czego oczekiwać w trakcie kursu?
Ogromne znaczenie dla jakości kursu na stopień wykwalifikowania kadry. I wcale nie chodzi tutaj o posiadanie stopni naukowych. Znacznie ważniejsze jest to, czy szkoleniowcy potrafią – i chcą – podczas zajęć dzielić się swoją wiedzą i opisami przypadków. Znaczną część pracy z drugim człowiekiem stanowi aspekt psychologiczny, podejście do pacjenta i umiejętna rozmowa z nim. Nie jest tak, że jedni fizjoterapeuci to mają, a inni nie. Empatia i umiejętność dostrzeżenia cudzych problemów i wątpliwości to coś, czego każdy z nas w znacznej mierze może się nauczyć. Wywiad z klientem to kluczowa część pracy w zawodzie trenera personalnego czy fizjoterapeuty. Podczas wstępnej rozmowy musimy zidentyfikować w jakim celu pacjent do nas przyszedł, czego od nas – i od siebie – oczekuje, co mu przeszkadza.
Bardzo ważne podczas kursu https://kursy-fizjoterapia.info.pl/ są także materiały, jaki otrzymujemy w jego trakcie. I wcale nie musi tutaj chodzić o ulotki, długopisy, smycze czy zeszyty. Znacznie bardziej wartościowa jest bogata bibliografia, po którą sięgnęłam, jeżeli przyjdzie nam na to ochota czy też opisy konkretnych przypadków.
W trakcie kursu dla fizjoterapeuty https://spondylus-rehabilitacja.pl/ powinniśmy nauczyć się rozpoznawać dysfunkcje układu ruchu u naszych potencjalnych podopiecznych. Dlatego te umiejętności powinniśmy także ćwiczyć podczas kursu. W ślad za tym powinny iść propozycje ćwiczeń, a także całych jednostek treningowych, jakie możemy zaprezentować swoim podopiecznym w zależności od potrzeb.
Kiedy decydujemy się wybrać kurs dla fizjoterapeuty pamiętajmy o tym, że samokształcenie w tym zawodzie to wymóg ustawowy i szkolenia i tak musimy zrobić. Właśnie dlatego dobrze jest wybrać takie, na których zyskamy jak najwięcej. Doskonale, jeśli wiemy już, co nas interesuje. Wtedy wybór kursów będzie prostszy, a sam efekt w postaci zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej, bardziej skuteczny.