Samochody i pojazdy na wynajem: autolaweta i jej rola w transporcie pojazdów: istnieje wiele sytuacji, w których ludzie zaczynają poszukiwać samochodów lub innych pojazdów na wynajem. Autolaweta to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o umożliwienie sobie sprowadzenia samochodu spoza granic Polski lub konieczność holowania uszkodzonego pojazdu. Wciąż duża liczba osób myli ze sobą pojęcie lawety i autolawety. Na czym zatem polega różnica pomiędzy nimi? Co jeszcze warto wiedzieć o transporcie z udziałem autolawety? Czy korzystanie z niej do przewozu aut jest w pełni bezpieczne?
Laweta i autolaweta – Na czym polega różnica?
Na powyższe pytanie powinien potrafić odpowiedzieć każdy, kto ma zamiar zdecydować się na wynajem. Autolaweta i laweta to dwie zupełnie różne rzeczy. Największa różnica polega na tym, że laweta to przyczepa, na której finalnie ma zostać zamocowany samochód. Sama w sobie nie jest niezależna i potrzebuje wsparcia pojazdu mechanicznego. Autolaweta to z kolei o wiele bardziej kompleksowe rozwiązanie. Łączy ona w sobie kokpit sterujący i lawetę.
Wielu ludzi ma problem z podjęciem decyzji odnośnie do tego, która z wyżej wymienionych propozycji bardziej spełnia ich oczekiwania w danym momencie. Jeśli priorytetem danej osoby jest maksymalne panowanie nad pojazdami, to najlepszą opcją okazuje się autolaweta. Jest ona o wiele bardziej zwrotna, a korzystanie z niej maksymalnie zmniejsza ryzyko powstania zarysowań lakieru, otarć lub innych uszkodzeń na powierzchni auta. W sytuacjach, gdy wyżej wymienione kwestie nie są najważniejsze – warto postawić na wynajęcie samej lawety.
Samochód na autolawecie – Informacje praktyczne
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z holowaniem pojazdu na lawecie, czy też przy pomocy autolawety, zawsze istnieją pewne obowiązki, którym należy sprostać. Przede wszystkim należy pamiętać, że posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić samochody o dopuszczanej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony. W każdym innym przypadku konieczne jest prawo jazdy kategorii C. Wynajem autolawety powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem jej wagi po załadunku, wraz ze znajdującymi się w jej wnętrzu pasażerami. Chodzi o to, aby upewnić się, że kierowca ma stosowne uprawnienia do prowadzenia pojazdu.
Warto wiedzieć, że kontrole pojazdów o DMC do 3,5 tony zostały w ostatnich miesiącach mocno wzmożone. Wszelkie nieprawidłowości w tej kwestii mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji, takich jak wystawienie mandatów karnych, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego czy też otrzymanie mandatu PRD. Podstawą powyższych działań, mogą być m.in.:
- spowodowanie sytuacji niebezpiecznej w ruchu;
- przewożenie większej liczby osób niż ta, która jest określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;
- korzystanie z samochodu w sposób zagrażający pasażerom lub poza kokpitem. Chodzi m.in. o transportowanie osób w holowanym pojeździe;
- korzystanie z auta bez dokumentu potwierdzającego jego sprawność i dopuszczającego go do ruchu publicznego;
- nieprawidłowy wpis w rubryce w odniesieniu do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.
Przekroczenie DMC lub kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień może mieć konsekwencję w postaci wyjątkowo wysokich mandatów. Szczególnie dotyczy to państw takich jak Niemcy, Norwegia i Francja, gdzie ich sumy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Wynajem autolawety – jak zamocować na niej pojazd?
Bezpieczne i poprawne zamocowanie samochodu na autolawecie, polega przede wszystkim na równomiernym rozłożeniu ładunku. Holowane auto powinno zostać wprowadzone powoli, bez zbędnego pośpiechu. Rzecz w tym, aby zapewnić mu możliwie stabilną pozycję. Pozwoli ona uniknąć wszelkich przechyleń oraz niebezpiecznych sytuacji, w których pojazd mógłby zsunąć się z lawety. Ważne jest także wyeliminowanie możliwości jego zderzenia się z częścią kokpitu.
Specjaliści radzą, aby postępować zgodnie z poniższą instrukcją:
- Najechać przodem tak, aby najcięższa oś samochodu znajdowała się dokładnie na środku przestrzeni ładunkowej.
- Używać profesjonalnych pasów, które należy zaczepić o wszystkie cztery koła. Warto pamiętać, że dołączone do nich klamry pełnią funkcję zabezpieczenia samochodu, dlatego muszą zostać zatrzaśnięte, a następnie przewiązane dookoła pasów.
- Koniecznym jest, aby upewnić się, że klamry zostały domknięte. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą spowodować poluzowanie lub wypięcie się ładunku, a to z kolei może być tragiczne w skutkach podczas jazdy.
Wynajem autolawety wymusza na kliencie zadbanie o wiele istotnych kwestii. Wszystko po to, aby jak najbardziej wyeliminować wszelkie ryzyko wypadku. Reasumując, kierowcy takich pojazdów są zobowiązani do upewnienia się, że mają odpowiednie kwalifikacje do ich prowadzenia i dokumenty potwierdzające ich zdolność do poruszania się w ruchu publicznym. Należy także zadbać o to, aby załadunek przebiegał bezpiecznie – światła awaryjne powinny być włączone zarówno w autolawecie, jak i holowanym przez nią samochodzie, a kierowca najlepiej, aby był ubrany w kamizelkę odblaskową.