Rolety okienne do firmy i domu – na który ich rodzaj się zdecydować? Naturalnym jest fakt, że posiadając własny dom, mieszkanie czy firmę chcemy zapewnić sobie jak największą dawkę prywatności w ich obrębie, a przy okazji chronić się przed promieniami słonecznymi, które mogą dostawać się do ich środka w niepożądanych przez nas ilościach.
Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu w tym celu wykorzystywaliśmy żaluzje, czasy się zmieniły, a w polskich (i nie tylko) oknach zaczęły królować rolety okienne i choć sama ich nazwa przywodzi na myśl tylko jeden ich rodzaj, tych jest więcej. Na które z nich zdecydować się więc do domu czy mieszkania, a które zamontować w biurze własnej firmy? Wybór postaramy się ułatwić w tym artykule.
Rolety okienne do domu
Decydując się na rolety okienne do własnego domu czy mieszkania stawiamy nie tylko na ich funkcjonalność (która w przypadku każdego ich rodzaju stoi na bardzo podobnym poziomie), ale też – a może przede wszystkim – na ich wygląd. Zyskują tutaj przede wszystkim te rodzaje rolet, które można dostosować do własnych potrzeb pod kątem wzornictwa, ale i takie, które same w sobie ładnie prezentują się w oknie. Choć wiele zależy od pomysłu znajdującego się w głowie właściciela mieszkania, ci najchętniej decydują się na poniższe rodzaje rolet:
wolnowiszące – jako że w domach i mieszkaniach króluje współcześnie minimalizm, wciąż najchętniej wybierane są rolety wolnowiszące; najbardziej standardowe, nawijane są na specjalną rolkę, którą z kolei przytwierdza się do ściany nad oknem lub do futryny; całość działa na podstawie mechanizmu żyłkowego; plusem zastosowania tego typu rolet jest swoboda, jaką dają – umożliwiają całkowite otwieranie okna nawet w momencie, gdy materiał jest opuszczony; same w sobie cechują się prostotą, ale i dużą wytrzymałością; jak już wspomnieliśmy, sprawdzą się w przypadku pomieszczeń utrzymanych w mocno minimalistycznej stylistyce;
rzymskie – rolety rzymskie najbardziej przypominają klasyczne firany i zasłony – można się nawet pokusić o stwierdzenie, że starają się je imitować; ich plusem jest zdecydowanie bogate wzornictwo, które można dostosować do konkretnego pomieszczenia; zaletą jest również szeroki wybór materiałów, z których mogą zostać wykonane (te mogą być mniej lub bardziej prześwitujące), ale też sposób, w jaki działają – zwijając i rozwijając je na materiale tworzymy bardzo ładnie wyglądające fale, a dzięki wzmocnieniu w postaci fiszbinów (z przodu lub tyłu) można sprawić, że te będą się rozkładały równomiernie i – po prostu – efektownie;
austriackie – rolety austriackie słyną ze swojej dekoracyjności; są bardzo intensywnie pomarszczone, zwłaszcza w dolnych ich częściach, co sprawia, że doskonale imitują firany; działają na bazie systemu sznurkowego – po jego zastosowaniu… nie zwijają się – zamiast tego na tkaninie, z której są wykonane tworzy się jeszcze większa fala, która odsłania okno; rolety austriackie są bardziej dekoracją, niż funkcjonalnym sposobem zaciemnienia okna – właśnie z tego względu najczęściej wykorzystuje się je w kuchni, gdzie pożądane są jak największe ilości słońca.
Rolety okienne do firmy
Jako że w firmie zwraca się uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i łatwość nie tylko montażu, ale i codziennego wykorzystania rolet okiennych, najpopularniejszym ich rodzajem są zdecydowanie te pionowe – tak zwane „verticale”. Instaluje się je zazwyczaj przy suficie, albo na ścianie nad oknem. Same w sobie składają się z materiałowych pionowych pasów, połączonych ze sobą za pośrednictwem sznureczka lub łańcuszka, a zamocowanych na przyklejonym do ściany czy sufitu karniszu. Dlaczego stawiają na nie właściciele firm? Przede wszystkim ze względu na to, że tego typu rolety okienne są łatwe w regulacji i oferują największą swobodę w dostosowywania ilości światła, które wpada do pomieszczenia do własnych potrzeb. Lamele możemy przesuwać we wszystkie strony (w lewo i w prawo), ale też obracać nawet o 180 stopni. Same rolety sprawdzają się również w przypadku konieczności pokrycia nimi olbrzymich okien, nie tracąc łatwości i elastyczności ich konfiguracji. Firmy bardzo często decydują się również na rolety zewnętrzne – przede wszystkim dlatego, że nie tylko chronią one przed słońcem, ale i mogą stanowić barierę antywłamaniową. Bardzo często wyposaża się je w systemy umożliwiające elektryczne sterowanie (na przykład za pośrednictwem pilota), które sprawia, że są nie tylko funkcjonalne, ale i wygodne w obsłudze.
Podsumowanie
Rolety okienne stanowią podstawowy element wyposażenia – zarówno domu, jak i mieszkania czy biura firmy. Do każdego z tych miejsc jednak ludzie decydują się na zgoła inny ich rodzaj. Podczas gdy w domu stawia się przede wszystkim na ciekawe wzornictwo i adekwatny do ogólnej aranżacji pomieszczeń wygląd, właściciele firm celują przede wszystkim w funkcjonalność i sposób, w jaki owe rolety okienne spełniają swoje główne założenia. Niezależnie od tego, z jakim przeznaczeniem kupujemy rolety, musimy wiedzieć, że wybór mamy spory i wcale nie musimy decydować się wyłącznie na najprostszą i najbardziej oczywistą opcję.